Aihe: Genesis
1 2 3 4 522 23 24 25 2631 32 33 34 35
vanha_pieru
29.09.2018 15:15:33
HaloOfFlies: The Circus on klubi, joten siellä ei ole istumapaikkoja. Itse olen pari kertaa siellä käynyt, ja mielestäni akustiikka on varsin hyvä.
 
Kiitos vastauksesta!
Samalla tuo valitettavasti ratkaisi sen, ostanko Hackettin keikalle lipun. Kun samana päivänä on ensin ajanut 3-4 tuntia Helsinkiin autolla perheen kanssa ja sietänyt yhtä pitkältä tuntuneen ostoshelvetin kiukkuilevaa ja/tai villinä juoksentelevaa 3-vuotiasta poikaa paimentaessa, niin sitä sitten jo haluaisi ihan istualtaan rauhoittua nauttimaan Hackettin keikasta...
Pitää nyt sitten vaan kovasti toivoa, että tuoltakin kiertueelta julkaistaisiin live-DVD, kun tuo Selling by the Pound on itselle se kaikista tärkein Genesis-albumi.
mrk
01.10.2018 09:27:22
Radiossa keikkaa mainostetaan soittamalla taustalla I Cant Dance ja Invisible Touch.
 
Weekend / RLE promoottorin kundit näyttävät tasonsa taas
"Short On Long Term Goals"
vanha_pieru
01.10.2018 17:58:07 (muokattu 01.10.2018 18:13:04)
mrk: Radiossa keikkaa mainostetaan soittamalla taustalla I Cant Dance ja Invisible Touch.
 
Weekend / RLE promoottorin kundit näyttävät tasonsa taas

 
Mahtavaa! Uskon Hackettinkin arvostavan tuollaista asian ytimeen iskevää markkinointia, jos tulee tietoonsa.
It's only rock'n'roll, joten asiantuntemuksesta on haittaa vaan! In the Air Tonight!
kaplan
01.10.2018 19:08:01
Jos on täynnä niin Circus on mitä on, mutta minkäs teet. Kuinkas hyvin edellinen keikka myikään, uskaltaako vielä arpoa miten kauan lipun ostoa?
The Rikza
02.10.2018 13:40:24
Hieman harmittaa kun ei ole tuolloin Suomessa. Selling England on yksi meikäläisen kaikkien aikojen suosikkialbumeista.
F.K.A. Mallaslahti
Megalomania
22.10.2018 07:14:24
No tuonnehan täytyy päästä on nimittäin yksi minunkin kaikkien aikain lempialbumeista.
"Koska musiikin voidaan havaita koostuvan melodiasta ja rytmistä, on kiinnitettävä huomiota siihen vaikutukseen, mikä niillä on kasvatukseen." - Aristoteles
Regalis Apertura
22.10.2018 09:35:57
Heh mitä tuohon mainontaan tulee niin olisi kiva nähdä sellaisen poppi-genesis-fanin ilme kun Selling England pärähtää käyntiin;)... Ei ollutkaan niiin helppoa ja mukavaa muzakkia kuin ensin oletti. Ja ihmettelee varmaan missä Phil Collins oikein onkaan;).
kaplan
28.10.2018 21:07:15
Kuulostaa samanlaiselta meiningiltä kuin Wilsoninkin keikalla alkuvuodesta.
Regalis Apertura
29.10.2018 09:10:14 (muokattu 02.11.2018 14:19:44)
Vähän harmi kun joku kiinnostava keikka olisi tulossa mutta näköjään aika paljon negatiivista arvostelua saaneessa paikassa... Uskaltaako mennä ollenkaan (etenkin tuo istumapaikkojen puute on mielestäni paha juttu näin wanhalle huonoselkäiselle sedälle)?
kaplan
30.10.2018 17:44:04
Sanoisin että tuurista kiinni, jos Circus on täynnä niin siellä ei ole mukavaa kellään mutta muuten siellä voi olla tunnelma ihan kohdallaan. En nyt löytänyt nopeasti mistään tietoa miten Hackettin edellinen visiitti siellä myi 2014 mutta ainakin yhden uutisen mukaan pari päivää ennen keikkaa lippuja oli silloin vielä saatavilla.
cyberiad2001
18.11.2018 19:32:02
 
 
Regalis Apertura: Heh mitä tuohon mainontaan tulee niin olisi kiva nähdä sellaisen poppi-genesis-fanin ilme kun Selling England pärähtää käyntiin;)... Ei ollutkaan niiin helppoa ja mukavaa muzakkia kuin ensin oletti. Ja ihmettelee varmaan missä Phil Collins oikein onkaan;).
 
