Aihe: Gilmour myy 120 kitaraansa
1 2 3 4 5 6 7 8 9
BugBadWolf
03.02.2019 21:08:14
kaikkonen975:...nopein taidemaalari. Mahtaisi tulla aika avantgardea...
 
https://www.youtube.com/watch?v=wdlL3b33ruU
 
Joskus tulee soitettua vähän samalla tavalla ;D
En usko että minun juttujani kannattaa ottaa aina ihan tosissaan. Minä en ainakaan ota ;D
kaikkonen975
03.02.2019 21:16:11
BugBadWolf: https://www.youtube.com/watch?v=wdlL3b33ruU
 
Joskus tulee soitettua vähän samalla tavalla ;D

 
Ei helvata... mahtavaa :D
 
+
Barska
03.02.2019 22:58:17
 
 
BugBadWolf: Ei olekaan. Tekniikan puutteestahan tuota nyt on moitittu. Eikös se tekniikka ole ynkkää ja sellaisia skaaloja, joista ei ole kuulleet kuin klassisen musiikin tohtorit? ;D
 
Ei. Teknikkaa on puhtaasti soittaminen, siis vireessä ja taimissa. Tekniikkaa on soittimen äänenmuodostus. EI siis Gilmourin älytön kaiun ja efektien käyttö, vaan se miten kieltä lyö ja miten äänen saa soimaan. Nopeasti soittaminen on taas osa asiaa, mutta vain yksi osa-alue. Ynkkä on hyvä esimerkki, siis Ynkän soitossa hienoa mun mielestä ei ole se tilu-nopeus, vaan miten Ynkkä saa äänen soimaan. Sillä ON hyvä tekniikka. Valitettavasti se nyt vaan käyttää sitä nopeasti soittamiseen, mikä yleensä on järjetöntä tilua.
 
Ei Gilmourin tartte soittaa nopeasti, mut kuunnelkaa nyt sen live-vetoja, siellä ne vireet on mitä sattuu, muusta soitosta puhumattakaan... Levyllähän nyt voi olla kuudes-sadas otto, taikka useasta pätkitty. :)
 
Ja kun nyt ollaan kitarakamoissa, eikä selvinpäin :D Niin, toi 55 Les Pauli ois kyllä hieno, tai samanlainen ilman Gilmour-hintalisää, tosin sekin taitaa mennä yli mun omaisuuden :) Testasin viikonloppuna -59 DC LP-junioria jossa P-90:t. Oli suht järkihintainen, kun kaulakorjattu. Siis parin uuden Suhr:in hintaluokkaa. Soundi oli kyllä hunajaa.. :)
All I wanna do is drink as much as I can. That's why I'm a member of a Heavy Metal band.
Alfons Åberg
03.02.2019 23:44:34
o0o: Antakaa mullekin vähän huomiota vaikka tiedänkin kuka Gilmour on!
 
Plussalla pamautin. Perin outoa, että englantilaisen kitaranvinguttajan huutokauppaa käsittelevässä ketjussa omaa pahaa oloaan lievittävät hakevat huomiota. Että joku joskus kuuntelisi.
"Kysyt nyt dataa kaverilta, joka luulee että jenkeissä kaikki asuu omakotitalossa koska Yksin kotonassakin se poika asu." -elon arska
lurkki
04.02.2019 07:42:05
Järkyttävää epäreiluutta laulajia kohtaan jotka harvoin omistavat edes U47:aa johon ovat laulaneet. :-o
Ymmärrän, että haluat osallistua keskusteluun, mutta täällä tuo keskustelu on viety paljon pidemmälle ja ymmärrys on paljon korkeammalla tasolla kuin sinulla. Joten - älä tule puhumaan asioista joista et tiedä mitään, vaan ota selvää.
Kefiiri
04.02.2019 08:11:09 (muokattu 04.02.2019 08:14:59)
Barska: Ei Gilmourin tartte soittaa nopeasti, mut kuunnelkaa nyt sen live-vetoja, siellä ne vireet on mitä sattuu, muusta soitosta puhumattakaan...
 
