1)Onko hyväksi osoittautuneita malleja Guild tai Taylor ... kuulemma.
"Ever since their introduction in the early '60s, Guild's jumbo 12-strings have been the standard against which other guitars are compared. "
http://www.acousticguitar.com/Gear/Reviews/12-Strings.shtml Viime kesänä kokeilin vanhaa Gibsonin 12-kielistä, jonka kannessa oli paha ruhje, muuten oikein hyvän tuntuinen ja -ääninen. Jotkut landolat on myös tuntuneet hyviltä monet taas ei. Kokeilemissani Yamahoissa kaula on tuntunut turhan kapealta näppäilysoittoon.
2)ja mitähän hintaluokkaa tällaiset kitarat mahtavat olla? DLX:n hinnastossa Taylor 355 näkyy olevan 1690 euroa...
Myös muuta tietoa 12-kielisistä saa tietämättömälle antaa.. Ei ole tavatonta virittää 12-kielistä normaalia alempaan vireeseen, Taylorin Leo Kottke -malli taitaa olla tarkoitettu alun perinkin soitettavaksi matalassa vireessä.