Kuuntelin tuossa muuten viikonlopun siivousmusana piitkästä aikaa Genesiksen liven (1973). Aivan tajuttoman kovaa settiä, loistavia piiseja ja soittoa...soundit potkii studioversioitakin enemmän ja huhu huh,
Phil on ollut melkoinen ässä setin takana noina vuosina. Jotenkin oudosti monessa kohtaa tuli mieleen, että bändin tuon ajan tpuhuilla on varmaan ollut suurtakin vaikutusta hieman erilaisen musan parissa myöhemmin vaikuttaneisiin nuorukaisiin, esim. hetkittäin tuli jopa Maidenin laukkaus mieleen! Saattaapa olla hyvinkin suosikini bändin tuotannosta heti Sellingin jälkeen tai rinnalla.
www.nemesisem.net
Vessajono
18.11.2018 20:11:07
cyberiad2001: Jotenkin oudosti monessa kohtaa tuli mieleen, että bändin tuon ajan tpuhuilla on varmaan ollut suurtakin vaikutusta hieman erilaisen musan parissa myöhemmin vaikuttaneisiin nuorukaisiin, esim. hetkittäin tuli jopa Maidenin laukkaus mieleen! Saattaapa olla hyvinkin suosikini bändin tuotannosta heti Sellingin jälkeen tai rinnalla.
 
Ei mitenkään mahdotonta, Steve Harrishan on kertonutkin olleensa 70-luvulla vahvasti progen vaikutuksen alainen.
Bullitt: Sama kai se olisi sulkea tämä sivustokin tai ainakin potkia kaikki Vessajonoa ja Anssi Kelaa lukuunottamatta vittuun, kokolailla kaikki muut kun täällä taitavat olla amatöörejä.
Regalis Apertura
18.11.2018 23:01:14
Hmm itse muistelisin Harrisin olleen jonkun sortin Jethro Tull-fani. Maidenhan teki Cross-Eyed Marysta coverinkin...
vanha_pieru
18.11.2018 23:22:19
cyberiad2001: ... Genesiksen liven (1973)... Aivan tajuttoman kovaa settiä, loistavia piiseja ja soittoa... Jotenkin oudosti monessa kohtaa tuli mieleen, että bändin tuon ajan tpuhuilla on varmaan ollut suurtakin vaikutusta hieman erilaisen musan parissa myöhemmin vaikuttaneisiin nuorukaisiin, esim. hetkittäin tuli jopa Maidenin laukkaus mieleen!
 
Joo, Genesiksen live on tajuttoman kovaa shittiä. Kuitenkin olen aina toivonut, että oltaisiin tehty kerralla tuplalive, koska kyseisellä livellä julkaistujen kappaleiden lisäksi ainakin Supper's Readystä äänitettiin liveversio samoihin aikoihin (joka on julkaistu tähänkin päivään mennessä vain jollain superharvinaisella promopainoksella). Ehkäpä joskus vielä saamme Livestä virallisen version, jolla on myös Supper's Ready bonuksena.
Tuon ajan Genesis todellakin on vaikutusvaltainen myöhemmän rockin kehitykseen. Hackett oli ensimmäisiä (mutta tuskin aivan ensimmäinen) rock-kitaristi, joka hyödynsi tapping-tekniikkaa (jo 70-luvun alussa). Monihan tuntuu luulevan, että Eddie Van Halen keksi tappingin. Monet neo prog -bändit tietenkin on kaksin käsin kahmineet vaikutteita Genesikseltä: Marillion, Pendragon, IQ ja mitä kaikkia.
(Sitä toisinaan esitettyä väitettä en kylläkään niele, että Fish olisi jokin Gabriel-klooni ääneltään. Äänenkäytöllisenä vaikuttajana ja ymmärtääkseni sanoitustenkin esikuvana hänellä oli aluksi pikemminkin eräs toinen Peter, nimittäin Hammill. Eikä minusta Grendel ole mikään Supper's Ready 2, vaikka siellä onkin seassa se yksi kohta, jossa on samantyyppistä nykivää menoa kuin siinä SR:n 9/8-osassa.)
Varmaankin Genesiksellä on ollut vaikutusta myös prog metalliin, mutta kun en tunne genreä juurikaan, en osaa olla täsmällisempi.
Toisaalta minusta juuri tuo Nursery Crymen ja Foxtrotin kausi on paljon velkaa King Crimsonille: mellotroneja käytetään samantyyppisesti, Frippin vaikutus Hackettin soittoon (jonka Hackett myöntää avoimesti), ehkä vähän sanoituspuolellakin samankaltaisuutta, Fripp tuotti sittemmin Gabrielin tokan soololevyn, jne.
Steve Harris on sanonut pitäneensä/pitävänsä progebändeistä Genesiksen lisäksi ainakin Yesistä, King Crimsonista, Jethro Tullista ja Rushista. Oonkin aina toivonut, että Iron Maidenista olis tullut selkeämmin progea kuin heavyä.
vanha_pieru
20.11.2018 09:01:50
Tänään alkaa Teema-kanavalla klo 20.30 uusi sarja nimeltä Brian-sedän rocktarinat. Jakson kuvaus:
"Rockin syntymä. Erilainen rockdokumentti, jossa eilisen julkkis Brian Pern kahlaa valaisevasti läpi rockmusiikin lyhyen historian. Hän on paras mies hommaan, onhan hän kuuluisan progebändin nokkamies ja vokalisti."
Kun tästä asiasta ilmoitan Genesis-ketjussa, saatatte jo arvatakin, kuka elävä immeinen on tuon Brian Pern -hahmon esikuva.
En yhtään tiedä onko tuo hauskaa katsottavaa, mutta itse aion ainakin ekan jakson kokeeksi katsoa. Onhan progessa valtavasti naurettavia aineksia, joista ammentaa.
Regalis Apertura
20.11.2018 16:38:58 (muokattu 20.11.2018 16:40:59)
Muuten tietääkö kukaan mitä Peter Gabriel (ja Rutherford/Banks) tekee nykyisin? Hackett ja Collins taitavat olla ainoita "aktiivisia" musantekijöitä edelleenkin...
vanha_pieru
20.11.2018 17:52:43
Regalis Apertura: Muuten tietääkö kukaan mitä Peter Gabriel (ja Rutherford/Banks) tekee nykyisin? Hackett ja Collins taitavat olla ainoita "aktiivisia" musantekijöitä edelleenkin...
 
