Aihe: Soitinrakennukseen mahdollisesti puutavaraa tyrkyllä?
1
Kalmo
19.08.2019 14:14:08
Meillä seisoo liiterissä vanhoja, siistejä, täysin suoria, halkeilemattomia, käytännössä oksattomia noin 40 cm leveitä, noin metrin pituisia ja parin sentin paksuisia kelo(?)lankkuja. Olivat joskus saunan seinäpaneeleina, eivät kuitenkaan selkänojina, joten ovat puhtaita.
 
En tosin ole pariin vuoteen tsekannut niiden kuntoa, mutta uskon niiden olevan edelleen tiptop kondiksessa.
 
Kaadettu joskus 60-luvulla (?). Mahtaisiko joku soitinrakentaja olla moisista kiinnostunut, ja maksetaanko tuollaisesta tavarasta minkäkin verran?
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300, XP, SONAR 8.5 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
basisti1971
20.08.2019 06:31:05
Moi.
 
Suora, halkeilematon ja leveä eivät yleensä ole määreitä joihin kelopuun tiimoilta törmää, joten jos oikeasti ovat keloa, arvo on yleensä 3-6* vastaavan vihreänä kaadetun hinta.
Pienissä erissä kuten sun tapauksessa, voivat pyynnit ja maksettavat summat olla toki suhteessa huomattavastikin korkeammat, vaikka "vajaa" pituus ja paksuus moneen käyttötarkoitukseen toki haluttavuutta rajaakin.
 
Jos kyseessä on tekokelo tai tarkoituksella/huolimattomuuttaan säiden armoilla pidetty vain pinnaltaan harmaantunut "latolauta", pienissä erissä arvo harvoin poikkeaa tavallisesta vanhasta puutavarasta.
 
Paljon on toki merkitystä puulajillakin, lehtipuusta ruukataan maksamaan huomattavasti enemmän kuin havupuusta.
 
Arvauksena sanoisin että näkemättä jotain kymppi-pari per lauta, kiinnostusta saattaisi olla jonkin verran.
Varsin monella joka keloa haikailee on kuitenkin tarve suuremmalle (pidempi/paksumpi) tavaralle, ja joko kanva josta sitä hankkia, tai taito ja aikaa kaulata oikeaoppisesti itselle kokonainen kelotukki tai kaksi josta saa sitten juuri sellaista sahatavaraa kuin haluaa/tarvitsee.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)