Aihe: Onko kauhu kuollut genre?
1 2 3 4 544 45 46 47 48106 107 108 109 110
Kummiseta
14.04.2018 04:42:49 (muokattu 14.04.2018 04:43:52)
tomaattiorava: Onkos kukaan semmosta japanilaista kahtonu ku Cold Fish?
 
Ma katselin ton mutta siita on helvetisti aikaa. Muistaakseni oli hyva, ja arvosana tietty 5/5. Arvostelu ei ketaan kiinnosta mutta loytynee leffa-ketjusta jostain vuoden, parin takaa, ehka, kenties.
 
Edit: Lisaan viela sen etta en kylla sita kauhuleffaksi mieltaisi.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
tomaattiorava
16.04.2018 13:35:21
Terrifier
 
Vähän nyt piti kaivaa ämpärin pohjaa kun ei mitään katottavaa keksiny ja tekeleen pahis näyttää ihan helvetin hölmöltä. Siis ei millään tapaa uhkaavan oloinen ilmestys.
Kai tää oli olevinaan jonkinlainen throwback-raina. Eli aivan helvetin geneerinen, halpa, tyhmä ja hölmö.
Mutta, practical FX-osasto jokseenkin yllättäen kyllä toimitti. Harvinaisen vahvaa oli osaaminen siltä osin. Leffan "magnum opus" oli selkeesti se saha-kohtaus ja väkivalta oli harvinaisen tylyä. Ois vaan tuntunu paljon enemmän jos sen takana ois ollu ees jollain tapaa häiritsevä tunnelma tai uhkaava tappaja.
Jos nyt haluu vajaan puoltoista tuntia vegettää ja siinä ohessa ziigailla komeaa mättöä niin eiku vaan pyöriin.
kyseinen
10.05.2018 23:55:53
A Quiet Place tai Kuinka Sokea Steroidi-Alien Tainnutetaan Ihan Tavallisella Kiväärillä Kun Sitä On Ensin Varottu Vuoden Päivät Ymmärtämättä Laittaa Ämyreistä Vaikka Lerssin Tuplabasareita Nupit Kaakossa Jotta Voisi Edes Keskustella Mutta Onneksi Kunnon Amerikkalainen Isä Rakastaa Lastansa Niin Että Uhraa Itsensä Kun On Niin Tyhmä Kuin Leffantekijätkin Ettei Tajua Että Jos Sillä Alienilla On Yksi Heikkous Niin Se On Se Että Se On VITTU SOKEA.
 
Ei herranjumala mitä paskaa. Milloin mä opin.
Internetin kautta, vähän joka puolelle. -V. Keskinen
kitaraontahtoni
13.05.2018 23:24:50
kyseinen: A Quiet Place tai Kuinka Sokea Steroidi-Alien Tainnutetaan Ihan Tavallisella Kiväärillä Kun Sitä On Ensin Varottu Vuoden Päivät Ymmärtämättä Laittaa Ämyreistä Vaikka Lerssin Tuplabasareita Nupit Kaakossa Jotta Voisi Edes Keskustella Mutta Onneksi Kunnon Amerikkalainen Isä Rakastaa Lastansa Niin Että Uhraa Itsensä Kun On Niin Tyhmä Kuin Leffantekijätkin Ettei Tajua Että Jos Sillä Alienilla On Yksi Heikkous Niin Se On Se Että Se On VITTU SOKEA.
 
Ei herranjumala mitä paskaa. Milloin mä opin.

 
Päinvastoin, loistava elokuva. Piinaavan äänien välttelyn luoma tunnelma elokuvateatterissa oli käsinkosketeltava. Juonellisesti ei ehkä 5/5, mutta myöskään tiukka arvostelusi ei edusta sitä täysin. Voimallinen 4/5 elokuvalle.
www.myspace.com/destractive
kyseinen
15.05.2018 11:27:46
kitaraontahtoni: Päinvastoin, loistava elokuva. Piinaavan äänien välttelyn luoma tunnelma elokuvateatterissa oli käsinkosketeltava. Juonellisesti ei ehkä 5/5, mutta myöskään tiukka arvostelusi ei edusta sitä täysin. Voimallinen 4/5 elokuvalle.
 
Juu, ei tuossa(kaan) elokuvassa ollut muuta piinaavaa kuin myötähäpeää aiheuttanut ylikulunut perhedraaman kaari. Siihen nämä tavanomaiset hollywood-tuubakauhut aina itselläni kaatuvat. Sinällään kekseliäs (oikeasti täynnä liian naurettavia aukkoja oleva) äänikulma ei valitettavasti sisällöltään kovin köykäistä tuotosta pelastanut. Jos olisivatkin oikeasti pitäneet turpansa kiinni koko elokuvan ajan. Mutta piti mennä kosken äärelle kalaan.
 
