Aihe: Levarin "vesivahinko"
1
basisti1971
09.01.2018 10:32:05
Moi.
 
Audio Technicalta on vuosien saatossa ollut markkinoilla useammmantasoisia levareita tarjolla, tarkempi malli auttaisi kaukodiagnosoinnissa suuresti.
 
Peruslevarissahan ei ole signaalitiellä kuin neula, äänirasia, 4 piuhaa ja RCA liittimet, joten kaksi ensimmäistä ovat käytännössä ne ainoat vikapaikat.
 
Neula ei yleensä tuolla tapaa vikaannu, joten varteenotettavin vaihtoehto on äänirasia.
Joihinkin malleihin saa äänirasiaa ja neulaa erikseen, joihinkin tulee yhtenä pakettina.
 
Jos levarissa on signaalitiellä perinteistä levaria enemmän elektroniikkaa: RIAA-korjainta, kohinanvaimennusta, AD-muunninta, yms. homma muuttuu tietenkin huomattavasti monitahoisemmaksi.
Sen verran monitahoiseksi että ammattiauttaja tai ko. laitteisiin perehtynyt harrastelija on oikeastaan ainoa varteenotettava vaihtoehto.
 
T:Samuli
Kefiiri
10.01.2018 12:08:45 (muokattu 10.01.2018 12:09:29)
Jos siinä neulassa on kuivuneena tippa jotain möhnää ja se jotenkin hinkkaa uraa? Kohiseeko vain silloin kun levy pyörii?
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)