Aihe: SM57 ja mikin sijainnin vaikutus soundiin
1 2 3
Entropia666
24.04.2016 17:58:13
 
 
Vuorossa kaappitestiä. Kuinka kaappi vaikuttaa soundiin? Vastaus on yllättävän paljon.
http://haje.fi/kaappitesti/
 
Kaapit:
Carvin Legacy 412 w/ V30 Slant
ENGL Pro 212 w/ V30 Slant
Harley Benton 412 w/V30 Slant
 
Kitara: Jackson AT Soloist Pro w/ Lundgren M6
Nuppi: Soldano SLO100-klooni
Spedulaudassa: Line 6 XDV75 langaton--->Korg Pitchblack--->Joyo TS808-klooni
 
Mikki: SM57
Asettelu: Pölykupin reunalla, etäisyys 7cm, kohtisuoraan
Signaaliketju: SM57--->Focusrite Scarlet 2i4---->Logic X pro---->normalisointi--->bounce
 
Tuo on aika pitkälti meikän livesoundi millä työstän menemään. Kuten huomataan, niin erot on kohtuullisen isoja vaikka elementit on kaikissa samat ja ne on sisäänajetut.
Dark Arts of Sanguine Rituals ulkona NYT Inkvisitor || Uusi saitti rokkikuville: H A J E . F I
aslak
12.01.2019 01:24:13
Socialite: Täällä vielä yksi ihmettelijä! Suurin osa äänimiehistä tosiaan laittaa sen shuren aivan keskelle, en tajua. Paras saundi omaan makuun irtoaa kun mikki on hieman kartiosta sivussa ja n. 45 kulmassa kohti kartion keskustaa, sentti tai pari irti kankaasta.
 
Vanhaan aiheeseen mutta so what.
Täällä kolmas ihmettelijä. Täysin samaa mieltä mikin sijoittamisesta. Oltiin juuri keikalla kelpo mestassa jonne mixaajalle laitettiin kanavalistaa ja pyyntö oli ehdottomasti SM57. No eikös ääniseppo tyrkänny e906 roikkumaan keskelle tuhkakuppia. Oli pakko sanoa -homma on niin että minä tarjoon lähtösoundin ja sulle jää mixaaminen-, tämän takia mulla on aina 57 povitaskussa.
Ja kyllä, tilasta/paikasta riippumatta mikin positio on aina sama.
Popilo
23.12.2019 10:51:43
Entropia666: Vuorossa kaappitestiä. Kuinka kaappi vaikuttaa soundiin? Vastaus on yllättävän paljon.
http://haje.fi/kaappitesti/
 
Kaapit:
Carvin Legacy 412 w/ V30 Slant
ENGL Pro 212 w/ V30 Slant
Harley Benton 412 w/V30 Slant
 
Kitara: Jackson AT Soloist Pro w/ Lundgren M6
Nuppi: Soldano SLO100-klooni
Spedulaudassa: Line 6 XDV75 langaton--->Korg Pitchblack--->Joyo TS808-klooni
 
Mikki: SM57
Asettelu: Pölykupin reunalla, etäisyys 7cm, kohtisuoraan
Signaaliketju: SM57--->Focusrite Scarlet 2i4---->Logic X pro---->normalisointi--->bounce
 
Tuo on aika pitkälti meikän livesoundi millä työstän menemään. Kuten huomataan, niin erot on kohtuullisen isoja vaikka elementit on kaikissa samat ja ne on sisäänajetut.

 
Kyllä omasta mielestäni kaappi vaikuttaa enenmmän perussoundiin kuin vahvistin. Vahvistimesta kuin vahvistimesta saa ruuvattua vaivalla aika lähelle samankaltaiset soundit, mutta kaappi muuttaa perusluonteen täysin.
Jarski2
31.05.2021 15:25:59
Vosiko tähän ketjuun lisätä hyväksi havaittuja mikki ständejä kaapille? esim halvat jotka ajaa homman ja/ tai sitten jotain vähän "parempia" myös.
ota kitara älä eukkoa
Antti1
03.06.2021 12:14:55
Mikä tahansa K&M:n täysmetallinen mikkiteline on perushyvä valinta. Maksaa muutaman kympin ja rauhallisessa käytössä kestää koko elämän.
LaMotta
16.11.2021 14:21:31 (muokattu 16.11.2021 14:25:59)
 
 
Kotelon kylkeen kiinnitettävä pumpputeline on kätevä.
 
https://www.musamaailma.fi/fi/aanen … es/audio-stands/audix-cabgrabber-xl
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Antti1
16.11.2021 15:08:35
LaMotta: Kotelon kylkeen kiinnitettävä pumpputeline on kätevä.
 
https://www.musamaailma.fi/fi/aanen … es/audio-stands/audix-cabgrabber-xl

 
Mölyn määrästä, kaapista ja mikistä riippuen noilla saa aikaiseksi vähän ylimääräistä resonointia, joka kuuluu hitusen muhjuisempana lopputuloksena. Käsittelyäänille herkät mikit kannattaa laittaa jonkinlaiseen vaimennettuun kehtoon, jos noita käyttää.
Entropia666
19.11.2021 23:02:04
 
 
Antti1: Mölyn määrästä, kaapista ja mikistä riippuen noilla saa aikaiseksi vähän ylimääräistä resonointia, joka kuuluu hitusen muhjuisempana lopputuloksena. Käsittelyäänille herkät mikit kannattaa laittaa jonkinlaiseen vaimennettuun kehtoon, jos noita käyttää.
 
