Aihe: Miten te äänitätte?
1
adelheim
28.03.2019 20:01:06
 
 
Moro!
 
Eli tulisi Allen&Heathin pöydän kautta rummut Bayerdynamiceilla, kitarat ja bassot vahvistimista. Kaikki Focusrite-toosan läpi Linuxiin ja Audacityyn. Tästä sitten .mp3:t levyille. Onko parempaa tapaa ehdottaa?
 
Tossa muutama demo, joita oon ottanu kitaralla Line6 Spider Classic 15 kautta. Ohjelmoidut rummut.
 
https://www.youtube.com/watch?v=kgcUVg8tSO0
 
https://www.youtube.com/watch?v=RDt5P7YssH0&t=10s
 
https://www.youtube.com/watch?v=bGjprq2IxbM
 
Mulla on rumpuja ottaessa tullut vastaan ongelma haikan kanssa eli se särkee tosi paljon kaiken yli. Miten kierrän? Haikka vaihtoon?
Kallekorvola
30.03.2019 12:56:41
adelheim:
Mulla on rumpuja ottaessa tullut vastaan ongelma haikan kanssa eli se särkee tosi paljon kaiken yli. Miten kierrän? Haikka vaihtoon?

 
Soittajalähtöinen ongelma, puutteellinen settibalanssi. Soittaja kouluun tai vaihtoon.
www.5by5.fi
Kalmo
30.03.2019 13:43:01
Kaipa talletat biisit ensisijaisesti myös wav-tiedostona, että jää myös mahdollisimman hyvälaatuiset versiot niistä?
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300, XP, SONAR 8.5 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
Mikael
30.03.2019 19:08:55
 
 
Tästä on ihan hyvä lähteä liikkeelle:
 
https://like.fi/kirjat/oma-studio/
Fuzz is Clean!
Krice
30.03.2019 23:54:28
 
 
Jos hihatti tai joku muu rumpu korostuu paljon niin kyse voi olla mikkien asettelustakin. Itse olen huomannut käteväksi naputella rumpuja ja siirrellä mikkejä siinä samalla niin kuulee ja/tai näkee ruudulta miten se vaikuttaa.
Torniojaws
05.04.2019 13:56:07
 
 
Jos hihatti tai joku muu rumpu korostuu paljon niin kyse voi olla mikkien asettelustakin.
 
Vanha kikka kakkonenhan on pistää hihattia rumpalin luureihin lujempaa kuin muita rumpuja :)
Vortech Industrial Death Metal | NHL-tulokset
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)