Tiedän tiedän, aiheesta on kirjoiteltu aiemminkin - ja paria vastausta myöhemmin ollaan jo "se on tinaa"-tasolla. Teen kuitenkin kuolemaa halveksuen uuden.
Laitoin torille myyntiin meksikolaisen Floyd Rosella varustetun Charvel San Dimas Style 1 HH:n. Olen ymmärtänyt että siinä on Floyd Rose Original. Ilmoitukseen tuli kommentti, jonka mukaan ei olisi Floyd Rose Original vaan Korealainen FRT-1000. Laitoin Googlen sauhuamaan ja tarinaa aiheesta löytyy enemmän kuin yhden yhden illan puhteiksi. Mikä on sitten totinen tosi, onkin eri juttu. Itse tulin seuraavaan päätelmään:
Floyd Rose Originalia valmistetaan Saksassa (Schaller, FRO) ja Etelä-Koreassa (Sung-Il, FRT). Koreassa tuotannossa käytetään täsmälleen samaa valmistustapaa ja materiaalia, kuin Saksassa (siksi voi käyttää nimeä Floyd Rose Original), mutta alempien työvoimakustannusten ansiosta floikka edullisempi ja sitä asennetaan esim. USA-malleja edullisempiin Meksiko Charveleihin ja muihin vastaaviin. Sung-Il:n sivusto:
http://www.sung-il.com/bbs/board.php?bo_table=b011_01 (Taulukossa merkinnät Floyd Rose Special ja Floyd Rose Original).
Sung-Il valmistaa myös sinkkipitoisempia, lujuudeltaan hieman heikompia ja edullisempia Floyd Rose Specialeja. Korean Originalin ja Specialin merkinnät menevät näin:
FRT-1000, 2000, jne (myös FRT-O1000, O2000 jne (kirjain O, ei numero 0)): Floyd Rose Original vain OEM-käyttöön
FRT-S1000, S2000 jne: Floyd Rose Special - kaikille ken halajaa
Kitara-yhteydessä ymmärrän OEM:n (Original Equipment Manufacturer) ja "ken halajaa" eron näin:
Jos esim. Charvel haluaa kitaraansa Floyd Rose Originalin, osallistuu Floyd Rose "kitaran suunnitteluun" siltä osin, kuin se koskee Floyd Rosen toimintaa kyseisessä kitarassa. Floyd Rose on brändi, jota suojelevat eivätkä halua että niitä heitellään kontrolloimatta minkälaiseen tahansa kitaraan (joka ei toimi riittävänä alustana sille).
"Ken halajaa" floikka on puolestaan "Motonet"-tavaraa, eli kuka tahansa voi ostaa and no questions asked.
Aiheesta ei tunnu olevan mustavalkoista faktaa saatavilla mistään, ei edes Floyd Rosen sivustolla. Mitenköhän tuo on?