Aihe: Revv Amplification
1 2 3 4 59 10 11 12 13
Vladi
12.09.2018 10:40:43
TTV: Jee, Thomann sai eilen erän Revv-roinaa ja nyt useampi malli näyttää "varastossa". Parasta tässä on se, että mum 100P tuli myös lähetyksessä ja lähtee tänään kohti Suomea :-)
 
Uuh, kuulostaa hyvältä!
Jaska1972
18.09.2018 23:13:10
 
 
Oma G3 saapui tänään ja on aivan huikea pedaali. Tuli käytännössä kolmas kanava Bluetoneen käyttöön. Kuten jäsen TTV mainitsi, tubescreamer eteen, G3:n säädöt kohdilleen ja vahvarin puhdas kanava päälle - paras metallisoundi, jota olen pedaalien kanssa ikinä saanut aikaan. Tiukka, erotteleva ja tarvittaessa brutaalin raaka soundi. Piti vain kokeilla äkkiä tänään ja menikin pari tuntia treenaillessa saman tien .
"The brighter the flame the deeper the shadows."
Vladi
19.09.2018 09:18:41
TTV: Todellakin kuulostaa, sillä tänään sain oman Generator 100P nupin kotiin :-)
 
Revvailemisiin :-)

 
Kuulostaa hyvältä! Mä oon päässyt soittelemaan Generator 120:stä pariin eri otteeseen ja vaikka en oo mikään modernin metallin soittaja, onhan se todella siisti soundi. Sieltä löytyy kuitenkin myös ne kaikki taajuudet, joita tarvitaan bändisoittoon, ei ole mikään skuuppisoundi. :)
Vladi
19.09.2018 09:19:52
Jaska1972: Oma G3 saapui tänään ja on aivan huikea pedaali. Tuli käytännössä kolmas kanava Bluetoneen käyttöön. Kuten jäsen TTV mainitsi, tubescreamer eteen, G3:n säädöt kohdilleen ja vahvarin puhdas kanava päälle - paras metallisoundi, jota olen pedaalien kanssa ikinä saanut aikaan. Tiukka, erotteleva ja tarvittaessa brutaalin raaka soundi. Piti vain kokeilla äkkiä tänään ja menikin pari tuntia treenaillessa saman tien .
 
Kannattaa myös kokeilla muita soundeja siitä pedaalista. Jäsen Haeroe testaili G3:sta oman Bluetone Fried Eyen kanssa a se toimi monenlaiseen juttuun hienosti.
 
Mä väänsin siitä myös tämmöisiä soundeja:
https://youtu.be/OeN4kWrsXnE
TTV
19.09.2018 20:39:34
Päivitellääs taas kokemuksia, tällä kertaa kohteena jalkakytkin ja sen toiminnallisuus. Mukana tulee 4-nappinen jalkakytkin, joka kytketään vahvistimeen ethernet-kaapelilla. Sen molemmissa päissä on metallinen suoja/kiinnitysplugi, jolla piuha lukittuu pesäänsä. Plugi on jämerää tekoa ja suojaa herkkää kaapeliliitintä mekaaniselta väännöltä.
 
Jalkakytkimen painikkeet (1, 2, FX ja M) toimivat defaulttina vaihtomoodissa, jossa 1 valitsee puhtaan kanavan, 2 valitsee särökanavan, FX aktivoi efektiloopin ja M vaihtaa Master Volumea. Kun ollaan valmiiksi puhtaalla kanavalla, niin silloin nappulan 1 uusi painallus aktivoi puhtaan päälle Crunch moodin ja uusi painallus palauttaa takaisin puhtaalle. Särökanavalle siirrytään painamalla nappulaa 2. Tätä uudelleen painamalla aktivoituu 1. Aggression moodi (sininen) ja seuraavalla painalluksella 2. Aggression moodi (punainen). Nämä ovat jo itsessään monipuolisempaa toimintaa kuin useimmissa perusjalkakytkimissä. Hienommaksi homma muuttuu, kun aktivoi patch-moodin, joka käytännössä vastaa midiohjausta.
 
Pitämällä nappulaa 1 pari sekkaa pohjassa, laite siirtyy patch-moodiin, jossa jokaiselle jalkakytkimen napille voidaan tallettaa tietty laitteen konfiguraatio. Edellisten puhdas/crunch/särö/aggressiot lisäksi tässä voidaan asettaa särökanavaan FAT/Bright ala- ja yläpääkorostukset.
 
