Aihe: Mikit/talla rakenteilla olevaan nylon thinline teleen
1
WanhaWetäjä
11.11.2018 15:38:19
 
 
Tällänen on siis nyt rakentumassa käsityönä lähipajalla, kyse ei siis ole jälkiasennuspiezosta tms tai nylonkielet sähkikseen tyyppinen projekti joista löytyy kiitettävästi infoa ja videoita.
 
K&K pure classic on kovasti kehuttu ja helppo systeemi mutta liekö toimiva tässä tapauksessa? On passiivi ja ulostulotehoa pitäisi olla riittävästi ja ottaa äänen kannesta. Akkareissa tietty toimii ja ko thinline on tarkoitus tehä kahella f-aukolla ja voidaan kovertaa aika reippaasti että myös akustisesti voi soittaa.
https://www.thomann.de/fi/kk_pure_classic.htm
 
Koska ko homma on pajallekkin normaalista poikkeavaa niin tuo mikki/tallahomma tosiaankin mietityttää, yksi vaihtoehto voisi olla tämä mitä löytyy Sadowski-kitaroista
https://www.sadowsky.com/sadowsky-i … ruments/nyc-guitars/electric-nylon/
mutta ko systeemi on aktiivi joka on vähä turha koska tulen soittamaan Helixin kautta himassa ja mahollisilla keikoilla eli säätövarat ovat siltä osin rajattomat JOS sinne saa ajettua tervettä soundia.
 
K&K on tietty helppo asentaa kun kitara on koverrettu lankku + kansi, mutta jos se jostain syystä hajoaa niin ei sitä sieltä pois saa, kitaraan ei siis tule normi ääniaukkoa lainkaan.
Onko kellään kokemuksia tai ehdotuksia ylipäätään talla/mikkiratkaisuiksi? Perinteinen sähkiksen tallakin toki toimii ja siinä on etuna intonaation säätö mitä ei taas perinteisessa nylontalassa oikeastaan ole.
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
basisti1971
11.11.2018 16:36:17
Moi.
 
WanhaWetäjä: ...yksi vaihtoehto voisi olla tämä mitä löytyy Sadowski-kitaroista
https://www.sadowsky.com/sadowsky-i … ruments/nyc-guitars/electric-nylon/
mutta ko systeemi on aktiivi joka on vähä turha koska tulen soittamaan Helixin kautta

 
Omakkohtaista kokemusta ei Helixistä ole, mutta piezoista kyllä.
 
Jos Helixissä on piezosisäänmeno ja soittelet tosilyhyellä piuhalla, homma voi teoriassa toimiakin, mutta (instrumentissa) bufferoitu piezo on ainakin itselle kaikkea muuta kuin turha.
 
Laadukkaita passiivipiezojakin toki löytyy, mutta ovat usein suhteettoman kalliita sekä varsin arkoja piuhan laadulle ja pituudelle, ja eritoten käytetylle etuvahvistimelle.
Bufferilla tai kehittyneemmällä etusella piezon perässä murheet voi minimoida, eikä äänenlaatu aktiivisuudesta ainakaan heikkene.
Liki poikkeuksetta päinvastoin.
 
Eli veikkaampa että Sadovsky täyttää odotukset, joskin varmasti löytyy halvempiakin tapoja vahvistaa nylonkielistä lankkua.
 
Intonaationsäädöstä tai sen puutteesta en kantaisi murhetta, mutta mulla vähät nylonkielisen rämpyttelyt ovat vuosikymmenten saatossa tapahtuneet lähinnä satulasta seiskanauhaan.
Sähkiksen ulottuvuudella saattaa intonaationsäätökin olla tarpeen, ja tuohon löytynee "valmiita" talloja esim. Graphtechiltä.
 
T:Samuli
Kefiiri
12.11.2018 11:27:01 (muokattu 12.11.2018 12:13:24)
Höh, muistelinkin jo kommentoineeni tätä juttua mutta se oli toisessa ketjussa.
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)