Aihe: Mahdollisimman pieni koskettimisto nuottien syöttämiseen?
1
ituvirtanen
12.12.2017 13:46:06
 
 
Olen etsinyt mahdollisimman pientä kiipparia lappujen tekoon Musescorella. Kannettavan kera on turha kantaa tien päällä Bass Station kakkosta, kun selvästi pienempiä on olemassa. Mutta mikä olisi pienin USB- tai MIDIvehje? Eihän laitteen välttämättä tarvitse olla koskettimisto mutta klaviatuuri on ainakin helppo ja varma vaihtoehto.
 
Pakolliset T-kaupan linkit, nämä lienevät ainakin pienemmästä päästä:
https://www.thomann.de/fi/akai_lpk_25.htm
https://www.thomann.de/fi/korg_nanokey_2_white.htm
18is9
12.12.2017 15:30:45 (muokattu 12.12.2017 15:31:50)
 
 
Minulla on tuommoinen: https://www.thomann.de/fi/keith_mcmillen_k_board.htm
Siinä ei minusta oikein pelaa nuo hehkutetut koskettimien kallisteluominaisuudet, benderit eikä aftertouchit (tuntuvat olevan enemmän on/off), mutta se on pieni, kestävä ja siinä on kaksi oktaavia joilla voi naputella nuotteja sisään. Näyttää hämmästyttävän samalta kuin tuo nanokey.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
18is9
12.12.2017 21:03:17
 
 
En kyllä tämän kokemuksen perusteella ostaisi yhtään tuon lafkan tuotetta, minusta tuossa ei tosiaan pelaa oikeastaan mikään muu kuin että noissa koskettimen virkaa toimittavissa pädeissä on ihan hyvä tatsi. Jopa kosketusherkkyys toimii miten sattuu. Mutta toisaalta tää on kyllä tosi hyvä jos ei ole kummempia vaatimuksia :).
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)