Aihe: Nauhattoman basson otelaudan käsittely
1 2
J.Nikkanen
06.07.2017 11:27:09 (muokattu 06.07.2017 13:21:57)
Epoksointi 2K epoksilla toki yksi vaihtoehto, mutta mikä mahtaa olla oikein kovapintainen epoksi?
 
Gurit SP106 ei nyt oikein vakuuta, pinta jää melko pehmeäksi. Onko kokemusta muista epokseista? Entäpä pikaliima tai polyuretaanilakka?
 
edit: Minkä verran epoksin pinnan kovuuteen vaikuttaa uunittaminen? Muistelisin että laminoiduissa osissa ero oli melkoinen mutta hiilikuitu/epoksikappaleita ei ole tullut tehtyä nyt useampaan vuoteen niin varmaa muistikuvaa ei aiheesta enää ole.
 
edit2: Ja tuo SP106 pehmeä pinta EI tarkoita että pintaan saisi tehtyä sen suurempia jälkiä, eli ihan on perinteisen kovaa ja kyseinen hartsi on soveltuvaa niin puulle kuin laminointiinkin. Epoksihartsien koostumuksissa ja kovuuksissa on eroja, ja tuosta kovempi pinta ei ainakaan yhtään haittaisi.
Jeszse
06.07.2017 12:42:01
Mitä puuta? Eebenin tai ruusupuun tms käsittelisin ihan pelkällä öljyllä, vaahteraan lakkaa.
 
Jos epoksi houkuttelee ni käyttäisin tätä http://www.arsalin.fi/kauppa/product_details.php?p=4
Mitö jos Vähän kaksyta -Haitaripartio || The Jasser Arafats || Crimson Day
J.Nikkanen
06.07.2017 12:46:40
Jeszse: Mitä puuta? Eebenin tai ruusupuun tms käsittelisin ihan pelkällä öljyllä, vaahteraan lakkaa.
 
Jos epoksi houkuttelee ni käyttäisin tätä http://www.arsalin.fi/kauppa/product_details.php?p=4

 
Tuossa olisi yksi ruusupuinen ja sitten kiinostaisi wengeä kokeilla.
 
Epoksia löytyy joo juurikin tuota Guritin SP 106, pitäisi olla kovempaa kuin se. Melko pehmeän oloista ja helppoa työstää.
Jeszse
06.07.2017 13:07:16
Kyllä mä noi molemmat vaan hioisin kunnolla ja öljyä perään.
 
Toi Arsalinin epoksi kovettuu etiketin mukaan vuorokaudessa, mutta riippuu vissiin aika paljon kosteus- ja lämpöolosuhteista. Parissa päivässä kyllä pitäs olla kovaa ja hioutuu hyvin. Käytetään myös kuulemma mm. lasikuituveneiden kanssa ni luulis kovuuden riittävän otelautaanki.
Mitö jos Vähän kaksyta -Haitaripartio || The Jasser Arafats || Crimson Day
J.Nikkanen
06.07.2017 13:14:54
Jeszse: Kyllä mä noi molemmat vaan hioisin kunnolla ja öljyä perään.
 
Hiemanhan nuo roundit tykkää tuota puuta syödä. Siksi vaihtoehto hakusessa.
 
Toi Arsalinin epoksi kovettuu etiketin mukaan vuorokaudessa, mutta riippuu vissiin aika paljon kosteus- ja lämpöolosuhteista. Parissa päivässä kyllä pitäs olla kovaa ja hioutuu hyvin. Käytetään myös kuulemma mm. lasikuituveneiden kanssa ni luulis kovuuden riittävän otelautaanki.
 
Joo tämä kuulemma vaihtoehto ei nyt kiinosta. Eihän se ihan pehmeetä tuo Guritin kamakaan ole, kuivuu nopeasti, hiotuu nätisti, tunkeutuu mukamas puuhunkin ihan kivasti mutta jotain kovempaa nyt hakusessa.
joseplluissans
06.07.2017 13:28:55
En missään nimessä jättäis pelkälle öljylle. Mulla on roundit syöny nätisti eebeniäkin ja oon myös miettiny epoksointia.
Basisti, ei siitä mihinkä pääse...
Jeszse
06.07.2017 13:57:20
J.Nikkanen: Hiemanhan nuo roundit tykkää tuota puuta syödä. Siksi vaihtoehto hakusessa.
 
Ainiin nauhaton, vittuku se on niin vaikee aina ajatella.
 
Joo tämä kuulemma vaihtoehto ei nyt kiinosta. Eihän se ihan pehmeetä tuo Guritin kamakaan ole, kuivuu nopeasti, hiotuu nätisti, tunkeutuu mukamas puuhunkin ihan kivasti mutta jotain kovempaa nyt hakusessa.
 