Tässä kun ei pelattu varsinaisesti yliluonnollisella vastuksella, vaan "vain" jollain yhdellä pääosumalla tapettavissa olevilla avaruuden muukalaisilla, niin ei pysty venymään täysin epäloogisiin älyttömyyksiin.
Internetin kautta, vähän joka puolelle. -V. Keskinen
kyseinen
31.05.2018 10:31:29 (muokattu 31.05.2018 10:37:35)
dixi19: Transfiguration oli miusta hyvä - ainakin elokuvafestivaalitunnelmassa - mutta kauhu se ei oo kyllä oikein millään, se kannattanee tietää ennen katsomista.
 
Split oli oikein viihdyttävä pölhöily siistillä lopputwistillä.
 
A Dark Song aika tylsä, mutta ei paska.

 
Näitä vihdoin ehditty katsella, kiitos vinkeistä.
 
The Transfiguration 5/5, putosi mulle ihan täysin, varmaan juuri siksi, että "kauhu" loistaa poissaolollaan. (Aivan käsittämättömiä muuten nämä IMDb:n ADHD-jonneosaston arviot, joissa leffa tyrmätään hitaaksi ja tylsäksi. Elokuvahan ei edes ole missään vaiheessa mitenkään tapahtumaköyhä.)
 
Split tosiaan ihan viihdyttävä 3,5/5
 
A Dark Song 3/5, hieman "lopussa odotus palkitaan" -pohjalta
Internetin kautta, vähän joka puolelle. -V. Keskinen
carnation
19.06.2018 15:10:19 (muokattu 23.06.2018 05:00:31)
Nyt kohistaan Hereditarysta, joka saa ensi-iltansa tällä viikolla. Ehkä voisi vaivautua teatteriinkin saakka.
 
https://www.rottentomatoes.com/m/hereditary/
 
https://www.hs.fi/kulttuuri/elokuva-arvostelu/art-2000005725781.html
 

 
E: Hyi saatana! Menee ehkä samaan jatkumoon kuin It Follows ja The Witch, tosin pyörii mielessä vielä näin monta päivää katsomisen jälkeenkin. Kovin moni elokuva ei ole saanut tätä aikaan, mutta monet kohtaukset riivaavat vaikka katsomisesta on jo useampi vuorokausi. Päällimmäisenä jäi mieleen, että tämä on myös oikeasti hyvä elokuva, joka malttaa kehitellä kuvionsa tarkasti ja hienovaraisesti. Ei siis mikään kummitusjuna, jossa on pakko viljellä "peloittavia" kohtauksia tietyin väliajoin jotta porukka viihtyy.
 
Jos jotenkin pitäisi luonnehtia, niin Hereditaryssa on hyvin paljon samaa kuin The Shiningissa ja Rosemary's Babyssa, eli halvat jump scaret ovat vähissä ja alusta alkaen on harvinaisen pahansuopa ja ahdistava tunnelma läsnä. Koko ajan tietää, että jotain pahaa on tapahtumassa, mutta ei tiedä että kenelle ja miten. Todella selväpiirteinen ja hallittu debyyttiohjaus, joka tiputtelee selviä vihjeitä ja yksityiskohtia alusta alkaen, jotka sitten jälkimmäisellä puoliskolla kasaantuvat helvetilliseksi piinaksi. Hereditary on kuin kivi kengässä, kuten kauhuelokuvan kuuluukin.
 
Lisäksi suosittelen teatterissa katsottavaksi - levoton äänimaailma pääsee oikeuksiinsa ja muutenkin tämä sisältää muutaman kohtauksen jotka hyötyvät suuresti porukalla isolta kankaalta katsottuna. Vaikea selittää ilman spoilauksia, mutta... katsokaa itse.
 
Tämä on oikeasti sitä aitoa kauhua, kuin The Shining,The Exorcist ja Suspiria. Vittumainen elokuva.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
antnis
28.06.2018 22:24:04
A Quiet Place oli ihan jees vaikkakaan ei täydellinen. Mitä vikaa uhrautumisessa? Niin mäkin oisin tehnyt.
kyseinen
29.06.2018 13:52:28
carnation: Tämä on oikeasti sitä aitoa kauhua, kuin The Shining,The Exorcist ja Suspiria. Vittumainen elokuva.
 
Käydään katsomassa (ja tullaan sitten tänne vänisemään, heh).
 
Uus-Suspirian traileri oli muuten mielestäni to-del-la lupaava.
 
https://www.youtube.com/watch?v=2TERYgesykM
Internetin kautta, vähän joka puolelle. -V. Keskinen
Bluesmies
29.06.2018 22:50:29 (muokattu 30.06.2018 12:21:26)
Hereditary katsottu. Ei tule olemaan spoilereita.
 
Petyin.
 
