Aihe: Vahvistimen modaus
1 2 3 4
Kefiiri
05.06.2017 13:36:47 (muokattu 05.06.2017 13:51:02)
Näistähän on joskus ollut kitarapalstalla juttua... että voiko myydä esim. itse kasaamansa vahvistimen rakennussarjana, jos jättää pari liitosta ostajan itsensä tehtäväksi? Sellaiseen päätelmään kai tultiin, että moinen ei vapauta rakentajaa vastuusta, jos pulmia tulee.
 
Osina olevan rakennussarjan myynti sinänsä ei liene luvatonta?
En ole musiikin asiantuntija.
klobasa
05.06.2017 13:42:22 (muokattu 05.06.2017 13:45:16)
kohvakka:
Saako putkivahvistinrakennussarjoja myydä? Saako niitä itse koota? Saako myydä rakennussarjasta kokoamaansa vahvistinta?

 
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=230268
 
Tosta ketjusta tulikin mieleen, että otan pois myynnistä ja hajotan ton mun ehjän 5E3 ja heitän sisukset roskiin tai myyn vahvarin ilman isoa osaa komponenteista. On kyllä niin hevonpersettä taas toi että diy kamppeen kanssa on täysin naimisissa loppuelämän ja sitä ei vois myydä edes rikkinäisenä eteenpäin ilman, että rikkois lakia.
harryk
05.06.2017 13:45:07
 
 
kohvakka: Ihan sen enempää asiaan kantaaottamatta kysyisin mitä kitararomppeille saa tehdä ilman S3 pätevyyttä?
 
Etuasteputkia ilmeisesti saa vaihtaa?
Saako silloin vaihtaa jos se edellyttää kotelon avaamisen?
Saako pääteputket biasoida itse jos on mittapisteet ja säätöpotikkaan pääsee kotelon ulkopuolelta?
Entä jos bias säätö joudutaan tekemään vahvistimen sisäpuolelta?
Saako sulakkeen vaihtaa itse jos se on vahvistimen sisällä?
Saako putkivahvistinrakennussarjoja myydä? Saako niitä itse koota? Saako myydä rakennussarjasta kokoamaansa vahvistinta?
Pedaaleita saanee rakentaa jos toimivat paristolla?
Entä siinä tapauksessa jos pedaali ottaa sisäänsä esim. 9VAC ja laitteen sisällä jännite nostetaan esim. 200V:iin?

 
Kaikki osat saa vaihtaa itse jos ei joudu jännitteellisille osille alttiiksi. Jos korkeita jännitteitä sisältävä "konehuone" avataan ja kytkentään kajotaan, sen saa tehdä vain riittävät pätevyydet omaava yritys/henkilö. Nähdäkseni rakennussarjoina saa myydä melkein mitä vain, koska kyseessä on tässä tapauksessa vain läjä osia, eikä korkeita jännitteitä sisältävä laite. Rakennussarjan saa koota kuka tahansa. Siitä kasatun vahvistimen myyminen taas on eri juttu, jos laitteella ei tarvittavia hyväksyntöjä. Tämä taas pitää sisällään joukon asiaan liittyviä määräyksiä kuten CE-hyväksynnät ym. Pienjännitelaitteita (muistaakseni alle 18 V) saa rakentaa ja myydä ilman eri vaatimuksia. Viimeisessä kysymyksessä ei ole enää kysymys pienjännitelaitteesta.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Thyvon
05.06.2017 15:18:02
harryk: Suomessa ollaan vähän väliä lynkkaamassa ja vaatimassa tuomiolle mm. valelääkäreitä, pimeitä taksikuskeja ja ulkolaista pimeää rakennusalan työvoimaa.
 
Useimmat eivät kuitenkaan saa hepulia, jos antaa kaverille autollaan kyydin tai osallistuu pihavajan rakennustalkoisiin.
TTV
05.06.2017 15:38:16
Thyvon: Useimmat eivät kuitenkaan saa hepulia, jos antaa kaverille autollaan kyydin tai osallistuu pihavajan rakennustalkoisiin.
 
