Aihe: Roots skaba 576 äänestys
1
hasako
27.09.2019 21:48:29 (muokattu 27.09.2019 21:48:52)
Äänestysaikaa su 29.9. klo 21 asti. Jaossa 6 pistettä/äänestäjä.

-------------------------------------------------------------------------------------------
OSALLISTUMINEN:
- Laadi annetun taustan päälle solistinen osuus valitsemallasi instrumentilla
- Lataa tuotoksesi sopivaan paikkaan internetissä, esim maihnnousu, google drive, dropbox tai youtube
- Laita linkki tuotokseesi tähän ketjuun
- Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=58&t=194123
 
ÄÄNESTYS:
- kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (vaatii kirjautumisen)
- äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä

Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
- äänestys on voimassa noin 3 päivää
- itseään ei saa äänestää
- osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa

VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan rootstaustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)

Jos sama kilpailija voittaa kaksi kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.

Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa noin viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat / raati hermostu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
 
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/29437
tjj2000 https://maihinnousu.net/s/29438
Gary Enfield https://maihinnousu.net/s/29442
rautapieru https://maihinnousu.net/s/29449
rautapieru
28.09.2019 08:26:48
 
 
3p tjj200 - Tämä, niin yllättävä, niin hieno, joka autenttisuudellaan loi hämysen baaritunnelman,oli pakko pistää ykköseksi. Alun laulu, jonka jälkeen alkanut soolo antoi kovat lisäodotukset. Täyttyivätkö ne? hmm.. Kitarasoundi oli todella hyvä. (taisi olla ihan vahvistin mikitetty). Tähän jos olisi miksattu sekaan ihmisten kännirupinaa, olisi voinut oikeasti kuvitella, että tuo on jostain baarikeikalta nauhoitettu :) Tuli muuten joku Quentin Tarantinon leffa mieleen. Hämärästä aamunkoittoon?
1.5p Vesa423 - Soundi hyvä, helppo kuunnella, oiva veto.
1.5p GaryEnfield - Ei ollut moittimista, hyvä soundi, genre on hallussa.
"Tällä hankalaksi ja köyhäksi käyneen elämäni askelmalla, tunnen taakaksi ja vaaraksi jokaisen ihmisen lähentymisen" -Hermann Hesse-
Vesa423
28.09.2019 10:37:27
3p tjj2000: Hyvä kapakannurkkablues-meininki. Tunnetta mukana sekä laulussa että soolossa.
1p Gary Enfield: Pykälää hillitympää meininkiä. Jotain dynamiikkajuttua tai selkeämpiä teemoja eri kierroksille ois ehkä näin pitkään sooloon kaivannut.
2p rautapieru: Hyvä tauotus, taustaan sopivan mietiskelevä tunnelma. Pieni ärhäköityminen loppua kohti ja siellä täällä olevat teemanpätkät pitää pitkää vetoa kiinnostavana loppuun asti.
Gary Enfield
28.09.2019 23:28:35
Vesa423: vikalla kiepillä oikein kiva toistuva kuvio, hyvä rakenne, ok soolo. 2p
tjj2000: tunnetta ja camp-henkeä, toimii. Hiukan ilkeä soundi soolo-osuudessa. 3p
rautapieru: hyvää kulkua ja häröä vaihtelevasti. 1p
hasako
29.09.2019 17:39:02
Tässä tulokset:
 
Vesa423: 5,5 p
tjj2000: 9 p
Gary Enfield: 4,5 p
rautapieru: 5 p
 
Voittaja tjj2000! Onnittelut!
Ja seur. skaban vetovuoro.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)