Aihe: Uutta haitsunnuppia
1
mr_b
21.06.2004 00:51:08 (muokattu 21.06.2004 00:52:49)
 
 
Tiedän, tämä menee jo totaalisen hölmön nippelitouhun puolelle, mutta anyway:
 
Perjantaisen keikan jälkeen yöllä kännipäissä rumpuja purkaessa isot rähmäkäpäläni onnistuivat tiputtamaan puolet haitsunnupin (eli siis sen mihin yläpelti kiinnitetään) ruuveista ja kiristimistä jonnekin Factoryn lavanrakoihin ja nyt pitäisi varmaan ostaa uusi.
 
Onkohan haitsunnupeissa tapahtunut mitään suuria pop/rock/indie -rumpalia hyödyttäviä teknisiä innovaatioita viime vuosina vai pitäisikö vaan ostaa vanha kunnon perusmalli?
 
Kunhan nyt huvikseni kyselen, seuraavaksi viritän varmaan keskustelun jostain yksittäisestä ruuvista.. :-)
Before I talk I should read a book.
Joku vaa
21.06.2004 01:32:17
 
 
Eipä niissä taida olla mitään eroa. Osta se jonka parhaaksi näät...
Ride : Tappaa talossa ja puutarhassa
LumPus
21.06.2004 09:22:17
onhan niissä pieniä eroja tyyliin new sound "suoraan ruuvilla tikkuun" tai sitten taman security clutch http://www.tama.com/hardware/product.asp?ID=18
Elikkäs se pitää vähän tukevammin myös käytännössä.
Sittenhän on tietenkin Drop clutchit etc..
Sponsored by Espoon Musiikki
hollmi-5
21.06.2004 09:36:46
Noissa hihatin tikuissa on eri paksuisia tappeja, joten kannattaa katsoa paksuus, ettei liian pienireikästä clutsia osta. Sonoreissa on kuusikulmainen tappi, joten siihen ei muut käy. Pearlissa on paksu tappi ja joissakin Premiereissä... Tarkkana nyt :-)
Mika Hollström
lkx
21.06.2004 14:38:41
 
 
Ainakin Taman, Yamahan ja Premierin osat käy toisiinsa. Uskaltaisin väittää näin.
There is no spoon...
Anri8000
21.06.2004 20:37:50
 
 
Mä voi myydä sulle nippleitä. En tajuu mistä niitä taskuihin ja symbaalilaukkuun ilmestyy. Ehkä mä röytään kännipäissäni keikan jälkeen omista ja muitten rummuista piikunippelit parempaan talteen...:D
Lehmä pariutuu sonnin kanssa saadakseen vasikan, sonni vain huvin vuoksi. - Sverre 6 v.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)