Aihe: Wintersun
1 2 3 4 5218 219 220 221 222281 282 283 284 285
ÄrGee
19.02.2019 17:03:07 (muokattu 19.02.2019 17:06:41)
seppo69: Meinaatko, että tämä ketju on muuten ollut asiallinen ja saunajuttuja ei kukaan ole vielä kuullut tarpeeksi? :D
 
Dimen saundin haukkujista ei ole vielä kukaan perustellut millään tavalla, että miksi se saundi muka olisi huono?

 
No mutta onhan sekin parempi kuin kymmenen vuotta jatkuneiden saunavitsien laukominen...
 
Dimen soundi oli hyvä ja huono, bändille ja miehelle itselleen sopiva sekä sille ajanjaksolle kuitenkin ominainen, mutta itsessään tarkasteltuna skuupattu ja rakenteeltaan suttuinen. Paska soundikin voi olla hyvä, esimerkiksi At The Gatesin Slaughter Of The Soul.
TO THE STARS!!! "Mieshän veteli puikoissa kuin taikuri Disneyn fantasiassa piiskaten koko orkesterin ihan pirun kovaan vireeseen." -Mescalero
varpio
19.02.2019 17:11:24
seppo69: Dimen saundin haukkujista ei ole vielä kukaan perustellut millään tavalla, että miksi se saundi muka olisi huono?
 
Koska se kuulostaa paskalta.
Herrah
19.02.2019 17:43:15
ÄrGee: Paska soundikin voi olla hyvä, esimerkiksi At The Gatesin Slaughter Of The Soul.
 
No mitä vittua. Toi levyhän on todella sliipattu ja selkeä.
Hamsteri Kukkonen
19.02.2019 18:03:09
 
 
ÄrGee:
 
Arch Enemy - Anthems of Rebellion, Dead Eyes See No Future
Exodus - Tempo of the Damned, The Atrocity Exhibition... Exhibit A, Exhibit B: The Human Condition
Kreator - Violent Revolution, Enemy of God
Nevermore - Dead Heart in a Dead World, This Godless Endeavor, The Obsidian Conspiracy
Killswitch Engage - Alive or Just Breathing, The End of Heartache
Trivium - Ascendancy

 
Tossa on itseasiassa erinomainen esimerkkilistaus siitä, mitä meinasin. Paitti että Dead Heartilla on sentään joku oma luonne vielä.
 
Ja en nyt siis sitä sano, että myöhemmät Nevermore-plätyt ois jäänny enemmittä kuuntelematta massasoundien takia.
"You have KELA. Don't worry." -Kiko Loureiro // goo.gl/v9KRXz
Roadkill
22.02.2019 08:30:02 (muokattu 22.02.2019 08:30:22)
 
 
seppo69:
Dimen saundin haukkujista ei ole vielä kukaan perustellut millään tavalla, että miksi se saundi muka olisi huono?

 
Pantera on tommosen modernin metallin tikutaku-soundin isä
We all like metal and Whiskey! Livin' Hard and chasin' down Hell.
aivokuolio
22.02.2019 09:32:20
ÄrGee: Paska soundikin voi olla hyvä, esimerkiksi At The Gatesin Slaughter Of The Soul.
 
Juuuuuuuuuuuuuuuuuh...
Drummer-K
06.05.2019 20:01:53
 
 
Jari laittoi Facebookiin pari mystistä kuvaa äänieristetystä huoneesta ja arvuuttelee faneilta siitä. Ihan ansaitusti on paljon sauna-läppiä :D #whatcoulditmean
www.facebook.com/secondinfinity Peaceful metallia Oulusta
Jucciz
07.05.2019 01:57:23
seppo69: Meinaatko, että tämä ketju on muuten ollut asiallinen ja saunajuttuja ei kukaan ole vielä kuullut tarpeeksi? :D
 
Dimen saundin haukkujista ei ole vielä kukaan perustellut millään tavalla, että miksi se saundi muka olisi huono?