Mä oon ite käyttäny Gravityn tommosta kaappiständiä E906:n kanssa livenä ja treeniksellä. Ihan kelvosti asiansa ajaa ja on pragmaattinen. Oon äänitelly demoja kohtuu paljon reeniksellä eikä oo pistäny ständi korvaan tai että siellä mitenkään merkittävästi ois ylimäärästä.
pitk
14.01.2023 12:16:24 (muokattu 02.07.2025 22:34:18)
 
 
Ääniteknikon näkökanta asiaan:
 
Kaikki asialliset mikit kelpaa livemikitykseen, 57, 421, 609 jne ajaa aina maaliin. Lähtökohtaisesti laitan mikin lähelle ämyriä vuotojen minimoimiseksi. Sijoitus johonkin 2/3 matkaan sisältä ulospäin. Tuo paikka on oman empiirisen tutkimuksen perusteella suhteellisen hyvä. Jos kaappiin on teipattu paikka mikille, laitan sen siihen ja siirrän, jos tarvitse, Harvemmin on tarvinnut.
 
Joskus on kiva hifistellä esim kahdella mikillä, olen käyttänyt mm. MD409 (vintagedynaaminen) ja AT 4035 (laajakalvokonkka) yhdistelmää varsin hyvällä menestyksellä roots-osaston (Mad Professor...) mikityksessä. En lähtisi esim metalliin moista tuuppaamaan, vaan vetäisin jollain perusvarmalla (57) lähestymisellä.
 
Äänittäessä on paras soundi harvoin ihan häkärin vieressä, mutta livetilanteessa ei mikkiä voi laittaa mihinkään metrin päähän, jos haluaa saada mitään järjellistä informaatioa ilmoille. Siinä joutuu vähän tinkimään ehkä ihan "parhaasta" soundista, mutta oleellista on kuitenkin saada instrumentti ensinnäkin kuulumaan. Lisäksi livemöyhän seassa usein joutuu muutenkin kaventamaan soundia, että istuu kokonaissoundiin. Yksinään kuunnellessa soundi saattaa olla jopa aika haikea, mutta kun päälle lasautetaan säröbasso, toinen kitara ja joku kiipparivalli, niin se yllättäen onkin juurikin hyvän kuulloinen.
Ryhdy roudariksi, näet maailmaa, sanoivat!
Kalkutan Konepaja ThE PhysicistS"
Entropia666
16.01.2023 14:30:30
 
 
pitk: Ääniteknikon näkökanta asiaan:
 
Kaikki asialliset mikit kelpaa livemikitykseen, 57, 421, 609 jne ajaa aina maaliin. LÄhtökohtaisesti laitan mikin lähelle ämyriä vuotojen minimoimiseksi. Sijoitus johonkin 2/3 matkaan sisältä ulospäin. Tuo paikka on oman empiirisen tutkimuksen perusteella suhteellisen hyvä. Jos kaappiin on teipattu paikka mikille, laitan sen siihen ja siirrän, jos tarvitse, Harvemmin on tarvinnut.
 
Joskus on kiva hifistellä esim kahdella mikillä, olen käyttänyt mm. MD409 (vintagedynaaminen) ja AT 4035 (laajakalvokonkka) yhdistelmää varsin hyvällä menestyksellä roots-osaston (Mad Professor...) mikityksessä. En lähtisi esim metalliin moista tuuppaamaan, vaan vetäisin jollain perusvarmalla (57) lähestymisellä.
 
Äänittäessä on paras soundi harvoin ihan häkärin vieressä, mutta livetilanteessa ei mikkiä voi laittaa mihinkään metrin päähän, jos haluaa saada mitään järjellistä informaatioa ilmoille. Siinä joutuu vähän tinkimään ehkä ihan "parhaasta" soundista, mutta oleellista on kuitenkin saada instrumentti ensinnäkin kuulumaan. Lisäksi livemöyhän seassa usein joutuu muutenkin kaventamaan soundia, että istuu kokonaissoundiin. Yksinään kuunnellessa soundi saattaa olla jopa aika haika, mutta kun päälle lasautetaan säröbasso, toinen kitara ja joku kiipparivalli, niin se yllättäen onkin juurikin hyvän kuulloinen.

 
Hevihommissa ja raskaassa rokissa on ihan perusteltua käyttää kahta mikkiä jos pystyy, esim. 57 ja 420 on ihan helvetin hyvä ja paljon käytetty kombo, varsinkin levyllä. Kaks 57:aa Fredman-tyyliin toimittaa myös komeesti. Sijoitushan on lähes kiinni grillissä, kauaks laitettuna häviää purevuus mikä on sähkissoundissa oleellissta kun on säröö.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)