Aihe: Roy Buchananin levytyksistä
1
Laama666
31.07.2017 23:28:38
Suorastaan hävettää tunnustaa, mutta en ollut kuullut Roy Buchananin soittoa ennen kuin tänään katselin YouTubesta Green Onions coverin, keikka oli Carnegie Hallissa 1985. Kyllä on kova Tele-mies tämä Buchanan, heti sen kuuli.
 
Osaatteko suositella jotain Royn levytyksiä?
willie
01.08.2017 21:35:55
Tervehdys Laama666, ja MadMatt pitkästä aikaa :) Kyllä tuo Live Stock 1974 on ihan vallan mainio albumi. Melko sekalaista huttua mies teki ja soitti jo aikanaan mm Dale Hawkinsin originaalissa Suzie Q kakkoskitaraa.
Laama666
01.08.2017 21:51:08
Kiitoksia vastauksistanne, täytyy tsekkailla noita. Ehkä aloitan livekiekosta.
 
Materiaalin vaihtelevuus ei minua haittaa eli en kaipaa yhtä levyä pelkkää bluesia tai yhtä levyä pelkkää jazzia. Joillain Zeppelinin ja Mahavishnu Orchestrankin levyillä on hyvin vaihtelevia biisejä. Toiset rokimpia, toiset hillitympiä.
 
Toisessa ääripäässä ovat levyt, joiden biiseillä ei ole juuri mitään vaihtelua. Tulee mieleen ZZ Topin Afterburner, joka on yhtä ja samaa jumputusta alusta loppuun saakka ja soundimaailmakin biiseillä on identtinen. Ainoa vähän poikkeava biisi tuolla levyllä on balladi Rough Boy. Ei taida kuulua roots-jengin suosikkeihin tuo levy Topin tuotannosta.
Riiski
02.08.2017 22:34:09
Tässä varhaista Buchanan'ia jo edellämainitun Dale Hawkinsin levyllä v. 1958:
 
https://www.youtube.com/watch?v=2aHy2PP4aqs
Fatbelly
06.08.2017 17:42:21 (muokattu 06.08.2017 19:45:34)
MadMatt listasi jo noita Royn parhaita julkaisuja. Niistä täysin samaa mieltä. Lisäisin vielä aika vasta ilmestyneen Telemaster Live In '75. Siinä päällekkäisyyttä Live Stockin kanssa kahden kappaleen verran. Mielestäni erinomainen levy. Lisäksi jos miehestä haluaa kuvallista soittoa olisi DVD, Live from Austin TX.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)