 
Huonon soundin yksi keskeinen vika on se, että se kuulostaa huonolta. Aggressiivinen saa ja pitääkin olla, mutta jos on vain kirskuva riipivä paska, kyllä sitä voi hyvällä syyllä kutsua huonoksi. Panteran levyt kuulostaisivat paljon paremmilta tukevammalla soundilla, röyhkeydestä yhtään tinkimättä.
Decadetroll
07.05.2019 09:41:01
Drummer-K: Jari laittoi Facebookiin pari mystistä kuvaa äänieristetystä huoneesta ja arvuuttelee faneilta siitä. Ihan ansaitusti on paljon sauna-läppiä :D #whatcoulditmean
 
Sääh, olin jo unohtanut koko wintersunin. Onkohan tuo äänieristetty nurkka Jarin konalan kämpän vessa, johon kaivinkoneet ei kuulu niin hyvin?
Tokkopa! Tai no tokkopa n0kkoset tokkivat nokkopa niimpäkö ökköset pökköset pölöpölplöttö hirnau iihahaa! -NHR
Torniojaws
07.05.2019 09:42:58
 
 
Decadetroll: Onkohan tuo äänieristetty nurkka Jarin konalan kämpän vessa
 
Ettei hommat QC tai muuten vain mämmisaundi?
Vortech Industrial Death Metal | NHL-tulokset
Drummer-K
07.05.2019 10:25:20
 
 
Huvittavinta oli, että saunaläppien lisäksi oli tosi paljon lopensa kyllästyneitä faneja. Moni sanoi, että anna jo Jari olla, juna ja hype meni jo. Moni myös kaipasi konkretiaa, enkä ihmettele.
www.facebook.com/secondinfinity Peaceful metallia Oulusta
ÄrGee
07.05.2019 15:41:53
Drummer-K: Huvittavinta oli, että saunaläppien lisäksi oli tosi paljon lopensa kyllästyneitä faneja. Moni sanoi, että anna jo Jari olla, juna ja hype meni jo. Moni myös kaipasi konkretiaa, enkä ihmettele.
 
Some-kuplasta löytyi muutama ulisija, ei yllätä :D Kotistudion päivittelyä sillä on ilmeisesti menossa, ja samalla seuraavan levyn tekoa. Mikä taas selviää tästä hieman yli viikko sitten tehdystä haastattelusta.
 
https://www.youtube.com/watch?v=7eInxlJDWKQ
TO THE STARS!!! "Mieshän veteli puikoissa kuin taikuri Disneyn fantasiassa piiskaten koko orkesterin ihan pirun kovaan vireeseen." -Mescalero
Juicy
08.05.2019 01:22:07
 
 
Funkånaut: Toiset uskoo Jumalaan, toiset joulupukkiin mutta minä uskon sauna-Jariin.
 
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?plink=13094114#p13094114
"Alkoholismihan on trendinä käsittääkseni vanhanaikaista, sen vuoksi ihmiset on keksineet uusia vaikeuksia, kuten masentuminen ja veganismi." -Krice
seppo69
09.05.2019 10:11:37
Jucciz: Huonon soundin yksi keskeinen vika on se, että se kuulostaa huonolta. Aggressiivinen saa ja pitääkin olla, mutta jos on vain kirskuva riipivä paska, kyllä sitä voi hyvällä syyllä kutsua huonoksi. Panteran levyt kuulostaisivat paljon paremmilta tukevammalla soundilla, röyhkeydestä yhtään tinkimättä.
 
Itse olen kyllä aivan eri mieltä ja eri levyillä on vieläpä aika erilaiset saundit. Olisko sulla sitten laittaa esimerkkejä vaikkapa jostain thrash-bändeistä jolla on sun mielestä hyvät kitarasaundit?
Welho-77: Noi sun tyhmä fantasiat on sairaita.
Jucciz
09.05.2019 23:45:41
seppo69: Itse olen kyllä aivan eri mieltä ja eri levyillä on vieläpä aika erilaiset saundit. Olisko sulla sitten laittaa esimerkkejä vaikkapa jostain thrash-bändeistä jolla on sun mielestä hyvät kitarasaundit?
 
