Aihe: Miten menee kama torilla kaupaksi? Käyttäjäkokemuksia
1 2 3 4 5242 243 244 245 246444 445 446 447 448
Kefiiri
12.02.2018 11:12:42
öl m: No joo, edelleen pidän asiaa itsestäänselvyytenä.
 
Joo mutta kaikki myyjät eivät pidä.
En ole musiikin asiantuntija.
Tympee Huttunen
12.02.2018 11:20:37
Kefiiri: Joo mutta kaikki myyjät eivät pidä.
 
Eikö ostajat. Multa kerran eräs jamppa koitti vintagepedaalia ostaa ja tarjosi jotain -50% hinnan. Ja siis pedaali oli jotain 150€ tjps. Näytin sille hintareferenssit ebaysta jne. Tyyppi sanoi, ettei noihin voi luottaa, että sinne voi kuka tahansa laittaa ökyhintoja - no totta sekin. Käytin kuitenkin aikaa periaatteesta ja etsin ihan liikkeitäkin missä samaa pedaalia oli +30% hinnalla ja kerroin esimerkkien kera, että edelleen pyyntihinta on ihan asiallinen ja alle muiden pyyntien, mutta edelleen sain samaa jankkaamista. Se loppui vasta, kun myin pedaalin pyyntihinnalla toiselle ja kaupoista jankkaajalle sittemmin ilmoitin.
Alfons Åberg
12.02.2018 11:56:50
Tympee Huttunen: Se loppui vasta, kun myin pedaalin pyyntihinnalla toiselle ja kaupoista jankkaajalle sittemmin ilmoitin.
 
Tämä on se paras tapa. Lopussa elämäntapatinkaajat jäävät ilman haaveilemaansa kampetta.
 
Passiivi-aggressiivisesta myyntitavasta en pidä, mutta myyjällekin sellainen terve arroganssi on sallittua, kunhan on tehnyt pohjatyöt (referenssihinta luotettavasta lähteestä).
"Vielä kun riisuu itsensä alastomaksi, mutta jättää tennissukat jalkaan ja laittaa aurinkolasit päähän niin tuntuu kuin katselisi suomipornoa" -DM-
Jukka Häikiö
14.02.2018 14:41:14
 
 
Pitipä ihan lämpimikseen laittaa tollainen kolmen pedaalin kimppakimara ja katsoa josko hinnalla menis, vaan ei näytä olevan kipinää silläkään. Kait se on vaan niin, et ilmasin pitäis antaa. Ehkä toi lähettämättömyys vähän painaa tossa, vaan eipä tohon hintaan enää suurempia pakkauslähetysjumppaliikkeitä viiti. Kerroinhan noissa on jo alle 0.5X ja laaturomppeista kyse.
Pelimanni pizzerian nurkasta päivää...
blessed
14.02.2018 16:45:48
 
 
Ihan meni mukavasti, kun jaksoi nähdä vähän vaivaa. Eli basso vaihtui kitaraan ja kaappiin, jotka sitten myin erikseen. Onhan siinä värkkäämistä, mutta ei nyt niin usein tule myytyä, etteikö noita ilmoituksia jaksais silloin tällöin väsätä ja tavaraa matkahuoltoon kiikuttaa.
tumppusormi
15.02.2018 16:57:59
Meni kitarakin sitten. Vielä jäi pienitehoinen trankkukombo. Tosin nykyään en yhtään ihmettele ettei mene tuollaiset oikein kaupaksi.
En allekirjoita mitään
Haeroe
17.02.2018 10:33:57
 
 
Jukka Häikiö: Pitipä ihan lämpimikseen laittaa tollainen kolmen pedaalin kimppakimara ja katsoa josko hinnalla menis, vaan ei näytä olevan kipinää silläkään. Kait se on vaan niin, et ilmasin pitäis antaa. Ehkä toi lähettämättömyys vähän painaa tossa, vaan eipä tohon hintaan enää suurempia pakkauslähetysjumppaliikkeitä viiti. Kerroinhan noissa on jo alle 0.5X ja laaturomppeista kyse.
 
Helsingissä ei ole pakettiautomaatteja? (oli pakko, sorry)
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
Haeroe
17.02.2018 10:38:43
 
 
Spedut menivät kaikki suhteellisen nopeasti, kun laittoi semi-halvan hinnan. Ilmaiseksi en joutunut antamaan.
 
Styrkkarit eivät mene, vaikka melkein ilmaiseksi myyn.
 
