Aihe: Apollo 8 adat out --> audient id14 adat in
1
sebu
25.04.2019 17:53:42
 
 
Moi!
 
Treenikämpällä vanhempi macbook pro 2010, josta puuttuu thunderbolt. Satunnaista kuuntelua ja pientä demoilua varten audient id14.
 
Kun tarve useampaan inputtiin ja muuhun enemmän tehoja vaativaan, niin löytyy apollo 8 duo mk2 ja macbook pro 2015.
 
Olisin halunnut pitää setupin joustavana ja kytkeä kamat valmiiksi apolloon; sähköpianon, kemper jne. Uudempaa macciä en joka kerta viitsi roudata paikalle. Apollossa on noita adat liitäntöjä ja id14:ssa adat in. Kuvittelin, että homma toimisi simppelisti sillai, että adat piuha väliin ja sit id14 tunnistaa signaalin. Mut ei lähe pelittään.
 
Onko vinkkejä mitä kokeilla tai tietoa, onko tuo edes mahdollista?
 
Kiitos!
-Q-
25.04.2019 19:15:28
En tunne noita nimenomaisia laitteita mutta muutama sudenkuoppa vastaavissa touhuissa on tullut vastaan. Ekana pitää tarkistaa että molemmat on samaa mieltä signaalista, yleensä vaihtoehdot on S/PDIF tai ADAT joko 8 kanavaa @48kHz tai 4 kanavaa @96kHz sampleratella. S/PDIF on tietysti vain kaksi kanavaa. Sitten pitää miettiä kumpi laite on kello/master ja huolehtia että in/out narut on oikein päin.
sebu
25.04.2019 21:20:29
 
 
-Q-: En tunne noita nimenomaisia laitteita mutta muutama sudenkuoppa vastaavissa touhuissa on tullut vastaan. Ekana pitää tarkistaa että molemmat on samaa mieltä signaalista, yleensä vaihtoehdot on S/PDIF tai ADAT joko 8 kanavaa @48kHz tai 4 kanavaa @96kHz sampleratella. S/PDIF on tietysti vain kaksi kanavaa. Sitten pitää miettiä kumpi laite on kello/master ja huolehtia että in/out narut on oikein päin.
 
Nuo mainitsemasi S/PDIF ja ADAT asiat tuli tsekattua. Molemmat ADATilla. En löytäny vielä tänään tuota sampleratevalikkoa audientin softasta.
 
Mulla testissä systeemit kytkettynä niin, että id14 oli kiinni MBP2010:ssä + audientin oma mikserisofta päällä ja apollo MBP 2015:ssa console päällä. Valokuitu oli sit vaan välissä ja pystyin monitoroimaan audientin softasta, et tuleeko sisään mitään.
 
Sähköpiano oli apollon line in 5-6:ssa.
Muutin myös kokeeksi apollon consolesta line 5-6 outputiksi adat 5-6. Ei tuottanut sellaista tulosta, että audientin softamikserissä ois alkanu tapahtuun.
 
Tuo kellohomma on itelle pikkasen outo maailma. Kokeilin apollon asetuksista eri vaihtoehtoja. Lähinnä siinä kävi niin, että apollon kuulokeulostulossa kuuluva sähköpiano hävis ja vain (olikohan internal?) valinnalla kuului luuriulostulosta piano. Mikähän asetus tossa pitäis olla apollossa, jos viimeinen laite ketjussa?
 

 
Vielä tuosta in/out narut oikein päin kommentista. Onko sillä väliä kummin päin se piuha menee? Maalaisjärjelläni kuvittelen, että valoa se on ja samanlaista molempiin suuntiin.
 
Tuli vaan mieleen, että oisko myös pitänyt irroittaa apollo koneesta ja sen jälkeen adat ois toiminu oikein?? Jotenki ei kuulosta loogiselta..
-Q-
25.04.2019 22:27:28 (muokattu 25.04.2019 22:28:07)
sebu: Nuo mainitsemasi S/PDIF ja ADAT asiat tuli tsekattua. Molemmat ADATilla. En löytäny vielä tänään tuota sampleratevalikkoa audientin softasta.
 