Esimerkkisi ei myöskään ole luvanvaraista toimintaa, vaikka voikin olla hengenvaarallista.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Gary the pine
05.06.2017 15:42:14 (muokattu 05.06.2017 15:45:06)
TTV: Esimerkkisi ei myöskään ole luvanvaraista toimintaa, vaikka voikin olla hengenvaarallista.
 
Tuossa muuten olet silleen väärässä, että talkoot ei oo ihan niin simppeli juttu ku yleensä kuvitellaan. Siinä oli vakuutuskoukeroita ja annas olla jos meet tarjoamaan sapuskat, niin sekään ei ole ihan mitä vaan soossia, vaan verottaja on sitä mieltä että että yksinkertainen soppalounas käy, muuten on veronalainen etuus.
 
Ja voisin kuvitella että verotarkastajan mielikuvitus riittää myös siihen, että löytyy joku kuvitteellinen lukumäärä minkä voit kaveriasi kuskata ennenkuin se on kaverille veronalaista etuutta ja sulle luvanvaraista kuljetustointa...
 
Kyllä tässä maassa osataan tehdä homma ku homma A-vittumaiseksi, B-järjettömäksi ja C-kannattamattomaksi.
Tulin, näin, paskoin housuun.
Thyvon
05.06.2017 16:00:06
TTV: Esimerkkisi ei myöskään ole luvanvaraista toimintaa, vaikka voikin olla hengenvaarallista.
 
Taksiliikenne on luvanvaraista, mutta siitä riippumatta kannattaa kuitenkin olla rinnastamatta kaverilleen kyydin antava henkilö pimeään taksiin.
Don Felder
05.06.2017 16:26:11 (muokattu 05.06.2017 16:26:58)
Sekä vanha että uusi EU:n pienjännitedirektiivi sanoo näin:
 
Tällä direktiivillä on tarkoituksena varmistaa, että markkinoilla olevat sähkölaitteet täyttävät vaatimukset, joilla varmistetaan ihmisten terveyden ja turvallisuuden sekä kotieläinten ja omaisuuden suojelun korkea taso ja taataan sisämarkkinoiden toiminta.
 
Tätä direktiiviä sovelletaan sähkölaitteisiin, jotka toimivat vaihtovirralla nimellisjännitealueella 50-1 000 V ja tasavirralla nimellisjännitealueella 75-1 500 V, lukuun ottamatta liitteessä II lueteltuja laitteita ja ilmiöitä.
En juo alkoholia uskonnon takia vaan aivan muun syyn takia.
petrip
05.06.2017 16:50:37 (muokattu 05.06.2017 16:53:59)
harryk: Pimeä ja laiton sähköurakointi vie ansiomahdollisuuksia niiltä, jotka yrittävät vielä noudattaa eri asioissa tämän maan lakeja ja määräyksiä.
 
En nyt osaa oikein sanoa eroaako tämä toiminta moraalisesti kovinkaan paljon toisten tekemien vahvistimien "kloonamisesta".
 
"Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?"
Never trust someone who tells you to trust them. Trust me.
klobasa
05.06.2017 16:57:19
Mua kiinnostais kyllä tietää kuinka atomeiksi DIY vahvistin pitää purkaa, että myyjä ei ole enää "vastuussa" laitteesta. Siis ihan konkreettisesti: pitääkö kolvata joka ikinen johto irti ja ruuvata joka ikinen osa chassiksesta pois vai riittääkö jos ottaa esim. turret levyltä komponentit irti ja katkaisee virtajohdon?
 
Mitä jos joku ostaa DIY kitin ja ruuvaa osat kiinni, mutta kolvaa vain osan johdoista paikoilleen ja päättää myydä eteenpäin kun ei huvitakaan rakentaa loppuun? On vastuussa vaikka laite ei ole edes toimintakunnossa ja sitä ei ole edes rakennettu loppuun asti alkuperäisen omistajan toimesta? Jos tossa tapauksessa myyjä olis vastuussa, niin toi on täysin järjetöntä. Sen sijaan jos myyjä ei olis vastuussa tossa tapauksessa, niin miten se eroaa siitä, että joku purkais toimivan vahvarin samaan pisteeseen ja möis sen samassa kunnossa olevana?
 