Okei, siis tottakai hype oli melkoinen ja odotukset kohtalaisen kovat. Ei tuo tietenkään pelkästään ylistäviä kommentteja ole saanut, kun katsoo vaikka rottentomatoesia. Missään nimessä ei ollut huono leffa, mutta en kyllä ymmärrä hehkutusta. Peruskauhu, jonka unohtaa melko nopeasti. Aivan samaan sarjaan menee kaiken maailman Conjuringejen ja Insidiousten kanssa.
 
3/5.
 
Lisätään vielä, että tuotahan on verrattu tunnelmaltaan esim. Hohtoon. Voin kyllä sanoa, että tunnelmaltaan Hohtoa tuo elokuva ei ole nähnytkään.
dixi19
02.07.2018 00:22:15
 
 
carnation: Tämä on oikeasti sitä aitoa kauhua, kuin The Shining,The Exorcist ja Suspiria.
 
Oli kyllä varsin hyvä pätkä ja todellakin, ns. klassinen kauhuelokuva, jossa draamalla on myös iso rooli. Oikeastaan suureksi osaksihan tämä onkin sellainen synkkä draama kuin kauhu lainkaan, varmaan 80-prosenttisesti sisältö on varsin vakuuttavaa perhedraamaa. Pääosan Toni Collette voisi jopa saada roolistaan oscar-ehdokkuuden, kun nykyisin niitä on alettu myöntämään tällaisille genre-elokuvillekin.
 
Loppua kohden aletaan toki laittamaaan niitä kauhuelemettejäkin mukaan, mutta ne ei toimisi lainkaan niin hyvin jos ei olisi niin onnistunut draamaelokuva alla sitä ennen.
 
Läpi leffan oli aika hieno painostava ilmapiiri, joka sitten aiheutti ainakin lähellä istuneille teinitytöille jo jotain pientä psyyken rakoilua, kun lähinnä hihittelivät hermostuneesti leffan loppupuoliskon :)
 
Positiivisena yllätyksenä noinkin synkkään leffaan oli saatu myös kivasti huumoria mukaan, joka ei tuntunut yhtään pakotetulta.
 
Ei täydellinen, mutta ainakin 8/10 ja todella vahva debyytti varsinkin. Ja audiovisuaalisesti tosi hieno. Miinusta pikkaisen siitä, että monet juonielementit olivat kyllä aika usein nähtyjä ja jotkut isommat juonenkäänteet oli kyllä niin suoraan parista muusta leffasta napattu (joita en viitsi mainita, kun spoilautuisi samalla paljon), että omaperäisyyspisteitä rapisi samalla hieman pois.
anomus.com
Flow
02.07.2018 00:38:08
Bluesmies: Hereditary katsottu. Ei tule olemaan spoilereita.
 
Petyin.
 
Okei, siis tottakai hype oli melkoinen ja odotukset kohtalaisen kovat. Ei tuo tietenkään pelkästään ylistäviä kommentteja ole saanut, kun katsoo vaikka rottentomatoesia. Missään nimessä ei ollut huono leffa, mutta en kyllä ymmärrä hehkutusta. Peruskauhu, jonka unohtaa melko nopeasti. Aivan samaan sarjaan menee kaiken maailman Conjuringejen ja Insidiousten kanssa.
 
3/5.
 
Lisätään vielä, että tuotahan on verrattu tunnelmaltaan esim. Hohtoon. Voin kyllä sanoa, että tunnelmaltaan Hohtoa tuo elokuva ei ole nähnytkään.

 
Itse aivan samaa mieltä. Leffa ei ollut kauhua nähnytkään vaan aiheutti lähinnä koomisia naurun pyrskähdyksiä kohtauksillaan. Lisäksi tuo matala synamatto jota junnattiin koko leffan ajan aiheutti lähinnä haukotusta. Huono elokuva.
Hetfield
05.07.2018 16:02:07
 
 
Näemmä jakanut mielipiteitä toi Hereditary, mutta ajattelin kyllä uteliaisuuttani mennä tsiigailemaan tossa viikonlopun aikana. Tuskin se nyt ainakaan suuri pettymys on. Kumminkin tykännyt kaikista noista viime vuosien (Get Out, A Quiet Place, VVitch ja It Comes At Night) leffoista.
 
Upgrade-leffakin kiinnostais, mutta tiedä sitten tuleeko edes tänne. Taitaa kyllä enempi olla scifiä kuin kauhua.
Alright, alright, alright!
dixi19
05.07.2018 20:25:21
 
 
Hetfield: Kumminkin tykännyt kaikista noista viime vuosien (Get Out, A Quiet Place, VVitch ja It Comes At Night) leffoista.
 
