Aihe: Hohner HW-300 sointiongelma
1
Samperi666
17.11.2018 16:07:21
Kitaraa vaivaa "honottavasti" resonoiva, keskialueinen, vouvvaava ääni. Kieltenvaihto tuntuu auttavan aluksi mutta vaiva palaa nopeasti. Äkkiseltään virityskoneisto, nauhat, kielet ym perusasiat vaikuttaisi olevan kunnossa. Mitään damagea kitara ei ole ottanut. Mistähän lähtisi asiaa tutkimaan.
73nd3r
17.11.2018 20:52:58
Samperi666: virityskoneisto, nauhat, kielet ym perusasiat vaikuttaisi olevan kunnossa.
 
Noiden lisäksi akkarissa voi tsekata satulan, tallan, kielikorkeuden ja kaularaudan, siinä ne perussäätömahdollisuudet sitten onkin.
(Kannen, kaulaliitoksen ja kaulakulman ongelmat on melkein uudelleenrakennukseen verrattavia juttuja.)

Jos mikään noista perusjutuista ei muuta soundia paremmaksi, niin voi olla kyse ihan kitaran ominaisuuksista, tuo HW300 on kai aika edullisen hintaluokan skeba.
Samperi666
20.11.2018 12:42:04
Kiitokset. Ihan järkeenkäypiä juttuja. Kielihommista en osaa muuta sanoa kun että ihan laatukieliä tulee käytettyä ja kielityskoulukunta on mallia - vain sen verran tapin ympäri että lukitsee kielen. Ei ainakaan muissa kitaroissa ole ollut ongelmia. Pitää kokeilla liikauttaa kaularautaa ja katsoa vielä tallapala. Joskus hiottu matalammaksi. Ei viittis ihan vesilintua heittää kun on kuitenkin maksanut joskus huimat 169€!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)