MadMatt: Mulla on Seiko SQ-50V. Kaikinpuolin asiallinen perusvärkki. Tikityksenkin saa ihan miellyttäväksi (kaksi soundivaihtoehtoa)
https://www.thomann.de/fi/seiko_sq_50_metronom.htm Mä käytän myös Seikoa, mielestäni paras tarjolla olevista ja valitsin sen kaupassa kokeiltuani kaikkia tarjolla olevia. Seikossa on vielä viritystä varten referenssipiippaus joten sillä saa myös kitaran vireeseen jos ei satu olemaan viritysmittaria käsillä tai haluaa muuten virittää korvakuulolta (itselleni korvakuulolta virittäminen on ihan luonteva tapa mittarin ohella).
Seikon heikkous aloittajan vaatimuksiin nähden on, että seikossa tempoa ei saa säädettyä yhden bbm:n tarkkuudella vaan siinä on nuo stepit. Itseäni se ei ole haitannut, mutta jos ose on aloittajalle tärkeää, niin silloin seiko ei käy.
Elämä on reiässä rattoisaa......