Jotkuhan tuntuu kovasti olevan sitä mieltä ettei asiaa voi mitenkään kiertää jos osat ei ole vielä kaikki täysin uusina omissa pusseissaan, käyttämättömiä.
harryk
05.06.2017 17:03:21
 
 
petrip: En nyt osaa oikein sanoa eroaako tämä toiminta moraalisesti kovinkaan paljon toisten tekemien vahvistimien "kloonamisesta".
 
"Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?"

 
Meidän omat mallimme eivät ole suoria kopioita mistään markkinoilla olevasta vahvistinmallista. Jos taas asiakas haluaa esim. vahvistimen, jonka valmistus on lopetettu (esim. joku vanha tweed Fender-kytkentä etc.) asia on toinen. Silloinkaan emme pyri tekemään kloonia alkuperäisestä, vaan parannetun version, johon voi olla lisätty ppimv master volume, efektilenkki kaiku tms. BTW Yhden Friedmanin vahvarimallin kytkentä poikkeaa Marshall JCM800-etuasteesta kahden komponenttiarvon osalta.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
harryk
05.06.2017 17:04:37
 
 
klobasa: Mua kiinnostais kyllä tietää kuinka atomeiksi DIY vahvistin pitää purkaa, että myyjä ei ole enää "vastuussa" laitteesta. Siis ihan konkreettisesti: pitääkö kolvata joka ikinen johto irti ja ruuvata joka ikinen osa chassiksesta pois vai riittääkö jos ottaa esim. turret levyltä komponentit irti ja katkaisee virtajohdon?
 
Mitä jos joku ostaa DIY kitin ja ruuvaa osat kiinni, mutta kolvaa vain osan johdoista paikoilleen ja päättää myydä eteenpäin kun ei huvitakaan rakentaa loppuun? On vastuussa vaikka laite ei ole edes toimintakunnossa ja sitä ei ole edes rakennettu loppuun asti alkuperäisen omistajan toimesta? Jos tossa tapauksessa myyjä olis vastuussa, niin toi on täysin järjetöntä. Sen sijaan jos myyjä ei olis vastuussa tossa tapauksessa, niin miten se eroaa siitä, että joku purkais toimivan vahvarin samaan pisteeseen ja möis sen samassa kunnossa olevana?
 
Jotkuhan tuntuu kovasti olevan sitä mieltä ettei asiaa voi mitenkään kiertää jos osat ei ole vielä kaikki täysin uusina omissa pusseissaan, käyttämättömiä.

 
Voit myydä laitteen vaikka nimellä rakennussarja kunhan tuot esiin sen, että laite ei ole virallisesti hyväksytty vekotin ja asiakas ymmärtää sen mitä on ostamassa.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
Shemham
05.06.2017 17:15:41 (muokattu 05.06.2017 17:17:58)
harryk: Nähdäkseni rakennussarjoina saa myydä melkein mitä vain, koska kyseessä on tässä tapauksessa vain läjä osia, eikä korkeita jännitteitä sisältävä laite.
Tähän asiaan rakennussarjojen myynnin laillisuudesta saa vielä mielenkiintoisen lisäulottuvuuden, jos ottaa immateriaalioikeudet mukaan. Esim. jos myydään jotain rakennussarjaa, johon sisältyy ohjeet kuinka rakentaa joku patenttisuojattu kytkentä, voi rakennussarjan myyjä teoriassa joutua vastuuseen patenttiloukkauksesta. Tokihan tämmöisiä patenttisuojattuja kytkentöjäkin saa laillisesti rakentaa omaan käyttöön kunhan se vain toteutuu ilman rahan liikkumista esim. hankkimalla tiedot alan harrastajien keskustelupalstoilla ja sitten ostaa osat sekä rakentaa koko helahoidon itse. Heti kun prosessiin tulee kaupallisia ulottuvuuksia tai kolmansia osapuolia, kävelee heikoilla jäillä.
 
Tämä kaikki on kuitenkin enemmän tai vähemmän teoriaa. Harva oikeudenhaltija käytännössä vaivautuisi puuttumaan yksityishenkilöiden tekemiin loukkauksiin ennen kuin siitä alkaa muodostua jonkinlaista kilpailevaa toimintaa. Noissa sähköturvallisuusasioissa voi taas viranomaisilla olla alhaisempi kynnys puuttua epätoivottuun toimintaan
Thyvon
05.06.2017 17:24:39
petrip: En nyt osaa oikein sanoa eroaako tämä toiminta moraalisesti kovinkaan paljon toisten tekemien vahvistimien "kloonamisesta".
 
"Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?"

 
Toivottavasti myös esim. Soldanolle ja Dumblelle on ok, että heidän tavaramerkkejään käytetään markkinointiteksteissä.
harryk
05.06.2017 17:37:36
 
 
Thyvon: Toivottavasti myös esim. Soldanolle ja Dumblelle on ok, että heidän tavaramerkkejään käytetään markkinointiteksteissä.
 
Noiden edellä mainittujen brandien käyttö kuvaamaan tiettyä saundimaailmaa on aika yleistä monen ns. boutique-osaston vahvarirakentajan piireissä ympäri maailman. Lähtökohtaisesti melkein kaikki tunnetut putkivahvistinkytkennät juontavat juurensa jenkkien 40-50-luvun sähkötekniikan oppikirjojen kytkentöihin. Marshallia sanottiin innovatiiviseksi valmistajaksi kun he kopioivat Fender Tweed Bassmanin kytkennän ja käänsivät kombokotelon nuppikoteloksi. Siitä tuli sitten Marshall JTM45.
Suomalaisia käsintehtyjä putkivahvistimia kaikille soittajille www.bluetone.fi
klobasa
05.06.2017 17:38:29
harryk: Voit myydä laitteen vaikka nimellä rakennussarja kunhan tuot esiin sen, että laite ei ole virallisesti hyväksytty vekotin ja asiakas ymmärtää sen mitä on ostamassa.
 
Tämä on kyllä täysin erilaista tietoa mitä aikaisemmin linkkaamassani ketjussa tuli esille... Sain käsityksen, että se on "rakennussarja" vain jos sitä ei ole vielä kasattu.
Jukka Häikiö
05.06.2017 17:51:25
 
 
Aivan oikein muistaa hän, sen Metron alla on sellainen OS-kokoinen Chief, toi uusi on Suhr:in 212 mitoilla, soundi on kyllä iso noin pienellä litratilavuudella.
 
Gary the pine: Eikös sulla ollu jo aiemminkin päällikkökaappi kuusvitosilla vai muistanko väärin?
Pelimanni pizzerian nurkasta päivää...
Laulava Kylätohtori
05.06.2017 19:09:50 (muokattu 05.06.2017 19:13:02)
petrip: En nyt osaa oikein sanoa eroaako tämä toiminta moraalisesti kovinkaan paljon toisten tekemien vahvistimien "kloonamisesta".
 
"Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?"

 
No jos tälle tielle lähdetään, niin vain Fenderin vahvarit ovat hyväksyttäviä ja nekin ovat kopioita jostain. Marshall oli täysi kopio, samoin myöhemmät tunnetut merkit ovat kloonanneet kuka mitäkin.
 
Eikä tätä kannata jättää vain kitaravahvareihin. Kielletään kaikki elektroniikka, joka perustuu edes osittain johonkin vanhaan. Kaikki vaan keksimään pyörää uudelleen, niin siitähän se lähtee, kehitys kehitymään. Koulutkin voidaan sulkea, koska on moraalitonta hyväksikäyttää toisten keksimää tietoa.
 
Voi tsiisus, että tämäkin täytyy vähän väliä käydä läpi, kun kateellisten ja katkerien ahdistus hakee muotojaan...
 
E. Ja mene nyt ihmeessä kertomaan tätä riemusanomaa kaikkiin muihin putiikkivahvariketjuihin. Sehän on jo syrjintää, että tästä riemusta pääsee nautimaan vain hyvin rajoitettu joukko vahvistimenrakentajia.
More is less.
Gary the pine
05.06.2017 19:13:10
Laulava Kylätohtori:
Voi tsiisus, että tämäkin täytyy vähän väliä käydä läpi, kun kateellisten ja katkerien ahdistus hakee muotojaan...

 
Mahdollisimman neutraalisti ja kaikella varovaisuudella totean että tämä pallo lähti kyllä vierimään tuolta Pitskusta päin. Toki keräsi kokoaan matkalla mutta kuitenkin.
Tulin, näin, paskoin housuun.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)