Aihe: Reaper ja STL Tonality
1 2
vapari
21.11.2019 00:16:08
Omalla Focusritella soitan n.5ms viiveellä enkä huomaa mitään. Sekin jollain 96 buffer asetuksilla.
Kasu-_-
21.11.2019 08:57:10
 
 
Kalmo:
Uskon, että monet ovat hämääntyneet siitä, että käytännössä plugarit voivat kokemukseni mukaan joskus aiheuttaa latenssia, joka ei näy tuossa ilmoituksessa. Itselleni on useampia kertoja käynyt niin, että kone väittää latenssin olevan vaikka 10 ms, mutta korvin voi kuulla sen olevan 500-1000 ms.
Yleensä syynä on ollut joku plugari, joka käyttää look ahead-toimintoa, tai sampleja käyttävä softasyna (signaali teoriassa kulkee nopeasti, mutta samplen luku levyltä tai joku muu raadanta käytännössä sotkee kuvion??).

 
Tätä epäilisin myös. Monet limitterit, gatet ja jotkut kompurat käyttävät look-aheadia. Monia plugareita ei ole edes tarkoitettu käytettäväksi soiton aikana vaan vasta jälkityöstössä. Ja tämä siis pätee koko signaaliketjun matkalta, eli nauhoitettavasta raidasta ylöspäin aina master-raitaan asti ja sillä välillä oleviin mahdollisiin ryhmiin.
 
Luulisi kuitenkin, että tuollainen vahvistinmallinnusplugari olisi sisäisesti melko viiveetön, jos tarkoituksena on soittaa siitä läpi nauhoitettaessa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)