Aihe: Sooloskaba 438 äänestys
1
rautapieru
30.08.2019 19:53:53
 
 
2p Anonymous-jazz - Huiluäänet ja nopeat juoksutukset. Mukava kuunnella. Tällaiseen soittoon ehkä itsekin yritän vähän pyrkiä.
2p Jakre - Vähän kasarirock/heavy tyylistä fiilistelyä. Hienoa soittoa!
2p WanhaWetäjä - Tyylilleen uskollisena jazzahtavaa soittoa. Myös vibrakammen käyttö kävi mukavasti korvaan. Nämä kolme painivat nyt kyllä omassa sarjassaan. En pysty sanomaan kuka oli paras. Myös vesan ja garyn soolot toimivat mutta olisi synti ottaa noilta kolmelta pisteitä pois.
"Tällä hankalaksi ja köyhäksi käyneen elämäni askelmalla, tunnen taakaksi ja vaaraksi jokaisen ihmisen lähentymisen"
WanhaWetäjä
31.08.2019 14:53:15
 
 
A-jazz- musikaalinen pro-veto tyylikkäästi jazzmaustein, soundikin kohillaan 3p
Jarkre - samat sanat mutta enempi Lukather-osastoa, loisto soundi 3p
 
Vesa423 - myös varsin toimiva veto mutta pinnat ei riitä, nuo 2 olivat vaan niin hyviä, Revstarista plussaa, hyvä soundi
GaryEnfield - maltillinen veto, hyviä melodiapätkiä, soundi myös passeli
oppisinpajoskus - videosta aina plussaa, heikko äänenlaatu hieman häiritsi itse sooloa jossa oli hyviä ideoita, kokonaisuus hiukka hajanainen kuitenkin
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
Vesa423
31.08.2019 19:20:13
Gary Enfield: Rauhallista meininkiä, ihan kivasti taustaan istuvilla kuvioilla. Intervallitoistoihin perustuva kuvionpätkä mieleenjäävin osuus, erottui kivasti ja toi rytmipuoleen vaihtelua.
 
1p oppisinpajoskus: Soundista/äänityksestä tasoitusta (jotenkin tausta kuulostaa siltä kuin olis äänitetty videokameralla suoraan huoneesta. Videon kommenttien mukaan kitara olis kuitenkin podista vedetty koneelle. Ehkäpä taustan ja kitararaidan yhteenmixauksen puolelta tulee jotain outoa kaikuisuuutta ja kompressorin pumppausta soundiin), mutta soitto kulkee mukavasti ja hyvin taustan tyylin istuvasti.
 
2p Anonymous-jazz: Taitavaa ja taustan tyyliin istuvaa meininkiä. Hyviä ideoita ja hyvä toteutus.
 
1p Jarkre: Hevimpi näkemys aiheesta. Hyvää rouheutta soitossa, sopivasti vapaiden kielien ääniä ja muuta pöhinää mukana elävöittämässä tarkkaa ja taitavaa kokonaisuutta.
 
2p WanhaWetäjä: Taustan tyylin mukaista pro-meininkiä. Erottuvia ideoita, melodiapätkiä ja taitavaa soittoa.
Gary Enfield
31.08.2019 23:33:17 (muokattu 31.08.2019 23:43:07)
Vesa423: soundi olis voinut olla pehmeämpi, muuten ihan jees.
oppisinpajoskus: kaikuisa ihmemaa, kivoja melodioita siellä täällä.
anynymous-jazz: kiva soundi, rytmitys erinomainen, nosti aksentteja taustasta mitä muissa ei erotu. 3p
Jarkre: komea soolo, parempi miksaus olisi ehkä hillinnyt yleisvaikutelmaa. 1p
WanhaWetäjä: yllättävän kova soundi. kun paletista löytyy (olen kuullut) pehmeämpikin. Hyvä soolo kuitenkin. 2p
Jarkre
01.09.2019 20:11:41
Gary Enfield: Aika hyvin lähtee alussa mutta kokonaisuus jää vaisuhkoksi. Eli kun toimivassa
soolossa draaman kaari menee usein (mutta ei läheskään aina) Intro -> johdatus -> nousu -> kliimaksi -> loppuhuipennus ,
niin tämä jäi enemmän tai vähemmän "pyörimään" intro/johdatus vaiheisiin. Tosin lopetus oli ihan toimiva.
 
Vesa423 1P: Bändissä soittaminen on tehnyt soitollesi kutaa erityisesti timen osalta. Jossain määrin soitossasi
on edelleen tietynlaista "töksähtelyä" mutta ei läheskään niin paljon kuin takavuosina. Soundissa on hyvällä tavalla
"raakuutta".
 
oppisinpajoskus 1P: Hyviä elementtejä soitossa. Erityisesti pyrkimys horisontaaliseen otelaudan käyttöön.
Tilut ehkä välillä vähän tarkoituksettomia mutta joku mystinen juttu soitossasi kiehtoo. Mieluummin kuuntelisin
vetosi hyvin äänitettynä & vain soundina kuin kuvana & huonompana soundina kuten nyt.
 
Anonymous-jazz 2P: Tämä oli jo huippuveto. Jossainmäärin saman tyyppistä mitä jäsen WW:n parhaat vedot. Erityisesti alkupuoli
kelpaisi johonkin leffaan soundtrackina lähes sellaisenaan. WW:n tekemää hienoa taustaa unohtamatta.
 
WanhaWetäjä 2P: Tuttua timanttista WW:tä. Eka kuuntelemalla Anonymous-jazz:n veto kuulostaa paremmalta mutta
useamman kuuntelun jälkeen tämä on sittenkin kaikista vedoista paras nimenomaan kokonaisuutena.
Vesa423
02.09.2019 18:05:53
Pistetääs kierros WW:n poissaollessa pakettiin. Pisteet:
WanhaWetäjä 8p
Jarkre 7p
oppisinpajoskus 2p
Vesa423 1p
(Anonymous-jazz 12p, ei äänestänyt)
 
Vetovuoro menikin Jarkrelle näillä tuloksilla. Onnittelut koko kärkiporukalle.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)