No ihan miten itte haluat selvittää, en mä tiedä miten kovaks guritin epoksi menee ku en oo käyttäny, mutta arsalinia oon ja tiedän että kovettuu.
Mitö jos Vähän kaksyta -Haitaripartio || The Jasser Arafats || Crimson Day
MPU
06.07.2017 16:08:45
Kuinka pitkään epoksi on kovettunut? Oletko hionut epoksipinnan? Lämpö kovettaa epoksia, mutta pehmentää liimoja (ja epoksikin on lämpimänä pehmeämpää). West System ja Axson ainakin kovettuvat lämmöllä sellaisiksi kilahtavan koviksi laminaateissa. Ilman lämpöä en ole saanut tuollaista kilahtavaa laminaattia aikaiseksi. Ehkäpä joku 50 astetta uskaltaisin tarjoilla ettei otelauta pullahda irti kaulasta.
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
J.Nikkanen
06.07.2017 16:31:14
MPU: Kuinka pitkään epoksi on kovettunut? Oletko hionut epoksipinnan? Lämpö kovettaa epoksia, mutta pehmentää liimoja (ja epoksikin on lämpimänä pehmeämpää). West System ja Axson ainakin kovettuvat lämmöllä sellaisiksi kilahtavan koviksi laminaateissa. Ilman lämpöä en ole saanut tuollaista kilahtavaa laminaattia aikaiseksi. Ehkäpä joku 50 astetta uskaltaisin tarjoilla ettei otelauta pullahda irti kaulasta.
 
Tuossa yhdessä rölöbody-projektissa epoksi kuivui muutaman vuorokauden ennen hiomista, toki taulukonkin mukaan kovettuu vielä senkin jälkeen hetken jos toisenkin. Nyt en ole tilannetta tutkinut vaikkakin jätin bodyn tekeytymään juurikin siksi että pääsen toteamaan pinnan kovuuden sekä mahdollisen kutistuman. (täyttöä tuli muutama milli että pääsin kannen tasaan)
 
50 astetta kuulostaa toki kovin vähältä mutta olisi melkolailla varma lämpötila toki. Pitänee varmaan tehdä ihan kylmästi vain koepalat johon kokeilee epoksia lämmöllä ja ilman. Lisäksi tuo pikaliima kiinostaa että mitä tekee otelaudalle. Paskamainen levitettävä kyllä mutta kun kiinostaa niin ehkäpä kantapään kautta on vain mentävä?
Kallekorvola
12.07.2017 17:09:42
Edellisen tein vene-epoksilla. Oisko ollu West Systemin 105 tai 106. En muista. Oli ihan jees, ja kestävä, mutta tuntuma oli nihkeähkö. Koko pinnoitusprosessi (10 kerrosta ja hionnat) kesti aika kauan, muistaakseni pari viikkoa.
 
Nykyisen tein CA-liimalla. Tää on parempi. Ja meni pintaan päivässä. Kovempi, liukkaampi tuntuma. Kiillottuu tarvittaessa peilikiiltoon saakka. Itse jätin vähän mataksi.
www.5by5.fi
Kefiiri
12.07.2017 19:44:16
Kallekorvola: Nykyisen tein CA-liimalla.
 
Millainen on operaation kulku syanoakrylaatin kanssa? Vissiin on jokin isompi purnukka käytössä kuin halpakaupan kertakäyttötuubit?
En ole musiikin asiantuntija.
basisti1971
13.07.2017 07:36:15
Moi.
 
Kefiiri: Millainen on operaation kulku syanoakrylaatin kanssa?
 
Ekaksi hommataan hyvät suojavarusteet ja hengityssuojaimet ;).
 
Muutenkin pitkälti sama kuin epoksinkin kanssa, kerroksia täytyy kyllä vetää useampia.
Ehdottomana plussana huomattavasti epoksia nopeampi läpimenoaika.
Kiillon kontrollointi on myös helpompaa kuin epoksilla ja eritoten saa helpommin kiiltävämmän pinnan kuin perus epokseilla.
CA ei myöskään muuta puun sävyä yhtä paljon kuin epoksi.
 
Jos haluaa maksimoida työn sujuvuuden, hioo otelaudan jo etukäteen huolellisesti sädepalikalla, jolloin myös pikaliimapinnan saa näppärämmin hiottua eikä kulu niin helposti puhki reunoilta tai keskeltä kun säteet ovat varmasti samat.
 
Levitys lastalla tai partakoneenterällä.
Mikään kosteutta sisältävä materiaali ei levitykseen käy ellei ole erikseen syanoakrylaatille tarkoitettu, mukaanlukien sienet, vaahtosudit, yms.
 
