Aihe: kikkoja dreampop/shoegaze laulusoundiin
1
slowdive
30.10.2018 12:38:36 (muokattu 30.10.2018 12:39:06)
Millaisia ohjeita tulee mieleen jos lähtee hakemaan sellaista utuista, unenomaista laulusoundia mihin törmää esim. monilla otsikossa mainittujen genrejen tuotoksissa?
 
Jos nyt kaivaudutaan vähän syvemmälle kuin se, että "vitusti kaikua ja volumet pienelle". Efektimössöön hukutamisella katoaa ainakin itsellä se tietty kuulaus ja menee vaan.. no, mössöksi.
"one good thing about music, when it hits you feel no pain" (bob marley)
gunner
30.10.2018 13:57:48
Linkkaatko vielä pari biisiä, joissa on saavutettu haluttu saundi?
Vauhti korjaa virheet
studio
30.10.2018 15:14:59
Näin kuulematta voisin sanoa että se on tapa laulaa jolla tämä saavutetaan, ei mikään plugari.
slowdive
30.10.2018 16:56:25
gunner: Linkkaatko vielä pari biisiä, joissa on saavutettu haluttu saundi?
 
Mulla ei oikeastaan ole mielessä mitään ihan tiettyä tavoitesoundia, mutta pari biisiä joista nyt ainakin selvinnee mitä tarkoitan sillä soundilla:
 
https://youtu.be/WJiMP_vSCOA
https://youtu.be/ADIEAW65H5o
https://youtu.be/ogCih4OavoY
"one good thing about music, when it hits you feel no pain" (bob marley)
slowdive
30.10.2018 16:59:49
studio: Näin kuulematta voisin sanoa että se on tapa laulaa jolla tämä saavutetaan, ei mikään plugari.
 
Tämä tietenkin aina lähtökohtana. Mutta ihan se ei ainakaan minulla suusta dreampoppina suoraan purkaannu, niin uskoisin että tässä genressä puuhastelleilla voisi olla kokeilemisen arvoisia vinkkejä, mitä en itse ole vielä hoksannut kokeilla.
"one good thing about music, when it hits you feel no pain" (bob marley)
Mikael
30.10.2018 17:03:28 (muokattu 30.10.2018 17:06:10)
 
 
Laulutekniikka on varmaan ensimmäinen asia. Hiljaa, pehmeäsiti artikuloiden ja henkäillen :D
 
Aika vähän tuntuu olevan myös dynamiikkaa. Varmaan aika reilusti kompuraa ja sit paljon delay/reverb-asiaa. Myös Chorus/MicroShift varmaan vie tohon suuntaan.
Fuzz is Clean! https://soundcloud.com/skipzoneband
saastara
30.10.2018 22:01:05
Yksi hyvä jekku noissa kaikuseinissä on se, että sidechainaa kaikuun kompuran laulusta. Pystyy vetämään aika hulvattomia ja pitkiä avaruustiloja, mutta aina varsinaisten vokaalien tieltä saa sitä mössöä vähän pois.. Toimii toki myös tavanomaisissakin kaikuskenaarioissa.
https://www.patreon.com/soundslikefog
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)