Nyt kun kysyit, näistä kaikkien tuntemista esim. Megadethin Countdownilla on mun mielestäni esimerkillisen hyvät kitarasoundit, samoin useallakin Slayerin levyllä ja vaikkapa Anthraxin Stomp 442:lla, White Noisella ja Persistence of Timellä. Eikä Metallicankaan klassikkolevyillä kehnot kitarasoundit ole. Kaikki erilaisia nuokin, mutta ei ärsyttävällä tavalla riipiviä kuten Dimen soundi Panteran klassikkolevyillä.
 
Harmi sinänsä, koska siellä on niin paljon kelpo biisejä. Ehkä menee silti vähän ketjun aiheesta ohi...
Marshallga
10.05.2019 09:59:27
Dimen soundin raakuus ja rosoisuus on itellä jopa se juttu, mikä tekee Panterasta niin äkäisen ja vittumaisen kuuloisen bändin. En keksi parempaa soundia mikä tukisi koko bändin ulosantia. Tykkään varsinkin CFH:n kitarasoundista mikä on kuin suoraan nyrkki naamalle. Oon yrittänyt ite löytää samaa soundia plugareita ruuvaamalla, mutta ei sitä vaan ole helppo jäljitellä.
"Support music, not rumors."
Torniojaws
10.05.2019 10:24:40
 
 
Marshallga: Tykkään varsinkin CFH:n kitarasoundista mikä on kuin suoraan nyrkki naamalle. Oon yrittänyt ite löytää samaa soundia plugareita ruuvaamalla, mutta ei sitä vaan ole helppo jäljitellä.
 
https://www.youtube.com/watch?v=A2rMjRB8hyk
 
En tiedä kuinka paljon Ola feikkaa tuossa, mutta aika lähelle pääsee. Itselläkin on tuo plugari tarjouksesta, mutten ole vielä ehtinyt testata kunnolla.
Vortech Industrial Death Metal | NHL-tulokset
seppo69
10.05.2019 16:37:49
Jucciz: Nyt kun kysyit, näistä kaikkien tuntemista esim. Megadethin Countdownilla on mun mielestäni esimerkillisen hyvät kitarasoundit, samoin useallakin Slayerin levyllä ja vaikkapa Anthraxin Stomp 442:lla, White Noisella ja Persistence of Timellä. Eikä Metallicankaan klassikkolevyillä kehnot kitarasoundit ole. Kaikki erilaisia nuokin, mutta ei ärsyttävällä tavalla riipiviä kuten Dimen soundi Panteran klassikkolevyillä.
 
Harmi sinänsä, koska siellä on niin paljon kelpo biisejä. Ehkä menee silti vähän ketjun aiheesta ohi...

 
Aa aivan. Omaan makuun noilla levyillä kitarat on aika tylsän/neutraalin kuuloiset, no Megalla on aivan kivat. Ja Metallicalla kans joillain levyillä, ei todellakaan kaikilla. Anthraxia en ole paljoa kuunnellut niin hankala sanoa.
 
Itselle kyllä kolisee nuo Dimen saundit hyvin, bändisoitossakin erottuu hyvin kaikki soittimet erikseen, mutta toimivat myös kokonaisuutena hienosti. Ja eipä vaikka Reinventing steelillä kovin kirskuvat kitarat ole.
Welho-77: Noi sun tyhmä fantasiat on sairaita.
ÄrGee
10.05.2019 17:08:33
Tietääkö kukaan minkälaista kitarakaappia Jari käytti Wintersunin debyytillä? Löysin internetin syövereistä tiedon että se olisi ollut Peavey 5150-kaappi, mutta millä elementeillä, ei kai vakio Sheffield 1200? Mesan TriAxis ja 2:90 pääte sen kanssa.
TO THE STARS!!! "Mieshän veteli puikoissa kuin taikuri Disneyn fantasiassa piiskaten koko orkesterin ihan pirun kovaan vireeseen." -Mescalero
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)