Kiihdyttimiä ja hidastimia voi käyttää kuten epoksienkin kanssa.
 
Helppohan tuota(kin) on testatä plöräyttämällä pikaliimaa jonkin puupalikan päälle ja levittelemällä ja hiomalla.
 

 
Tuossa yksi verraten lyhyt ja ylimalkainen tutoriaali:
 
http://www.stewmac.com/How-To/Onlin … lewines_Facebook_fretless_bass.html
 
Googlehaulla :
 
https://www.google.fi/search?q=CA+c … rd=cr&ei=1vFmWfyfC7DD7gT0m6zABQ
 
lisää.
 
Muistelen Talkbassissa olleen useampiakin työselostuksia, mutta ainakaan haku ei tuottanut oikein muuta kuin perinteistä TB-juupas-eipäs-JUUPAS-EIPÄS-kikkelinvetoa joista ei juurikaan ole iloa ellei asia ole jo entuudestaan hanskassa ja pystyy poimimaan ketjuista sen olennaisen.
 

 
Kefiiri: Vissiin on jokin isompi purnukka käytössä kuin halpakaupan kertakäyttötuubit?
 
Ei välttämättä, isommassa astiassa tulee kyllä yleensä halvemmaksi ostaa, mutta joskus em. Talkbassissa muistelen nähneeni kuvan jossa kaverilla oli pari blisteripaketillista niitä nukkekotikoon minituubeja rutattuina ja valmis syanoakryloitu kaula samalla työpöydällä :).
Menekki on melko pieni ja jos on huolellinen, 90% kamasta ei häivy hiomapölynä hengitysteihin kuten muilla menetelmillä ruukaa käymään.
 
T:Samuli
MPU
14.07.2017 11:23:17
Pikaliima vaatii hiton hyvän tuuletuksen tai hyvät silmä- ja hengityssuojaimet. Mulla ainakin nuo huurut käy silmiin jo ihan pienissäkin määrissä. Jos tekisin nauhattoman otelautaa niin pikaliimalla saattaisin tehdä epoksin sijaan.
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
Kallekorvola
19.07.2017 23:44:25
Kefiiri: Millainen on operaation kulku syanoakrylaatin kanssa? Vissiin on jokin isompi purnukka käytössä kuin halpakaupan kertakäyttötuubit?
 
Pienoismallikaupan Zap-liima, keskipaksu viskositeetti, 40ml pullo. Noin kympin puteli. Liima paperipyyhkeellä hiottuun ja puhdistettuun pintaan. Kuivumisaika käsitellylle alueelle noin 15 sek. Pari rundia, kevyt hionta, ja pari rundia lisää. Hyvä kuivuminen ja hyvä hionta. Toista, kunnes 12-16 kerrosta. Hio, ja kiillota.
www.5by5.fi
J.Nikkanen
20.07.2017 16:47:07 (muokattu 27.07.2017 12:20:30)
Ei virhettä.
ituvirtanen
20.07.2017 18:02:45
 
 
Nauhattoman otelauta tuli Epsanjasta. Blackwood on kauppanimi, lienee mäntylajike. Hyvin kova, musta ja soitinpuusepän mukaan hiontapöly värjää jotakuinkin kaiken kohtaamansa.
 
Ei ole CITES:n rajoitusten alainen puu.
 
http://www.madinter.com/
http://www.madinter.com/blackwood-t … ml?___from_store=fr&___store=en
joseplluissans
21.07.2017 14:20:49
ituvirtanen: Nauhattoman otelauta tuli Epsanjasta. Blackwood on kauppanimi, lienee mäntylajike. Hyvin kova, musta ja soitinpuusepän mukaan hiontapöly värjää jotakuinkin kaiken kohtaamansa.
 
Ei ole CITES:n rajoitusten alainen puu.
 
http://www.madinter.com/
http://www.madinter.com/blackwood-t … ml?___from_store=fr&___store=en

 
Radiatamäntyä näemmä. Mielenkiintoinen tuote.
Basisti, ei siitä mihinkä pääse...
Kefiiri
21.07.2017 21:00:36
joseplluissans: Radiatamäntyä näemmä. Mielenkiintoinen tuote.
 
Kuulostaa ihan toimivalta, vaikka yleensä yritän olla kriittinen kaiken maailman myyntipuheiden suhteen.
En ole musiikin asiantuntija.
ituvirtanen
26.07.2017 00:20:40
 
 
joseplluissans: Radiatamäntyä näemmä. Mielenkiintoinen tuote.
 
Sain vinkin tuohon ihan kovalta luulta, Liikaselta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)