Aihe: Roland E-28 koskettimistossa koskettimia mykkinä
1
hernan-1
17.06.2017 12:52:04
 
 
Avasin ko. koskettimiston, kun kaksiviivainen G ei toiminut. Koskettimiston sisällä oli jkv. pölyä. Puhdistin varistelemalla ja imemällä pölyjä pois. Tulos: ko. kosketin toimii välillä. Mutta tuli pari uutta toimimatonta kosketinta, ja yksi jää painettaessa soimaan.
Auttaako mikään muu kuin a) ammattilainen, b) soittimen vaihto ?
Antti
basisti1971
27.06.2017 09:19:09
Moi.
 
hernan-1: Auttaako mikään muu kuin a) ammattilainen, b) soittimen vaihto ?
 
Omasta E-35 projektista jossa vaihdettiin koskettimia ym. kivaa, on jo kulunut yli 25 vuotta, mutta sama muistikuva:
 
EP: Muistaakseni siellä oli semmoset "soikionmalliset kumitutit" joka koskettimen alla ja sen kun poistin niin alla oli semmonen kärpäsen paskan kokonen roska jonka poistin.
 
Oma laite toimii edelleen, joten aivan tehtävissä perushuolelliselle tee-se-itse-holistille.
 
Eli jos E-28 on rakenteeltaan samanlainen, ajatuksen kanssa kun purkaa, puhdistaa kontaktipinnat, tarkistaa nauhakaapeliliitokset ja kasaa, luulisi tulevan kuntoon.
 
Rahallinen arvo kun on noissa nimellinen, en ainakaan itse lähtisi ammattauttajalle kiikuttamaan vaikken teeseitseholismista kärisisikään.
 
Käyttöarvo on kotikiippareissa kuitenkin erittäin kohtuullinen jos tatsista ja soundeista tykkää, joten en ihan suinpäin lähtisi korjattavissa olevaa modernimpaan vaihtamaankaan.
 
T:Samuli
hernan-1
06.09.2017 17:51:09
 
 
Kiitos kerrotuista kokemuksista. Koetan uudestaan.
Antti
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)