Aihe: Miten mikseri kytketään kaiuttimiin?
1
artino
31.12.2018 15:20:37
Olen todella aloitteleva bändisoittaja (omaksi iloksi soittelemme tällä hetkellä) ja treenisetupin rakentaminen on vielä työn alla.
 
Meiltä löytyy basso, joka menee omaan 100w vahvistimeen kiinni. Lisäksi kotikiippari ja kaksi mikrofonia kiinni mikseriin (xenyx 1202), joka meillä on ollut kiinni 20w kitaravahvistimessa (varmasti todella huono ratkaisu, minkä vuoksi pitäisi nyt päivittää kytkentöjä).
 
Voiko nuo kiipparin ja mikrofonin vetää suoraan mikserin kautta johonkin pa-kaiuttimeen? Olisiko tämä äänenlaadultaan hyvä kytkentä? Entä jos koko kuvioon otetaan vielä kitaristi mukaan lisäksi? Saisiko kitaran kytkettyä mikserin kautta kiinni kaiuttimeen (käytetäänkö kitaravahvistinta tähän)?
 
Aktiivikaiuttimet vai passiivikaiuttimet (vähän epäselvää kaikki näihin kytkentöihin liittyvä)?
 
Lyhyesti: Uusi kaiutin/vahvistin pitäisi hankkia, mutta on epäselvää, mitä kaikkea pitää ottaa huomioon, että kaikki soittimet saa kytkettyä hyvällä äänenlaadulla.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)