Aihe: Kokemuksia Elacinin valetuista kuuloketulpista live-käytössä?
1
askomiko
20.12.2017 10:15:26 (muokattu 20.12.2017 10:18:16)
Kokemusta vain tulpista, hyviä ovat. Korvamonitorien kanssa kuulet kaiken elämää paremmin, sekin on hieno konsepti jos vaan kalusto antaa myöten. Elacnin valuihin saa Thomanniltakin jotain siihen käypää kuulokenappia, ja pari perusmallin Sennheiseria pystyy istuttamaan niihin myös.
 
http://www.finfonic.fi/tuotteet/kuu … t/yksilolliset-kuulonsuojaimet.html
 
http://www.finfonic.fi/tuotteet/kuu … lokkeet-ja-tarvikkeet.html?limit=50
 
Tässä tulppaosaston kokemuksia muilta meluajilta:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … sts.php?c=15&t=187553&co=30
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
arppah8
20.12.2017 10:39:49 (muokattu 20.12.2017 10:42:01)
 
 
Kokemuksia on oikeastaan kaikista aloittajan pohtimista skenaarioista. Elacinin tulpat jo sellaisenaan vaimentavat tasaisesti joten eivät leikkaa jonkin instrumentin taajuuksia kokonaan pois niin kuin käy tavallisten kuusitulppien kanssa. TCn VoiceSolo on myös ollut käytössä, sekin toimii hemmetin hyvin lähietäisyydeltä. Itsellä ollut laulavana kitaristina mikkiständissä kiinni. Ja IEM-meininkihän on se soundillisesti paras vaihtoehto, vaatii vaan sitten tietty monitorimiksulta vähän enemmän kun ei kuule lavamökää. Tosin tossa mulla eivät ole olleet käytössä Elacinit nappien kanssa vaan perus Shure 215 -napit. Ja itsellä käytössä myös nimenomaan langallinen versio kuulokevahvarin ja Fischer Audion pikku vyöboksin kanssa, monnaripiuha menee kätevästi kitarapiuhan kanssa sukan sisällä.
 
Vaan kannattaa pysytellä kaukana niistä Elacinin omista valuihin sopivista kuulokkeista, rakenne kohtuuheppoinen ja soundi häviää 6-0 esmes mun 30 € maksaneille hätävara-Fostexeille. En ymmärrä miten kehtaavat pyytää niistä jotain 160 euroa.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30. Ostamatta ei testata!
Synth
20.12.2017 21:42:14
Ok kiitos vinkistä! Hyvä tietää ettei Elacinin omiin kuuloke-elementteihin kannata investoida, hintalappua kun niistä kertyisi. Puhutko nyt siis omista Elacinien kokemuksista nimenomaan niistä muusikoiden tulpista (mallia ER), jotka vaimentavat koko taajuusalueen tasaisesti, vaiko näistä puhetaajuus suodattimellisista perusmalleista?
Bändi ilman kosketinsoittajaa on kuin McDonald'sin piha ilman mopoautoja.
arppah8
21.12.2017 11:39:19
 
 
Synth: Ok kiitos vinkistä! Hyvä tietää ettei Elacinin omiin kuuloke-elementteihin kannata investoida, hintalappua kun niistä kertyisi. Puhutko nyt siis omista Elacinien kokemuksista nimenomaan niistä muusikoiden tulpista (mallia ER), jotka vaimentavat koko taajuusalueen tasaisesti, vaiko näistä puhetaajuus suodattimellisista perusmalleista?
 
Juu, ER-malli 9dB vaimennuksella on käytössä.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30. Ostamatta ei testata!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)