Aihe: Divaritason roots-skaba 356 äänestys
1
Vesa423
16.11.2018 21:27:07
Äänestysaikaa su 18.11. klo 21 asti. Jaossa 6 pistettä.
 
Tämä on rootsskaba roots-musiikista kiinnostuneille, joilla ei välttämättä ole (mutta voi myös olla) taitoa tai kokemusta, jotta julkaisukynnys ylittyisi olemassa oleviin (roots, jazz, soolo, bassolinja) skaboihin.

Tavoitteet: Uusia nimiä skabailemassa, mahdollisesti uusia soittimiakin(?).

-------------------------------------------------------------------------------------
 
SÄÄNNÖT:
- kaikkien soitinten kaikentasoiset taitajat voivat osallistua
- soita soolosi annetun taustan päälle
- taustan muuttaminen ei ole sallittua
- HUOM! Skabaan voi osallistua myös nimettömänä, ilmoittamalla siitä skaban vetäjälle. Pyynnöstä nimeä ei missään vaiheessa julkisteta, pois lukien voittajat/vetovuoroon siirtyvät kakkoset, jotka vetävät seuraavan skaban läpi

ÄÄNESTYS:
- kaikki voivat äänestää, itseään ei saa äänestää
- skabaan osallistuminen ei velvoita äänestämään, mutta äänestämättä
jättäneen pisteitä ei lueta lopputuloksiin
- äänestyksen tulisi olla voimassa noin 3 päivää
- pisteitä jokaisella on käytössään seuraavasti
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä

Pisteet voi jakaa kuten itse haluaa, max 3 p. soittajaa kohden.
Puolikkaat pisteet eivät ole sallittuja.

VOITTAJALLE:
- voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi
(aloitus, äänestys, voittajan ilmoittaminen)
- taustan tulee olla sointukierroltaan blues (I-IV-V)- sointuja ja tyyliä soveltaen. Samoin tulee ilmoittaa, mikä on taustan sävellaji.
Näin tuo soveltaen mahdollistaa sointujen ja tyylin varioimisen (muuntelun), kuitenkin pysyen roots- raameissa.
- jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
- seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu.
- nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osallistujat:
 
Sjömanni: https://maihinnousu.net/s/28645
Raicca: https://maihinnousu.net/s/28647
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/28648
xlat: https://maihinnousu.net/s/28662
xlat
17.11.2018 01:17:37
Sjömanni - lämmin ja hyvä soundi, rentoa tunnelmallista menoa 2p
Raicca - pehmeän jazzahtavaa menoa 2p
Vesa423 - vähän kuin ois rockabilly-vaikutteita etenkin soundissa, kiva tunnelma 2p
Vesa423
17.11.2018 10:01:10
2p Sjömanni: Melodiapitoinen, rauhallinen veto toimivalla soundilla (pientä äänitysteknistä digisäröä paikoin, ei vaikuta arvosteluun).
3p Raicca: Alku rakennettu kivasti vuoropuheluna rauhallisten melodiafraasien ja hieman nopeampien juttujen välille. Väliosassa pientä hakemista etenkin rymipuolen osalta.
1p xlat: Alkuun hyvät pikillä äänillä vedetyt melodialinjat. Improvisoidummassa osassa hyviä ideoita ja juttuja, välillä vähän karkaa etenkin tyylillisesti käsistä vs tausta.
Raicca
17.11.2018 15:23:49
Sjömanni: Rauhallista fiiliksellä vedettyä hallittua soittoa. 2p
Vesa: Tasapainoisin veto, hyvät melodiset linjat 3p
Xlat: Periaatteessa mun mielestäni soundi ihan hieno, skitta ehkä vähän turhan pinnassa taustaan nähden. Paljon hyviä ideoita. 1p
 
Mukavaa, että Sjömanni ja xlat olitte mukana pitkästä aikaa.
Vesa423
17.11.2018 19:30:37
Pisteet:
 
Raicca 7
Sjömanni 6
xlat 3
Vesa423 8
 
Raican vetovuoro seuraavaksi. Onnittelut! Ja kiitoksia muille osallistujille myös!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)