Ensin valitaan tallennuksen kohdenappula jalkakytkimestä. Siten laitetaan vahvistimesta halutut toiminnot aktiivisiksi, painetaan kerran vahvistimen Store-nappia, painetaan jalkakytkimen nappia ja lopuksi toisen kerran Store-nappia. Siinä kaikki ja seuraavan patchin kimppuun :-) Todella monipuolista toiminnallisuutta ihan peruslaitteella. Ite laitoin siten, että valintamoodissa voi soitella ilman korostuksia ja patch-moodiin tallensin peruspuhtaan lisäksi eri säröaggressiot Brightilla höystettynä.
 
Nyt kun sain Bluetonen loadboxin takaisin itelle, pääsin soittelemaan vähän isommalla päätteen avaamisella. Nyt molemmille kanaville on käytössä tuo 100W asetus ja vallan mainiolta kuulostaa jo pienemmilläkin äänenpaineilla.
 
Vaikka nuppi onkin itellä 99,99% särösaundeilla, pääsin eilen nauttimaan osaavan vierailevan kitaristin clean-soitosta. Sairaan nättiä näppäilyä dynaamisen ja ison headroomin kautta, kiitos Matille :-)
 
Revvailemisiin...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Haeroe
19.09.2018 22:42:09
 
 
Vladi: Kannattaa myös kokeilla muita soundeja siitä pedaalista. Jäsen Haeroe testaili G3:sta oman Bluetone Fried Eyen kanssa a se toimi monenlaiseen juttuun hienosti.
 
Mä väänsin siitä myös tämmöisiä soundeja:
https://youtu.be/OeN4kWrsXnE

 
Jep, en todellakaan ole metallimies, ja siitä huolimatta G3 pääsi top-1:een kaikista kokeilemistani OD-speduista. Fried Eyen särökanavan kanssa saundi oli todellista hunajaa melkein millä tahansa spedun säädöillä.
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
Jaska1972
20.09.2018 07:51:01
 
 
Haeroe: Jep, en todellakaan ole metallimies, ja siitä huolimatta G3 pääsi top-1:een kaikista kokeilemistani OD-speduista. Fried Eyen särökanavan kanssa saundi oli todellista hunajaa melkein millä tahansa spedun säädöillä.
 
Kieltämättä aika maukasta soundia tulee melkein kaikilla säädöillä. Itselläni on tuo TTV:ltä ostettu Bugaboo II, jonka ODS-kanavalla (clean) G3 toimii ihan älyttömän hyvin. Tuo Bugaboo II -kanava ei omaan korvaan toimi spedualustana niin hyvin. Tai sittten en vaan osaa vielä ruuvata kaikkia säätöjä ihan kohdalleen.
 
Omaan touhuun saan nyt makeasti ODS-kanavalta cleanit sellaisenaan sekä metallisoundit G3:lla ja Bugaboo II -kanavalta hard rock hommiin loistavat soundit. Taas voi sanoa, että alkaa olla kamat kohdallaan (kunnes jotain uutta mielenkiintoista tulee vastaan...)
"The brighter the flame the deeper the shadows."
TTV
20.09.2018 09:52:36
Jaska1972: Omaan touhuun saan nyt makeasti ODS-kanavalta cleanit sellaisenaan sekä metallisoundit G3:lla ja Bugaboo II -kanavalta hard rock hommiin loistavat soundit. Taas voi sanoa, että alkaa olla kamat kohdallaan (kunnes jotain uutta mielenkiintoista tulee vastaan...)
 
Mulla oli just tuo sama asetelma ja toimii todella monipuolisesti.
 
Eilen kokeilin vastaavaa tällä G100P:llä siten, että cleanin päälle ajoin G3:lla erilaiset särösaundit kuin varsinaisessa särökanavassa oli. Toimii tässäkin yhteydessä sairaan hyvin, tekee G100P:stä melkein G120MK2 :-) Mainioita vempeleitä niin nupit kuin pedaalitkin.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Vladi
20.09.2018 10:00:00
Mulla ois vielä kolmisen viikkoa laitteen saapumiseen, riippuen toki miten postitus kestää.
 
Revvin FB-sivulta tuli just bongattua, että vahvareiden toimitusaika on nostettu 4-5 kuukauteen. Kauppa käy vissiin aikamoisen hyvin.
TTV
20.09.2018 10:05:12
Vladi: Mulla ois vielä kolmisen viikkoa laitteen saapumiseen, riippuen toki miten postitus kestää.
 
Revvin FB-sivulta tuli just bongattua, että vahvareiden toimitusaika on nostettu 4-5 kuukauteen. Kauppa käy vissiin aikamoisen hyvin.