Joo joo, äänet eivät aina soi vireisesti ja vibraatot ovat välillä summittaisia ja sävelvalinnat yllätyksettömiä. Siinä kokonaisilmaisussa vaan on jotain mikä saa sen toimimaan juuri tuommoisena. Vähän niin kuin puheen ilmaisuvoima ei välttämättä parane sillä, että pyrittäisiin artikuloimaan selkeämmin tai hienostuneemmilla ilmaisuilla.
En ole musiikin asiantuntija.
2randpo
04.02.2019 09:49:43 (muokattu 04.02.2019 09:57:55)
 
 
Eihän Roger Waterskaan ole mikään hämmästyttävä virtuoosi. Kyse ei olekaan siitä mitä tekee vaan miten sen tekee.
 
Esim. Moneyn bassoraita David Gilmourin soittamana (PF:n kokoelmalevyllä "A Collection of Great Dance Songs") on pääosin sama kuin Watersin orggislinja. Kuulostaako samalta?
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
seppo69
04.02.2019 10:19:37
Barska: Jos nyt sattuisin jotenkin mielenhäiriössä joutumaan bändiin, jossa pitäisi vetää High Hopes, tuskin soittaisin Gilmoren sooloa yks yhteen. Juu, se on hieno ja todella upea biisi.
 
Huonosti kirjoitin. Tarkoitin sitä, että jos tuo soolo ei toimi/lähde/et tykkää siitä, niin silloin vika on sinussa. Tai siis "vika", eihän tuosta kaikki tykkää. On se vaan upea soolo. Ja biisi. En oikeastaan enää itsekään tiedä mitä olin sanomassa :D
Welho-77: Noi sun tyhmä fantasiat on sairaita.
18is9
04.02.2019 11:02:52
 
 
Tuossa muuten ihan hauska cover-versio High Hopesista, sisältää kopioidun soolon sen sijaan että olisi röydetty jotain omaa tilua tilalle. Bonusta siitä että on vedetty livenä 6-raitanauhurille ja on saatu myös haitari mukaan.
 
Pink Floyd - High Hopes (Gruhak Cover)
 
https://www.youtube.com/watch?v=WNLSQXGh-xI
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
LaMotta
04.02.2019 11:04:32 (muokattu 04.02.2019 11:05:23)
 
 
2randpo: Eihän Roger Waterskaan ole mikään hämmästyttävä virtuoosi. Kyse ei olekaan siitä mitä tekee vaan miten sen tekee.
 
Nähdäkseni on kyse siitä, että tekee omaa musaa. Ei tartte olla tekniikkavelho. Soittelijoita on soittohommissa ihan sikana. Oman tekijöitä promille siitä porukasta.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Laulava Kylätohtori
04.02.2019 11:11:13
LaMotta: Nähdäkseni on kyse siitä, että tekee omaa musaa. Ei tartte olla tekniikkavelho. Soittelijoita on soittohommissa ihan sikana. Oman tekijöitä promille siitä porukasta.
 
Joo, se tekniikka on melkein kenen vain opeteltavissa. Se on vain fyysikan harjoitusta, eikä sinänsä ole tekemisissä musikaalisuuden kanssa. Musikaalisuus taas on ihan eri juttu.
 
Joku voi lukea kirjaa keskittyen tarinaan, toiset taas jättävät tarinan väliin ja keskittyvät kirjoitusvirheisiin ja lauserakenteiden monimutkaisuuteen. Näin vähäsen asiaa kärjistääkseni. :) Ja todetaan nyt vielä se itsestään selvyys, että kitarismissa jokainen saa keskittyä juuri siihen, mihin haluaa, tämäkin pieni hassu asia on ihan vaan henkilökohtaisten mieltymysten juttu..
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
18is9
04.02.2019 11:14:29
 
 
LaMotta: Nähdäkseni on kyse siitä, että tekee omaa musaa. Ei tartte olla tekniikkavelho. Soittelijoita on soittohommissa ihan sikana. Oman tekijöitä promille siitä porukasta.
 
Ja sitten niistä oman tekijöistä varmaan vielä se oma promillensa jotka joskus säveltävät uuden High Hopesin tai Shine on Youn tai minkään muunkaan ei-triviaalin rallatuksen.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
2randpo
04.02.2019 11:39:09
 
 
LaMotta: Nähdäkseni on kyse siitä, että tekee omaa musaa. Ei tartte olla tekniikkavelho. Soittelijoita on soittohommissa ihan sikana. Oman tekijöitä promille siitä porukasta.
 
Tietenkin omaa musaa, mutta se ei yksin riitä; tekeväthän Mr. Big ja Totokin omaa musaa.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
Lepinkäinen
04.02.2019 14:40:03
Steven Wilson: Theres a guitar player in history whos closest to my heart because hes got everything I like in a guitar player: he always plays in the service of the song; its not about showmanship; and he always can play one note that will completely break your heart and its not about technique.
 
