Aihe: Fender Supersonic 22 combo lisäkaiutin?
1
4-T
12.06.2019 13:00:14
Onko käyttökokemuksia kestävyyden suhteen jos käyttää 8 ohm lisäkaappia oman kaiuttimen kanssa?
Tuostahan tulee 4 ohm ja vahvarin takana lukee että min 8 ohm.
Jotain yleistä keskusteluja muistan lukeneeni että ei niin tarkkaa jos ei täsmää. Onko kellään tullut ongelmia tuollaisen kytkennän takia?
Mietinnässä 16 ohm kaiuttimen vaihto comboon, ei liene vaikutusta soundiin?
Kefiiri
14.06.2019 13:07:38 (muokattu 14.06.2019 13:08:28)
Paha sanoa onko kenellekään tullut ongelmia, mistäs sitä kaikkien ongelmista tietää. Jos takana kerran lukee että min. 8 niin luulisi että 16 käy. Itsehän varmuuden vuoksi pyrkisin pitämään lukeman samana kuin orkkiskajarilla, putkivahvarit ovat arvaamattomia harmin lähteitä jo muutenkin ;)
 
Jos vahvari hajoaa väärän kuorman takia, se on enemmänkin kertapöllähdys kuin vähittäinen hyytyminen.
En ole musiikin asiantuntija.
4-T
17.06.2019 13:31:58
iec: Ei ole mullakaan kokemusta lisäkaiuttimen kanssa. Voisi kuvitella että ei tule suuria ongelmia, jos lisäkaiutin on 16 ohm tai sitten combon kajari 16 ohm ja lisäkaiuttimen 8 ohm. Kokonaisimpedanssi on tällöin 1/(1/8+1/16)=5.33 ohm. Toisaalta kaksi 8ohmista rinnan on 4 ohmia, ja siinä ei ole enää suurta eroa 5.33 ohmiin. En ole kuullut että kenelläkään olisi hajonnut kyseinen vahvari lisäkaiuttimen kanssa. Mutta toisaalta en ole kyllä kuullut monen käyttävän lisäkajaria kyseisen vahvarin kanssa.
 
Yksi vaihtoehto voisi muuten olla se, että ei käytä vahvarin omaa kajaria, vaan kytkee vain sen lisäkaiuttimen (esim 2x12 tai 4x12 antaa volaa ja erilaista soundia.)

 
Jees, 2x12 umpikaappia oon tuohon tarjoamassa. Testaillaan ensin pelkällä lisäkaapilla. Hiljaisella volumella molempia ja tarvittaessa sitten 16 ohm kajari komboon.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)