Jossain vaiheessa kehuin, että laudat ja virtalähteet liikkuvat nopeammin kuin valo. Sekään ei enää pidä paikkaansa, mutta tuossa taitaa olla syynä, että myynnissä on virtalähteiden Rolls-Royce, ja hinta tietty on käytettynäkin sen mukainen. Lauta taitaa olla niin iso, että sellaista ei ihan joka veivaaja tartte.
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
hallu
17.02.2018 10:48:06
Haeroe: Spedut menivät kaikki suhteellisen nopeasti, kun laittoi semi-halvan hinnan. Ilmaiseksi en joutunut antamaan.
 
Styrkkarit eivät mene, vaikka melkein ilmaiseksi myyn.
 
Jossain vaiheessa kehuin, että laudat ja virtalähteet liikkuvat nopeammin kuin valo. Sekään ei enää pidä paikkaansa, mutta tuossa taitaa olla syynä, että myynnissä on virtalähteiden Rolls-Royce, ja hinta tietty on käytettynäkin sen mukainen. Lauta taitaa olla niin iso, että sellaista ei ihan joka veivaaja tartte.

 
Juu ei ole kyllä tuo Bluetone hinnan kiroissa. Victory on hieno vehje, mutta noi lounaslaatikot on visiin menneet pois muodista, vaikka ovat oikeasti pirun näppäriä. Itse en saanut Mesan lounaslaatikkoa kaupaksi edes kuudella sadalla enkä siitä sitten halunnut enää lähteä tinkimään kun sen tarjoushintakin uutena on 1100 euroa. Mutta veikkaan, että putkivahvistimet eivät vain mene kaupaksi enää. Ne jotka vielä haluavat sellaisilla soittaa, omistavat jo luultavasti useammankin laitteen. Jään kyllä mielenkiinnolla seuraamaan, miten tuo sun lounaslaatikko menee, niin se antaa vähän osviittaa kuinka alas se hinta pitäisi painaa, että jollekin kelpaisi.
Elämä on reiässä rattoisaa......
iec
17.02.2018 11:03:55
 
 
Jukka Häikiö: Pitipä ihan lämpimikseen laittaa tollainen kolmen pedaalin kimppakimara ja katsoa josko hinnalla menis, vaan ei näytä olevan kipinää silläkään. Kait se on vaan niin, et ilmasin pitäis antaa. Ehkä toi lähettämättömyys vähän painaa tossa, vaan eipä tohon hintaan enää suurempia pakkauslähetysjumppaliikkeitä viiti. Kerroinhan noissa on jo alle 0.5X ja laaturomppeista kyse.
 
Jaa... mielenkiintoista. Minä tekisin kyllä 250 euron takia pakkausjumppaliikkeitä. Sen ymmärtäisin, jos kyseessä olisi alle 50 euron juttu. On se kumma kun ei pääkaupunkiseudun ihmiset lähettele ;) (ironiaa, kun olen itse täältä Oulun suunnalta)
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
Jukka Häikiö
17.02.2018 11:47:15
 
 
iec: Jaa... mielenkiintoista. Minä tekisin kyllä 250 euron takia pakkausjumppaliikkeitä. Sen ymmärtäisin, jos kyseessä olisi alle 50 euron juttu. On se kumma kun ei pääkaupunkiseudun ihmiset lähettele ;) (ironiaa, kun olen itse täältä Oulun suunnalta)
 
Pointti ei vissiin ollut selkeä:Siihen siihen hintaan saa noutaa ihan tosta ovelta, noilla yksittäishinnoilla voi sitten lähetellä. Toi 250€ hinta on tossa ihan sen tähden halpa, kaikki yhdessä ja ovelta noudettuna. Erikseen noi on sen 340€ + mahdolliset postikulut, jolloin hinnat on linjassaan ja ihan käypäset.
Pelimanni pizzerian nurkasta päivää...
Corto
17.02.2018 12:33:06
hallu: Juu ei ole kyllä tuo Bluetone hinnan kiroissa. Victory on hieno vehje, mutta noi lounaslaatikot on visiin menneet pois muodista, vaikka ovat oikeasti pirun näppäriä. Itse en saanut Mesan lounaslaatikkoa kaupaksi edes kuudella sadalla enkä siitä sitten halunnut enää lähteä tinkimään kun sen tarjoushintakin uutena on 1100 euroa. Mutta veikkaan, että putkivahvistimet eivät vain mene kaupaksi enää. Ne jotka vielä haluavat sellaisilla soittaa, omistavat jo luultavasti useammankin laitteen. Jään kyllä mielenkiinnolla seuraamaan, miten tuo sun lounaslaatikko menee, niin se antaa vähän osviittaa kuinka alas se hinta pitäisi painaa, että jollekin kelpaisi.
 