For me hes still the greatest when it comes to that and thats Gilmour. He doesnt play fast and he could play fast but its never been about technique. He has the greatest tone and the greatest feel and he can just break your heart with one or two notes.
 
I dont even know if you can teach that. Its kind of something in your soul in a way. In a way, I hope I have a little bit of that myself anyway. .

 
Mitäpä tuohon lisäämään. Paitsi tietysti seuraava kommentti: Kuka on Steven Wilson?
jperala
04.02.2019 14:51:26
Lepinkäinen: Mitäpä tuohon lisäämään. Paitsi tietysti seuraava kommentti: Kuka on Steven Wilson?
 
Joku wanha narkkari ?
PJS
04.02.2019 15:04:39
 
 
Se minkä Gilmouria keskinkertaisuutena pitävät tyypit, ja usein ne kovimmat fanitkin unohtaa on, että hänhän ei ikinä ollut pelkkä kitaristi, vaan myös ihan erittäin mukiinmenevä laulaja ja ennen kaikkea: orkesterinjohtaja!
 
Floydin kultaaikoinakin bändin dynamiikka meni ainakin ymmärtääkseni niin, että Roger Waters enimmäkseen saneli mitä soitetaan ja Gilmour sit sen et miten soitetaan. Jos ootte ikinä kelanneet et kuka sovitti Dark Side Of The Moonin tai Wish You Were Heren "singer-songwriter" hommista täysin käänteentekevää pop-progea niin syyttävä sormi kohdistuu ennen kaikkea Gilmouriin.
 
Mä en ihan suoraan kävis myöskään dumaamaan sen tekniikkaa; kuitenkin ne benditkin on hyvin lähellä virettä silloinkin kun homma vähän falskaa ja livenä mennään suurimman osan aikaa ihan täysin maaliin, myös silloin kun bendataan moni-osaisia useamman nuotin bendejä ja niin että samalla on myös vibraa. Se ei oo mitenkään itsestään selvää. Myös sen vibrato on IMHO varsin hallittu ja musikaalinen.
"Constantly choosing the lesser of two evils is still choosing evil."
18is9
04.02.2019 15:13:23 (muokattu 04.02.2019 15:13:42)
 
 
PJS: ... kuitenkin ne benditkin on hyvin lähellä virettä silloinkin kun homma vähän falskaa ja livenä mennään suurimman osan aikaa ihan täysin maaliin,
 
Itsellä tulee mieleen lähinnä Jimi Hendrix, ei niinkään Gilmour, jos puhutaan virtuooseista ja epävireisyydestä samassa lauseessa.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
Kefiiri
04.02.2019 15:23:37 (muokattu 04.02.2019 15:24:52)
PJS: Mä en ihan suoraan kävis myöskään dumaamaan sen tekniikkaa; kuitenkin ne benditkin on hyvin lähellä virettä silloinkin kun homma vähän falskaa
 
Gilmourin epämääräisyyksien huomaaminen vaatii toki sitä, että korva tarkkana kytätään tulisiko mokia. Henkkaluokan epiksestä ei tietenkään voi puhua :D
En ole musiikin asiantuntija.
PJS
04.02.2019 15:26:02
 
 
18is9: Itsellä tulee mieleen lähinnä Jimi Hendrix, ei niinkään Gilmour, jos puhutaan virtuooseista ja epävireisyydestä samassa lauseessa.
 
Mjoo. Ja mun mielestä tota virtuositeettiasiaa ei pitäis muutenkaan tarkistella kontekstistaan irroitettuna. Jos kelaa nykypäivän soittajien valossa vaikkapa hendrixii ni on helppo sanoo et kyllähän noita kovempii samaan pirtaan soittavii tyyppejä on joka niemen notkossa ja sit mainitaan kaikki Philip Saucet, Gary Clarc Jr.t ja muut, mut unohdetaan se tosiaasia että noi tyypit on voineet rakentaa oman osaamisensa sille olemassa olevalle kivijalalle jonka just Hendrix yms. hahmot on valaneet aikanaan. Mut sillon ku aikalaiset kuuli sen machinegunin ekaa kertaa niin se oli myös ensimmäinen kerta kun kukaan ihminen esitti sellasta musaa yleisölle missään.
"Constantly choosing the lesser of two evils is still choosing evil."
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)