 
Tilasitko suoraan Revviltä vai jälleenmyyjän kautta?
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Snapo
20.09.2018 10:20:01 (muokattu 20.09.2018 10:22:21)
Kertoisko joku lyhyesti mikä tämä Revv oikein on, miten pitkään tuotantoa on ollut? Onko Merrow ja Loomis nostaneet brändin vai miten tämä on saanut hypeä suht lyhyessä ajassa? Onko generatoreissa jotain uutta tai onko muuten uniikki mitä ei ole aiemmin kuultu? Muutamat esittelyvideot olen katsonut ja hiton hyvältähän se kuulostaa mutta omaan silmään lyhyessä ajassa saavutettu maine ihmetyttää mistä tämä putkahti. Kivahan se ois päästä tuollasta testaamaan joskus!
"Mitään hyödyllistä tietoa musiikista tai soittimista täältä tuskin oppii, mutta kielioppi väännetään kuntoon vaikka väkisin."
Vladi
20.09.2018 10:20:56
TTV: Tilasitko suoraan Revviltä vai jälleenmyyjän kautta?
 
Suoraan heiltä. Saatoin saada heiltä myös mukavan alennuksen kiitokseksi parissa YouTube-tapahtussa vapaaehtoisena työskentelystä. Anteeksi egoiluni.
TTV
20.09.2018 18:41:21
Vladi: Suoraan heiltä. Saatoin saada heiltä myös mukavan alennuksen kiitokseksi parissa YouTube-tapahtussa vapaaehtoisena työskentelystä. Anteeksi egoiluni.
 
Asiaa, hieno homma :-) Millaisella kuosilla otit sen ?
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
TTV
20.09.2018 18:52:31 (muokattu 20.09.2018 18:54:48)
Snapo: Kertoisko joku lyhyesti mikä tämä Revv oikein on, miten pitkään tuotantoa on ollut? Onko Merrow ja Loomis nostaneet brändin vai miten tämä on saanut hypeä suht lyhyessä ajassa? Onko generatoreissa jotain uutta tai onko muuten uniikki mitä ei ole aiemmin kuultu? Muutamat esittelyvideot olen katsonut ja hiton hyvältähän se kuulostaa mutta omaan silmään lyhyessä ajassa saavutettu maine ihmetyttää mistä tämä putkahti. Kivahan se ois päästä tuollasta testaamaan joskus!
 
Onhan nuo jo muutaman vuoden olleet pienen porukan tietoisuudessa ja nyt YouTube-klippien ansiosta laajemmankin yleisön kuultavissa. Soundi ja vahvistinten toiminnot ovat kyllä tietyssä mielessä uniikkeja, mutta samoja piirteitä löytyy varmasti muualtakin. Särösaundit ovat todella laaja-alaiset ja toimivat genreen kuin genreen. Tekniset toteutukset ovat fiksuja ja käytännöllisiä, hyvin samanhenkisiä kuin mitä Bluetonen Harry ja Mattikin ideoivat ja toteuttavat meidän iloksi.
 
Varmasti Merrow ja Loomis ovat edesauttaneet tietoisuuden leviämisessä...
 
Pedaalipuolella tuo G3 on ehdottomasti parhaimpia ja saundillisesti monipuolisimpia mitä tällä hetkellä rahalla saa.
 
Testivinkki: tiedät osoitteen :-)
 
EDIT: Onko näitä nuppeja vielä muilla M.nettiläisillä? Pedaaleja löytyy jo muutamia.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
jhlamm
20.09.2018 22:46:16
TTV:
Varmasti Merrow ja Loomis ovat edesauttaneet tietoisuuden leviämisessä...

 
Lisäksi tämä on mm Ola Englundin, Spectre Sound Studiosin ja muutaman muun testattavana ollut. Hauskasti eivät ole juurikaan huonoa kommenttia löytäneet pelistä sanottavaksi. Ja soundit noissa niiden videoissa antaa kyllä aika priima kuvaa vahvarista.
"Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination to do so."
TTV
22.09.2018 08:13:19
Tässä yks viihdyttävä demovideo tuosta G100P:stä
 
