Aihe: aloittelijan kotistudio
1 2
laulelijatyttö
12.10.2017 15:34:17
Henri Henri Olavi: Niinkuin tuossa ylempänä sanottiin, niin voithan sä alkuun mennä pelkästään niillä luureilla ja opetella softaa ja äänitystä. Säästät sitten pikkuhiljaa rahaa vaikka näihin, jotka ovat hinta-laatusuhteeltaan kuulemma oikein hyvät (mulla ei ole omaa kokemusta, mutta luotan kuulemaani sanaan kun se tulee oikealta taholta): https://www.thomann.de/fi/jbl_lsr_305.htm
 
Juu! Näin taidan tehdä!
xerxes
12.10.2017 22:48:13
Itte aattelisin, että kun kerta rahaa ei ole paljon laittaa, niin vois kattella semmosta äänikorttia, jonka mukana tulee joku ohjelmakin mukana. Äkkiseltään kun katoin, niin esmes presonuksella tulee jonkulainen versio niiden studio onesta mukaan. Olettaisin tuon olevan varsin riittävä tässä tapauksessa. Joissain muissa vehkeissä saattaa tulla jonkun muun softan halpisversio. Tää nyt on vaan esimerkkinä: https://www.stpaulssound.fi/tuote/p … us-audiobox-usb-aanikortti/ABOXUSB/
Relax. Prediction is very difficult, especially about the future.
Henri Henri Olavi
12.10.2017 23:13:19
xerxes: Itte aattelisin, että kun kerta rahaa ei ole paljon laittaa, niin vois kattella semmosta äänikorttia, jonka mukana tulee joku ohjelmakin mukana. Äkkiseltään kun katoin, niin esmes presonuksella tulee jonkulainen versio niiden studio onesta mukaan. Olettaisin tuon olevan varsin riittävä tässä tapauksessa. Joissain muissa vehkeissä saattaa tulla jonkun muun softan halpisversio. Tää nyt on vaan esimerkkinä: https://www.stpaulssound.fi/tuote/p … us-audiobox-usb-aanikortti/ABOXUSB/
 
Tämä on myös oiva näkökulma. Joidenkin korttien mukana tulee Cubase, joidenkin Ableton. Itse sain nimenomaan Abletonista Lite-versio joskus 2000-luvun alussa ostamani MIDI-kontrollerin mukana. Sen rajoittuneisuuteen meni kuitenkin hermot hyvin äkkiä :). Uskoisin kuitenkin, että ap:n tapauksessa, kun tietotaitoa ei vielä ole, tämä xerxesin hahmottama skenaario voisi olla oivallinen askel.
One day of Brahma has 14 Indras; his life has 54 000 Indras. One day of Vishnu is the lifetime of Brahma. The lifetime of Vishnu is one day of Shiva.
Pasifisti basisti
13.10.2017 00:56:02 (muokattu 13.10.2017 01:03:41)
Myös joku tämmöinen paketti olis varmaan alkuun ihan toimiva.
https://www.verkkokauppa.com/fi/pro … arlett-Studio-2nd-Gen-studiopaketti
 
Ei noi luurit ja mikki mitään maailman parhaita ole, mutta alkuun pääsee varmasti. Toi Interface on oikein hyvä ja mukana tulee mm. Pro Toolsin kevennetty First versio ja Ableton live lite.
 
Ton interfacen kun rekisteröi saa Focusritelta vielä hyviä plugareita kuten addictive keysiltä yhden instrumentin vaikkapa grand pianon joka on musta varsin asiallinen pianosofta. Ja näköjään mukana saa myös jonkun protools creative packin jossa on mukana xpand synasofta ja siellä on jos jonkinmoista mukavaa ja käyttökelpoista soundia.
Objectif Lune
13.10.2017 16:52:11
 
 
Mun neuvo about kymmenen vuoden kotistudiokokemuksella on, että kandee panostaa softaan, jos haluaa puuhailusta innostua. Lisäksi edullinen ok äänikortti (Tässä on pari varmasti ihan mukiinmenevää esitetty) on tosi jees. Mä oon kotistudiossa pärjäillyt aika edullisilla muutaman kympin kuulokkeilla ja edullisella perusmikillä. Parempi mikki ja kuulokkeet alkavat olla tärkeitä vasta, jos aikoo julkaista kamaa. Itse en oo investoinut, kun julkaisut on tehty ns. oikeassa studiossa.
 
Itse oon pärjäillyt hyvin Logicilla. Kunnon softa, josta löytyy softasynia, efektejä ym. on kiva alusta tehdä musaa. Vaikkei ensin osaisi paljoa, oppii ajan myötä koko ajan lisää.
 
Sanoisin, että äänikortin mukana tuleva rajoittunut softa on vain helppo tapa tappaa innostus.
Pelko: https://www.facebook.com/pelkohelsinki/ https://soundcloud.com/pelko-264900760
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)