Joskus vaan on suvantohetkiä kamadiilauksessa, kun kaikki on persaukisia. Yleensä sen näkee siitä kun ostotarjouksia ei tule, mutta kaikkia mahdollisia vaihtariehdotuksia kyllä tyrkytetään.
 
Omassakin tilanteessani kyse ei ole niinkään siitä, etteikö erilaiset lisävahvistimet houkuttaisi, vaan ihan vain siitä että nyt ei ole rahaa ja oma kamatarjonta on aika askeettinen, ei voi edes treidata. Bluetone-Marsu tai Mesa Transatlantic 600 eurolla? Ostaisin, jos voisin. Mutta nekin vähät roposet mitä mulla nyt on, menee varmaan seuraavaan kitarahankintaan.
More Gary, Less Paul
hallu
17.02.2018 13:36:26
Corto: Joskus vaan on suvantohetkiä kamadiilauksessa, kun kaikki on persaukisia. Yleensä sen näkee siitä kun ostotarjouksia ei tule, mutta kaikkia mahdollisia vaihtariehdotuksia kyllä tyrkytetään.
 
Omassakin tilanteessani kyse ei ole niinkään siitä, etteikö erilaiset lisävahvistimet houkuttaisi, vaan ihan vain siitä että nyt ei ole rahaa ja oma kamatarjonta on aika askeettinen, ei voi edes treidata. Bluetone-Marsu tai Mesa Transatlantic 600 eurolla? Ostaisin, jos voisin. Mutta nekin vähät roposet mitä mulla nyt on, menee varmaan seuraavaan kitarahankintaan.

 
Lienet oikeassa ja lisäksi muoditkin vaihtuu. Nimittäin porukka painattaa tukka putkella digilaitteisin, mutta sitten taas voi tulla sieltä vähän takaisinpäinkin. Se on niinkuin se muutoksen heiluri ja saattaa olla, että myös kamat roolittuvat eri tavalla tulevaisuudessa. Aika moni ammattilainen on kertonut käyttävänsä digilaitteita (eniten varmaan Kemperiä) juurikin keikkakäytössä ja himassa, studiossa, treenikämpällä käyttää tavallista putkivahvaria. Se varmaan vaihtelee ja kun kaikissa on puolensa, niin varmaan kaikkia käytetään. Tehdäänhän analogisia transistorivahvistimiakin vielä, vaikka luulisi ettei niille ole kysyntää, mutta niin vain on niillekin omat ystävänsä.
 
Itse, lähdin muuttamaan kamapolitiikkaani siihen suuntaan, että pidän kuitenkin itse tuon TA:n kun se oikeasti on näppärä eikä vie tilaa vaikka sitä ei niin paljoa käyttäisikään. Meinasin nimittäin sahata mark IV kombon nupiksi ja kaapiksi (en tokikaan itse, mutta selvittelen mahdollisuuksia miten homma hoidetaan) jolloin mulla olisi kaikki vahvistimet "nuppi+kaappi" setuppeja (kolme nuppia on vähän liikaa, mutta ehkä opin elämään niiden kanssa).
Elämä on reiässä rattoisaa......
Tympee Huttunen
17.02.2018 14:43:48
Itse olen noin vuoden aikana myynyt neljä putkinuppia. Kaksi oli tosin vaihtokauppoja, mutta kuitenkin. Ostanut olen kaksi.
hallu
17.02.2018 15:33:29
Tympee Huttunen: Itse olen noin vuoden aikana myynyt neljä putkinuppia. Kaksi oli tosin vaihtokauppoja, mutta kuitenkin. Ostanut olen kaksi.
 