On ne muutkin Genesiksen jäsenet itse asiassa aktiivisia olleet viime aikoina, mutta projektien medianäkyvyys ei vaan ole enää samaa luokkaa kuin ennen.
Peter Gabriel julkaisi singlen I'm Amazing pari vuotta sitten ja aloitti perään yhteiskiertueen Stingin kanssa. Edellisestä uutta materiaalia sisältäneestä rock-levystä on kyllä vierähtänyt tovi: Up ilmestyi 2002.
Mike Rutherford elvytti Mike + The Mechanics -yhtyeensä. Julkaisivat albumin Let Me Fly viime vuonna ja ovat tai olivat sen pohjalta kiertueella (en ole seurannut tarkkaan, ei oikein toimi tämä bändi minulle).
Tony Banks näyttää hylänneen progen/rockin, ainakin toistaiseksi. Kolmas klassista musiikkia sisältänyt sooloalbumi Five julkaistiin aiemmin tänä vuonna.
Banks äänestettiin äskettäin Prog-lehdessä kolmanneksi parhaaksi kosketinsoittajaksi kautta aikain. (No, nämä äänestykset tietenkin heijastelee bändien suosion ja tunnettuuden astetta ja Prog-lehdessä progesoittajat luonnollisestikin painottuvat, mutta onhan Banks joka tapauksessa laajasti arvostettu soittimensa taitaja. Jos ketä kiinnostaa, niin ykköseksi äänestettiin Keith Emerson, toiseksi Rick Wakeman ja neljänneksi Rick Wright.) Toivoisinkin, että Bansk palaisi taas progen pariin ja katsoisi klassisen musiikin trilogian jo riittävän sitä lajia.
Regalis Apertura
21.11.2018 09:56:44 (muokattu 24.11.2018 15:23:24)
Okei kiitos tiedoista. Gabrielista tiedän että teki pari levyä viime vuosina (Scratch My Back ja I'll Scratch Yours) mutta en hirveästi innostunut niistä... Jälkimmäinen oli kyllä uskomattoman huono (uusintaversiot Peterin hiteistä). Rutherfordin Mechanicsistä en ole myöskään koskaan välittänyt, vähän liian poppia meikäläisen makuun. Banksin jonkun vanhan soololevyn olen kuullut mutta uusimmista ei mitään tietoa (noista klasarilevyistä puhumattakaan). Collinsin jätän kyllä ihan suosiolla muille;)... Ei oikein napeksi herran soololevyt. Mutta tässähän huomataan että Genesis oli osiensa summa. Jäsenten omat projektit eivät oikein tunnu toimivan ilman koko bändin osallistumista säveltämiseen ymv. liittyen... Näin niinkuin omasta mielestäni.
Astral Dog
30.12.2018 17:42:07 (muokattu 30.12.2018 17:43:18)
 
 
Regalis Apertura: Mutta tässähän huomataan että Genesis oli ENEMMÄN KUIN osiensa summa....?
 
Collins soolona + Gabriel soolona + Banks soolona + muut äijät soolona =/= Genesis (ainakaan se 70-luvun hyvä versio)
"Poliittinen valta kasvaa kiväärin piipusta" - Mao Zedong
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)