Mun kokemus on että useimmiten samplerate -valinta löytyy ajurin asetuksista
 
Tuo kellohomma on itelle pikkasen outo maailma. Kokeilin apollon asetuksista eri vaihtoehtoja. Lähinnä siinä kävi niin, että apollon kuulokeulostulossa kuuluva sähköpiano hävis ja vain (olikohan internal?) valinnalla kuului luuriulostulosta piano. Mikähän asetus tossa pitäis olla apollossa, jos viimeinen laite ketjussa?
 
Jos valitsee ulkoisen kellon jota ei kuitenkaan mistään tule niin en olisi yllättynyt jos laite menee mykäksi. Vilkaisin manuaaleja ja tuossa Audientissa näyttääkin olevan pelkkä ADAT IN, se ei siis pysty toimimaan master-kellona kun ei ole ulostuloa josta kello kulkisi. Ainoa vaihtoehto on valita Apollo masteriksi (internal clock) ja Audient slave / external clock -moodiin.
 
Vielä tuosta in/out narut oikein päin kommentista. Onko sillä väliä kummin päin se piuha menee? Maalaisjärjelläni kuvittelen, että valoa se on ja samanlaista molempiin suuntiin.
 
Tuli vaan mieleen, että oisko myös pitänyt irroittaa apollo koneesta ja sen jälkeen adat ois toiminu oikein?? Jotenki ei kuulosta loogiselta..

 
Juuei kaapeli itse voi olla väärinpäin, meinasin vaan että oikea OUT menee oikeaan INniin. Mutta jos laitteiden välissä on vain yksi naru ja Audientissa vain yksi input niin virheen mahdollisuus on jo aika pieni..
Periaatteessa on mahdollista että laite käynnistyy eri moodiin riippuen siitä onko se kytketty tietokoneeseen vai ei, mutta molemmissa tapauksissa / käyttötarkoituksissa luulisi signaalin kulkevan haluttua reittiä.
askomiko
29.04.2019 23:27:06
Kello kulkee samaan suuntaan kuin hyötysignaali, eli tässä tapauksessa Audientin on pakko olla slave -asennossa. Audientin softasta klikkaat oikeasta reunasta "digital in: ADAT, clock: optical". Lähettävää laitetta en tunne, sen jossain valikossa ersit vaan "master" niin pitäisi alkaa jenkkaamaan.
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
sebu
01.05.2019 17:25:09
 
 
sebu: Kiitos! :) Testaan seuraavalla kerralla, ku pääsen pajalle!
 
Selvishän se viimein!! Ehkä tää on peruskauraa monelle, mut kun ei ollu mulle, niin ehkä joku muukin sit saa vinkkiä johonkin vastaavaan tilanteeseen.
 

 
ID14 status näytti vihreää, eli kaikki oli ok, mut mitään ei tullu kuitenkaan sisään? Kellon asetusten vaihtelu ei tuottanu tulosta ja kaikenlaiset kombinaatiot tuli käytyä läpi. Välillä väri meni punaiselle. Pakko oli uskoa audientin mikserin vihreää valoa merkkinä siitä, et nyt pitäis olla homma kunnossa.
 
Etsin pitkään apollon consolin I/O matrixista jotain tapaa varmistaa, että line 1 signaali menee adat out 1:stä ulos. Ehkä joku sen matrixin kautta osaa tehdä...Ite en hoksannut.
 
Mutta..
Consolin mikseristä löysin jokaisen kanavan kohdalta sendien alapuolelta OUTPUT, joka oli defaultina "monitor". Sieltä sit (vahingossa kokeilemalla löysin) pääsin valitsemaan kanavakohtaisesti, että mihin adat kanavaan valitun etuasteen signaali ohjataan. Tämän jälkeen alkoi audientin mikserissäkin vilkkumaan tasomittarit.
 
Problem solved! Kiitos -Q- ja askomiko vastauksista! Mukavaa vappua ja loppukevättä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)