Olisin mäkin myynyt jos joku olisi ostanut, mutta kun ei tullut edes kyselyitä niin ei voinut edes alkaa tinkiä, mihin olisin myös ollut valmis. No jos katsoo vuoden tai kahden ajan jaksoa taaksepäin, eli olen ostanut nyt käytössäni olevat vahvistimet noin puolentoista vuoden aikana. Niin olen toki myynyt kaikenlaista sen kaikenlaisen joukossa on myös kaksi kitaravahvistinta. Mä luulen, että riippuu aika paljon siitä minkälaista kampetta on myymässä. Olen saanut myytyä ihan kohtuullisella hinnalla: Koch Twintone kombo, Koch Pedaltone etuvahvistin (sivummennen sanottuna ehkä paras tämän lajin laite, ostakaa pois jos joskus näätte, ette kadu), Session Sessionette kombo(tämä meni aika halvalla, mutta ihan markkinahintaan), Gibson Les Paul, Ibanez FG100, Samick LZ2, Carvin DC400T (tämä meni selkeästi liian halvalla), EBS Session60 bassoKombo (vaihtokauppa), Fender Telekaster Baja, EHX Englishmuff pedaali, Ibanez SR405 basso, Behringer Ultragain mikkietunen, ja varmaan jotain pientä sälää unohtu :-D.
 
Itseasiassa kun tuota listausta katsoo, niin aika hyvin olen saanut kamani kaupaksi. Sitä vaan jostakin syystä aina tuijottaa niitä vehkeitä jotka ei mennyt yrityksistä huolimatta :-D . Tilalle on kylläkin tullut vähemmän, mutta vielä parempaa, vaikka tuosta listastakin näkee, että aika räleetä kamaa on jo lähtenyt kiertoon eli olisi varmaan aikakin hidastaa.
Elämä on reiässä rattoisaa......
varakeef
17.02.2018 15:52:50
hallu:
Itseasiassa kun tuota listausta katsoo, niin aika hyvin olen saanut kamani kaupaksi. Sitä vaan jostakin syystä aina tuijottaa niitä vehkeitä jotka ei mennyt yrityksistä huolimatta :-D . Tilalle on kylläkin tullut vähemmän, mutta vielä parempaa, vaikka tuosta listastakin näkee, että aika räleetä kamaa on jo lähtenyt kiertoon eli olisi varmaan aikakin hidastaa.

 
Sä oot niin toimeliaasti kirjoitellut tähän ketjuun, niin kai nyt kauppakin on käynyt.
 
(Tämä ketjuhan on suorastaan suunnattu torin liikakäyttäjille, eli mitä parhain paikka ihmetellä kautta rantain - toki yleisellä tasolla - miten on ihmeellistä, ettei nykyisessä markkinatilanteessa joku itsellä myynnissä oleva kampe tunnu menevän kaupaksi. Siihen vielä loppukaneetiksi aprikointia, josko laite pitäisi ottaa pois myyntilistalta, niin miten ilmoitusta raaskisi olla kurkkaamatta.)
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
hallu
17.02.2018 16:07:25
varakeef: Sä oot niin toimeliaasti kirjoitellut tähän ketjuun, niin kai nyt kauppakin on käynyt.
 
(Tämä ketjuhan on suorastaan suunnattu torin liikakäyttäjille, eli mitä parhain paikka ihmetellä kautta rantain - toki yleisellä tasolla - miten on ihmeellistä, ettei nykyisessä markkinatilanteessa joku itsellä myynnissä oleva kampe tunnu menevän kaupaksi. Siihen vielä loppukaneetiksi aprikointia, josko laite pitäisi ottaa pois myyntilistalta, niin miten ilmoitusta raaskisi olla kurkkaamatta.)

 
Olet kyllä oikeassa, että olen vähän turhankin aktiivinen välillä. En mä ihan suoranaisesti ole markkinointia ajatellut, mutta kyllähän sillä voi olla vaikutuksensa ja onhan tässä jo pari sivua pohdittu vaikuttaisiko tässä ketjussa mainostaminen menekkiin. Juuri nythän mulla ei ole mitään myynnissä.
Elämä on reiässä rattoisaa......
telecustom
17.02.2018 19:48:05
Vaihtokauppa on se joka toimii. Pääsin juuri uudelle asteelle kitarakaupoissa, vaihtamalla itselleni takaisin vuosia sitten myyneeni kitaran. Sairasta touhua.
VIPMetal
17.02.2018 22:06:28 (muokattu 17.02.2018 22:10:00)
 
 
Huomasko kukaan, kun torilla oli Fenderin Baja Tele 300€? Tulee vastaan vaan 500€ pyynnillä ja aloin miettiä, että olikos se nyt halpa...
 
E: https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1336896
 
Toinen oli 500€ ja älä tingi tekstillä. =D
Raskasta rokkia: Heroes Don't Ask Why
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)