https://youtu.be/kWWB6Asqzr8
 
Omassa Revvittelyssäni testailin tuota inputin vaikutusta saundiin. Nupissa on "active" ja "passive" inputit, jotka nimensä mukaan viittaavaat kitaran mikkitekniikkaan. Inputit on sovitettu erilaisile tulosignaalitasoille siten, että "passive" saa suuremman esivahvistuksen. Koska mulla ei nyt oo yhtään aktiivimikillistä kitaraa, en voi tehdä kunnon vertailua koko signaaliketjun osalta. Passiivimikitetyllä kitaralla soitettaessa noilla inputeilla on todella iso ero volumetasoon ja säröytymiseen; "passive" tuuttaa täysillä turpaan ja "active" pudottaa pois vähän joka puolelta. Vaikea kuvitella, että aktiivimikitetty kitara olisi läheskään niin erilainen signaaliltaan, että se kompensoisi noiden inputtien erot. Todenäköisesti itse vetäisin aktiivimikeillä "passive" inputtiin naama virneessä :-)
 
Revvailemisiin...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
TTV
28.09.2018 10:11:02 (muokattu 28.09.2018 10:35:03)
No niin, päivitelläämpäs tuoreimmat kuulumiset tännekin. Mun suhde Generator 100P:n kanssa päättyi eilen, erottiin ystävinä ilman draamaa. Homma lähti kanittamaan siitä särökanavan Bright/Fat toggle-kytkimestä, joka oli piirua vaille vainaa. Eli, kytkin oli äärimmäisen tiukka mekaanisesti, eikä siihen kuuluisi käyttää sellaista voimaa kuin jouduin käyttämään. Välillä se sitten otti toiseen suuntaan pelkästä hipaisusta, mutta toiseen suuntaan ei. Ton hintaluokan vahvistimessa ei saa olla tuollaisia maanantaikomponentteja ja niiden olisi pitänyt jäädä jo pajalla kiinni lopputesteissä...
 
No, oisinhan voinut lähettää nupin vain huoltoon samantien tai odottaa ensin kytkimen lopullinen hajoaminen, mutta silti en ois jaksanut odottaa vahvistimen seilaamista maailmalla viikkotolkulla. Revv paja on tällä hetkellä muutenkin tukossa...
 
Toinen, vielä isompi juttu oli se raaka fakta, että kun ruuvasin tuosta nupista ne omaan korvaani parhaat saundit, jäi ne siltikin G3 pedaalin ja Bluetone Bugaboon puhtaan kanavan jälkoihin. Pedaali+vahvistin tarjoaa laajemman tuunausvaran ja 2 tonestackin ansiosta se ykkössaundi löytyy todella helposti. Eli, kallis ja hieno nuppi ois kuitenkin päätynyt koristeeksi todellisessa käytössä, mikä ei oikein hotsittanut enää itteäni.
 
Näinpä tuli siis tämäkin nuppi testattua ja metallisaundillisesti toistaiseksi parhaaksi "pelkäksi nupiksi" todettua. Valitettavasti se vieläkin parempi voittava saundipaletti löytyi jo kotoa valmiina :-)
 
...pitäisköhän hommata toinen G3 kaveriksi, niin sais punaiselle ja siniselle Aggressio-moodille omat asetukset ja ne päälle polkaisemalla...
 
Revvailemisiin :-)
 
EDIT: ja niinhän mä teinkin, että laitoin just tulemaan toisen G3 pedaalin :-) Nyt saa ilman kompromisseja optimaaliset saundit eri tyyleille/vireille. Lieköhän tästä G3:sta tulisi japsi HM-2 kaltainen "must have" säröytin...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
santakasa
28.09.2018 11:40:30
TTV: No niin, päivitelläämpäs tuoreimmat kuulumiset tännekin...
 
Tämä on sillain kiva kuulla pieni palkkaisena ettei tarvitse unelmoida kalliista nupista vaan ihan jo säröpedaalikin on tosiaan noin laadukas. Täytyy nyt sitten tilata tuo tässä syksyn aikana. Voisin kuvitella sen sopivan hyvin Fryetten kanssa.
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
TTV
28.09.2018 12:49:24
santakasa: Tämä on sillain kiva kuulla pieni palkkaisena ettei tarvitse unelmoida kalliista nupista vaan ihan jo säröpedaalikin on tosiaan noin laadukas. Täytyy nyt sitten tilata tuo tässä syksyn aikana. Voisin kuvitella sen sopivan hyvin Fryetten kanssa.
 
Uskoisin toimivan Fryetten kanssa vallan mainiosti. Ite oon ajanut nyt tuota G3 pedaalia neljän eri nupin (Bluetone Bugaboo I ja II, ENGL Special Edition ja Revv Generator 100P) puhtaaseen kanavaan ja kaikissa se kuulosti hyvältä ja toimivalta.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)