Aihe: Chamsys execute halintaa
1
Rallattelija
14.05.2018 12:51:12
Moro,
 
Aloin tässä vähän harjoittelemaan Chamsysiä Visualiserin kanssa. Jonkin verran päässyt eteenpäin ihan itsekseni mutta nyt olisi pieni ongelma. Kokeneen kaverin mielenterveyttä tää asia todennäköisesti koettelee mutta uskaltaudun silti kysymään tyhmiä.
 
Tilanne on siis seuraavanlainen
 
Asetellaan execute ikkunaan ensin nappi josta menee liikkuvan intensiteetti päälle. seuraavaksi vaikka hidas strobo ja sitten hieman hitaampi strobo. viimeiseksi vaikka strobo joka välkyttää valoja sieltäsun täältä. olisiko mahdollista tehdä näistä nappuloista sellainen ryhmä jossa vain yksi näistä toiminnoista voi olla kerrallaan päällä.
 
Kuvitellaan tilanne:
- Execute ikkunassa ei ole mitään aktiivisena.
- Klikkaan liikkuville värin valmiiksi
- painan hitaan strobon päälle
* mitään ei tapahdu
- painan intensiteetin/sutterin päälle
* lamppu palaa jatkuvasti
- painan strobon pois päältä ja takaisin päälle jonka jälkeen homma alkaa toimimaan

voisinko siistehdä execute ikkunaan valmiiksi asiat jotka toimisivat suoraan ja napin painaminen de-aktivoisi edellisen valinnan kyseisestä ryhmästä?
Mistä tommonen ääni oikein tuli? No tuskin se on vakavaa.
Rallattelija
14.05.2018 20:52:43
Tämä ratkennut
Mistä tommonen ääni oikein tuli? No tuskin se on vakavaa.
Rumpalisti
15.05.2018 09:23:37
Kiva kun selvis. Saisko vielä tietoa meille muillekkin että miten asia tuli kuntoon? :) Kiinnostaa itteäkin opetella uusia jippoja sysin käyttöön.
Jo vuosia päämäärätöntä paukuttamista... :)
Rumpalisti
15.05.2018 20:24:55
Kiitän. Olipa asia selkeästi kerrottu, että jopa minäkin ymmärsin. :) Nakkaan tästä hyvästä plussan.
Jo vuosia päämäärätöntä paukuttamista... :)
Einherjar
16.05.2018 15:46:40
Lisätään tähän nyt vielä, että tuo fader "nappi" executessa tulee oikeastaan vasta sitten esiin, kun sieltä yläkulmasta painaa "View executen"päälle. Siinä on sitten napin tilalta faderi. Se on ihan näppärä tapa tallennella esim. hazerin arvoja
 
Tuo yllä mainittu tapa toimii muuten kaikille muillekin paleteille. Voi tehdä vaikka ekalle riville ym. värit, toiselle beamit, kolmannelle positiot ja neljännelle efektejä.
Toki sitten kannattaa vähän miettiä, että mikä on järkevää pitää liukujen takana ja mikä executessa.
"Sanovat että osaisin miksata, mutta kyllä se viina mahtaa olla minun juttu" -Tuntematon miksaaja
Rallattelija
16.05.2018 18:11:10
Einherjar: Lisätään tähän nyt vielä, että tuo fader "nappi" executessa tulee oikeastaan vasta sitten esiin, kun sieltä yläkulmasta painaa "View executen"päälle. Siinä on sitten napin tilalta faderi. Se on ihan näppärä tapa tallennella esim. hazerin arvoja
 
Tuo yllä mainittu tapa toimii muuten kaikille muillekin paleteille. Voi tehdä vaikka ekalle riville ym. värit, toiselle beamit, kolmannelle positiot ja neljännelle efektejä.
Toki sitten kannattaa vähän miettiä, että mikä on järkevää pitää liukujen takana ja mikä executessa.

 
Juu, toimii tosiaan muuhunkin kuin väreihin joita käytin esimerkkinä. Olisin toki senkin voinut mainita tossa. eli hyvä huomio. Ite olen tosiaan ihan vasta-alkajana asian äärellä eikä mulla ole mitään liukupintaa joten oma systeemi tosiaan pyörii ainoastaan tietokoneen näytöltä käsin siinä samalla kun tökkii äänipyödän liukuja ja muota namiskuukkeleita. tai näin oli tarkoitus mutta nyt sitten ei tarvitsekkaan. Sen kyllä haluan nähdä kuinka järjestäjä meinaa hoitaa valot kahdella videotykillä.
 
Onneksi ei omat harjoittelut ton Chamsysin kanssa mennyt ihan hukkaan kun jäi kuitenkin paljon perusasioita järjestelmästä käteen.
Mistä tommonen ääni oikein tuli? No tuskin se on vakavaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)