Aihe: Osaako joku neuvoa? Schaferin pasuuna, Bachin (12c) suukappale
1
Sagatar9
18.09.2018 13:47:36
Kysymys: Miehelläni on joskus 1990-luvulla Jenkeistä ostettu vetopasuuna, jonka saanut isältään! Mahdollisesti bassopasuuna?! Merkki on Schafer (Visconsin, USA), suukappale (Vincent) Bachin 12c, väri hopea!
Ongelmana on se, ettei tuosta ole mitään tietoa, esim.arvosta ja kovasti kiinnostaisi tietää jotain muutenkin tuosta soittimesta!
Helsingin Pantti ei osannut sanoa mitään (etsivät netistä), kävimme myös Nummelassa kahdessa eri musiikkiliikkeessä, olemme etsineet netistä, mutta eipä juuri mitään ole löytynyt, tätä sivustoa suosittelivat, toivottavasti joku osaisi kertoa edes jotain!
El Condor
21.09.2018 10:21:01
Tuo voi hyvin olla jonkin silloisen paikallisen musiikkiliikkeen omalla nimellään tai tuotemerkillään teettämä ns. "stencil"-soitin; näin on monesti laita sellaisten tuotemerkkien kohdalla, joista ei löydy netistä mitään tietoa. Nämä ovat usein Kaukoidässä tai Itä-Euroopassa teetettyjä, ja laatu voi vaihdella kohtuullisen hyvästä käytännössä soittokelvottomaan. Jälleenmyyntiarvoa tuollaisella pasuunalla tuskin parhaassakaan tapauksessa on muutamaa satasta enempää. Käyttöarvo on tietty toinen juttu, ja siihen vaikuttaa pasuunan kunto ja yleinen soitettavuus. Sen arviointi onkin sitten käytännössä puhallinkorjaajan ja/tai pasunistin asia: soitin voi olla oikein siistin näköinen päältäpäin, mutta jos vaikka slaidi on huono tai vire on metsässä, niin silloin kyllä jäädään tunne- ja koristearvon tasolle.
 
Jos tuohon torveen käy Bachin 12C-suukappale, niin silloin se tuskin on bassopasuuna, sillä niissä käytetään lähes poikkeuksetta täysin erilaisia suukappaleita. Jos siinä on venttiili, niin silloin kysymyksessä on todennäköisesti ns. kvarttiventtiili, joka muuttaa torven vireen Bb:stä F:ään. Tuo yksi venttiili ei tee tenoripasuunasta bassopasuunaa, vaan tuo soittimelle vähän lisää äänialaa alarekisteriin ja vähentää slaidin tarvetta. Bassopasuunoissa on yleensä kaksi venttiiliä, vaikka yksiventtiilisiä ja kokonaan venttiilittömiäkin bassoja on olemassa.
 
Vielä sellainen tarkennus, että Parkusjärven korjaamo on Tampereella, ja hän käy Helsingissä F-musiikissa vain tiettyinä päivinä.
Pittää koittaa yrittää.
basisti1971
22.09.2018 06:42:06
Moi.
 
El Condor: Vielä sellainen tarkennus, että Parkusjärven korjaamo on Tampereella, ja hän käy Helsingissä F-musiikissa vain tiettyinä päivinä.
 
Kiitos, erittäin asiallinen tarkennus.
 
Mulle kävi tyypillinen nettimoka kun linkitin sen kummemmin tutkimatta ensimmäisen varteenotettavalta vaikuttaneen toimijan.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)