Aihe: Minkä tyypin kitara?
1
niilo23
14.11.2018 23:14:23
Osaan jo suhteellisen hyvin soittaa kitaraa ja etenkin akustista. Kuitenkin haluaisin hankkia uuden sähkökitaran, mutta en tiedä minkä mallisen. Minulta löytyy feikki ja halpa stratocaster. En ole varma kannattaako siinä mallissa pysyä vai hommaisin esimerkiksi telecasterin, lespan tai doupple neckin. Soittan musiikkia laidasta laitaan, mutta en hirveän heviä settiä. Etenkin 80-luvun sukkahousu rock on lähellä sydäntä.
 
Olisi kiva jos joku minua viisaampi kertoisi vähän enemmän mitä eroja noilla kitara tyypeillä on ja millaista musiikkia yleensä soitetaan!
tomaattiorava
18.11.2018 21:17:42
röllipeikko tästä tulee mieleen, trölölöööö
Kasu-_-
21.11.2018 08:40:16
 
 
Olisi kiva jos joku minua viisaampi kertoisi vähän enemmän mitä eroja noilla kitara tyypeillä on ja millaista musiikkia yleensä soitetaan!
 
Lähtökohtahan on se, että mitä enemmän teräviä kulmia kitarasta löytyy, sitä hevimpää sillä soitetaan. Pyöreillä kitaroilla sitten kevyempää. Erilaisia suunnikkaita ja kolmioita, sekä monikulmioita on monenlaisia, joten suosittelen valitsemaan ensin lempimuotosi ja sen perusteella sitten valikoituu soittamasi musiikkityyli.
Samperi666
21.11.2018 10:28:36
Vähän sama homma kuin autoa ostaessa. Luot ensin mielikuvan jostain tuotteesta perustuen netissä/tubessa olevaan sisältöön, sitten paikan päällä toteat että ei vastaakaan odotuksia ja mukaan lähtee ihan jotain muuta. Turha muodostaa liikaa mielikuvia netissä/tubessa pyörien vaan menee paikan päälle ihmettelemään. Soitinliikkeeseen siis.. Jos semmoinen kyliltä löytyy.
Ahti Tuumiainen
02.01.2019 17:50:27 (muokattu 02.01.2019 17:53:10)
niilo23: Osaan jo suhteellisen hyvin soittaa kitaraa ja etenkin akustista. Kuitenkin haluaisin hankkia uuden sähkökitaran, mutta en tiedä minkä mallisen. Minulta löytyy feikki ja halpa stratocaster. En ole varma kannattaako siinä mallissa pysyä vai hommaisin esimerkiksi telecasterin, lespan tai doupple neckin. Soittan musiikkia laidasta laitaan, mutta en hirveän heviä settiä. Etenkin 80-luvun sukkahousu rock on lähellä sydäntä.
 
Olisi kiva jos joku minua viisaampi kertoisi vähän enemmän mitä eroja noilla kitara tyypeillä on ja millaista musiikkia yleensä soitetaan!

 
Hevimiehet käyttää yleensä kaksikelaisia mikkejä, eli ''humppareita''. Ja sellaiset löytyy mm. Gibsoneista. Fendereissä taas on yleensä yksikelaiset mikit ja ne eivät ole varsinaisia hevikitaroita. Mutta jos ei ole tarkoitus soittaa ''tosi heviä settiä'', niin joku Telecaster-tyyppinen kitara voisi olla hyvä vaihtoehto. Telecaster on myös erittäin kestävä. Sen voi heittää vaikka parvekkeelta alas eikä ole moksiskaan. Näin ainakin eräs Telecasteria soittava muusikko-kaverini sanoo.
 
EDIT: Tai siis näin olen asian ymmärtänyt. Itselleni on sama minkälaisella kitaralla soitan, kun soittelen vain yksinäni sängynlaidalla.
joku muu sikko
11.01.2019 18:02:43 (muokattu 11.01.2019 18:03:49)
Mutta kyllähän telecasterilla rankkaakin hevisoundia saa kan laittaa siihen hevit mikit.
Kuten vaikka DGM:n Simone Mularoni.
 
https://www.youtube.com/watch?v=n7-YIZhwvKI
 
Ja vaihtaa vielä kesken biisin stratoon niin ettei edes katkosta videolla huomaa.
Kyseisen herran rasvaiset postaukset puhuvat omaa kieltään avioliittoa (ja lapsien hankkimista) vastaan. - Dr. Funkenstein:
EinoNeuvonen
22.01.2019 22:01:40 (muokattu 22.01.2019 22:02:21)
lapio: Sukkahousurockista tulee kyllä ekana mieleen joku superstrato.
Varmaan ite ottaisin ja ehdotan Superstratoa tai mim stratoa jossa hss mikit.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)