Aihe: Miten päästä sisään musaharrastukseen (tauon jälkeen)?
1
tomten
19.12.2018 20:26:35
Sähkörummut ainakin halvemmat ja vanhemmat on yllättävän meluisia. Kaikkein uusimmat ja kalleimmat jo hiljaisempia. Se terävähkö klopina kantautuu kerrostalossa aika kivasti muihin huoneistoihin. Ainakin kaverini naapuri oven takana arvioi puolenyön jälkeen arkipäivänä. Tuolloin treenas vissiin Dream Theateria jossa niit iskuja jokusia tulee.
 
Nykyään löytyy vaikka mitä harjoitus/taustamateriaalia netistä ja sithän noihin sähkörummun bokseihin saa kytkettyä soittimen ja miksattua soimaan sopivasti oman soiton kanssa kuulokkeista.
apply
14.01.2019 09:16:57
Eikun vaan. Tarkoitan siis, että mikään tai kukaan ei ole esteenä sille etteikö voisi vanhempanakin aloittaa uutta harrastusta. Henkilökohtaisella kokemuksella uskallan jopa suositella sitä.
 
Nyt vain pitäisi päättää instrumentti, mitä haluaisit alkaa soittamaan. Tietysti soittamisen ei tarvitse rajoittua vain siihen, mutta yhdenkin soittimen hallitseminen kunnolla vaatii todella paljon treeniä, niin kannattaa ehkä kuitenkin keskittyä aluksi yhteen.
 
Aikuisena soittoharrastus vaatii paljon motivaatiota ja intohimoa. Eli vaikka käytännön asioitakin on hyvä miettiä, pitäisi kuitenkin valita juuri sellainen soitin mikä kiinnostaa. Sitten miettiä kuinka asiat saisi järjestymään. Huilu kulkee helposti mukana, joten voisiko treenaaminen onnistua esim. taloyhtiön kerhotiloissa, kirjastojen soittohuoneissa, tms.?
 
Itseopiskeluun löytyy tietysti nykyään valtavasti materiaalia. Esim. Rockway, Yousican yms. Jos rahaa on, niin kyllä minä silti suosittelisin ihan oikeita soittotunteja. Hyvä opettaja on perillä kehityksestäsi, antaa juuri sellaisia tehtäviä ja harjoituksia, jotka ovat edistymisesi kannalta oleellisia, motivoi ja inspiroi, osaa ratkaista solmuja, joita kehittymisessä tulee vastaan. Aikuisena helpoin tapa on yksityisopettaja tai yksityinen musiikkiopisto. Tietyillä edellytyksillä on joillain paikkakunnilla mahdollista päästä myös kaupungin musiikkiopistoon.
 
Tuosta soittimien kokeilusta/lainaamisesta. Oulun kirjastossa on musiikkihuone, josta löytyy ainakin digipiano. Taitaa kirjastosta saada myös joitakin soittimia lainattua, mutta valikoima taitaa olla aika pieni. Konservatoriot lainaavat/vuokraavat soittimia, mutta niitä ei varmaan ulkopuolisille anneta.
Musiikkiliikkeissä voi tietenkin käydä eri soittimia kokeilemassa, mutta ehkä sinnekkään ei tuntikausiksi voi jäädä soittelemaan. :) Oulusta löytyy ainakin Musiikkikullas keskustassa ja F-musiikki Limingantullissa.
 
Ehkä kannattaa vielä hieman makustella, että mikä se oma soitin voisi olla ja sitten vain ostaa sellainen itselleen.
 
Opettajia löytyy mm. täältä muusikoiden.netin wanted-palstalta, varmaan myös tori,fi:stä. Sitten voi käydä katsomassa musiikkiopistojen ilmoitustaulut. Ja kysellä vaikka FB:ssä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)