Tuon perusteella - varsinkin kun VVitch ja It Comes on listalla - tulet tykkäämään lähes varmasti.
anomus.com
varpio
05.07.2018 20:32:27
Luulin että A Quiet Place olisi ollut perkeleen pelottava sunnuntaina krapulassa, mutta eipä se ollut. Ihan jees toki. Tyhmiä kakaroita vaan.
juuso a
05.07.2018 21:01:58
 
 
varpio: Luulin että A Quiet Place olisi ollut perkeleen pelottava sunnuntaina krapulassa, mutta eipä se ollut. Ihan jees toki. Tyhmiä kakaroita vaan.
 
Eilen tuli mulkaistua. Ei nyt oikein mua vakuuttanut ainakaan imdb:n arvosanojen mukaisesti, mutta kyllä ton katsoi.
Marlowe
06.07.2018 15:07:52
Bluesmies: Hereditary katsottu. Ei tule olemaan spoilereita. Petyin.
 
Sama.
 
Lähdin katsomaan elokuvaa suurin odotuksin, kun siitä oli Helsingin Sanomat kirjoittanut vuosikymmenen parhaana kauhuelokuvana ja pudotellut arvion yhteydessä vertailukohtia Top5-kauhusuosikkeihini.
 
No, ihan kivahan se oli, mutta ei kyllä mitään sen enempää. 3/5 mollukkaa. Näyttelijät olivat kyllä hyviä ja joissakin kohtauksissa oli intensiteettiä (enemmän jopa draaman kuin kauhun näkökulmasta), mutta mitään erityisen uutta tai ihmeellistä tämä ei tarjonnut kauhuelokuvia enemmän nähneelle katsojalle, sen enempää tarinan puolesta kuin muutenkaan.
"Barry, Dick ja minä olemme tulleet siihen tulokseen, että vakavasti otettavalla ihmisellä täytyy olla... vähintään viisisataa levyä" (Nick Hornby)
tomaattiorava
06.07.2018 17:34:21
Alkaa ketuttaan hiljalleen tää miten jotkut rainat jostain syystä nostavat hirveesti meteliä, sitten on odotukset kohtuuttomasti korkeat ja pettymys on väistämätön.
 
Kyllä tuon quiet placen kertaan katto mut unhottu miltei samantien. Vaikutti todella pahasti pelkältä alkusoitolta jotain tulevaa franchisea varten, enpä yllättyis jospa cloverfieldit sijoittuisi samaan universumiin.
 
Lievää spoileria :
Mistä perkeleestä muka se naula oli ilmestynyt rappusiin? Siis niinku hä?
dixi19
11.07.2018 15:11:41
 
 
varpio: Luulin että A Quiet Place olisi ollut perkeleen pelottava sunnuntaina krapulassa, mutta eipä se ollut. Ihan jees toki. Tyhmiä kakaroita vaan.
 
En tiedä oletko krapulassa raahautunut leffateatteriin asti vai katsellut kotikoneelta, joten en nyt alla olevassa hourimisessa viittaa sinuun, mutta tuli tuosta yleisesti mieleen, että tämä A Quiet Place kuuluu täysin siihen kategoriaan, jotka tulisi ehdottomasti katsoa elokuvissa.
 
Voin kuvitella, että leffasta katoaa lähes kaikki tehot kotikatselussa, kun koko homma perustuu niin vahvasti äänisuunnittelulle ja eräänlaiselle yhteisökokemukselle, joka teatterinäytöksessä tapahtuu, kun (toivon mukaan) kaikki katsovat poikkeuksellisesti ihan hiirenhiljaa elokuvaa, odottaen seuraavaa iskua. Varsinkin nuo seikat tekivät itselle elokuvasta todella viihdyttävän katsomiskokemuksen ja olen aivan varma, että kotikatselussa arvosana olisi voinut tippua pari numeroa alaspäin.
 
Vähän sama homma kolmedeen kulmasta vaikkapa Gravityn kanssa ja esim. Avataria ei pysty edes katsomaan telkkariversiona, koska silloin siitä on riisuttu kaikki vähänkin mielenkiintoinen veke :)
 
Ja tuollainen on vieläpä minusta ihan ok, sillä leffoissa kun ei päde lainkaan sama läppä kuin musiikissa, että "jos se on hyvä biisi, niin se toimii pelkällä akkarilla ja nuotiokitarasovituksella". Jotkut leffat nyt vain on tarkoitettu täysin katseltavaksi isolta kankaalta porukalla. Tai siis koko elokuvataidehan alkoi siitä lähtökohdasta :)
 
Jokainen toki saa katsella kamansa ihan miten tykkää, mutta itselle tuntuisi ankealta katsoa selkeästi teatteriin tarkoitettuja juttuja koneelta, kännykästä tai kotitelkkaristakaan.
 
Eli kuten David Lynch asian muotoilisi: https://www.youtube.com/watch?v=wKiIroiCvZ0
anomus.com
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)