Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5446 447 448 449 450602 603 604 605 606
mpekkanen
08.05.2017 23:38:29 (muokattu 09.05.2017 00:32:34)
Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa on ehkä sellainen elokuva(ilmestyi 1998), että jos ei ole kirjailija Hunter S.Thompsonin tuotantoon perehtynyt mitenkään--> Voi elokuva jäädä osittain aika oudoksi...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hunter_S._Thompson
 
Toki Thomsonin oma gonzo journalismi, päihteiden älytön käyttö ja itsetuhoisuus olivat jotain aika käsittämätöntä jo muutenkin. Eipä tuosta kirjasta olisi varmaan tuon parempaa tai helpompi tajuista juuri saanut.
Siinä olen samaa mieltä, kun joku tässä mainitsikin, että elokuva hieman lässähtää loppua kohden.
Ihan katsottava elokuva ja varsinkin jos on noita kirjailijan juttuja lukenut, niin saattaa saada hieman enemmän irti koko leffasta. Kyllähän tuossa myös on vahvasti läsnä päihteidenkäyttöä ja sen puolen alakulttuuria, jonka ymmärtäminen voisi ehkä joitain kohtauksia paremmin selittää jos sellaista etsii. En kuitenkaan usko, että päihteiden kanssa pitkään pelannut kaveri tuota elokuvaa jaksaa pelkästään tuon sekoilun ja niiden erilaisien dooppausaineiden käytön takia katsoa.
 
Minusta tuosta on jo aika hieman jättänyt, mutta oli ilmestyessään aikalaillakin erilainen Hollywood elokuva.
 
Cronenbergin ohjaama Alaston Lounas 1991 oli kyllä myös yksi sellainen elokuva, että kun sen silloin aikoinaan näin...Niin kyllä oli erikoinen elokuva. On minusta edelleenkin, tuota Pelkoa ja inhoa Las Vegasissa parempi leffa, mutta niin on kyllä vaikeaselkoisempikin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Alaston_lounas
Luin sen kirjankin ja pari muutakin William S. Burroughsin teosta katsottuani tuon leffan ja kyllä oli todella erikoisia kirjoja :)
Burroughs teki sellaisella liimaa ja leikkaa menetelmällä näitä juttuja oli yksiä ensimmäisiä Beat kirjallisuuden ihan keskeisiä kirjailijoita. Burroughsin oma heroiini riippuvuus, erilaiset hallusinaatiot ja ruokottomat seksuaalliset perversiot olivat jotain jota en ainakaan silloin ollut itse lukenut missään.
Luin tuon Alastoman Lounaan muutamaankin kertaan ja samoin katsoin sen elokuvankin. Jotenkin molemmissa on kyllä omanlaisensa täysin älytön meininki, mutta eipä tuosta elokuvasta juuri tuota kirjaa niin tunnista tai toisinpäin.
On siinä joitakin samoja asioita, mutta koko tarina on sellainen, etten edes tiedä miten tuollaisesta voisi alkaa elokuvaa tekemään(onneksi en ole kuitenkaan ohjaaja). Siis sellaista jota kävisi vielä ihmiset ihan katsomassakin. Muutenkin ollut varmasti haastava tehdä, vaikka ei olisi ketään halunnut mielyttääkkään. Eikä tuota elokuvaa kyllä voi kauhean kaupalliseksi ainakaan haukkua :)
Cronenberg taisi onnistua siinä kuitenkin melkoisen hyvin, koska Alaston Lounas elokuva sai monenlaisia palkintoja. Elokuvassa on muuten Ornette Colemanin loistavaa free jazzia musiikkina.
Varmasti on tästäkin jo aika mennyt hieman ohi ja monet kohtaukset saataisiin nykytekniikalla tehtyä paljon paremmin. En kuitenkaan kirjoita tästä sillä, että tästä pitäisi joku remake leffa tehdä. Päinvastoin.
 
E: Alastomasta Lounaastakin sain enemmän irti vasta noin lähes 15-20 vuotta sen elokuvan ilmestymisen jälkeen. Siinä elokuvassa kun on Williamin oikeaa elämää sekoitettu tuohon kirjan tarinaan ja sitä en vielä tuolloin 91 vuonna tiennyt, eikä sellaista tietoa ollut silloin oikein mistään saatavillakaan. Netin ansiosta ja muutamien uusien teosten suomennosten myötä nuo asiat selvisivät, mutta kyllä tuokin on yksi sellainen elokuva/kirja, josta edelleen löytää jotain uutta ja myös sellaistakin jota ei ymmärrä. Tai sitten niitä asioita voi tulkita todella monellalailla...
öl m
09.05.2017 08:28:28
Henri Henri Olavi: Se vielä täytyy kommentoida, että jos ei ole omia empiirisiä kokemuksia niistä psykeistä ja stimulanteista, joita tuossa elokuvassa käytetään, ja niiden tuomista haasteita mahduttaa itseään ns. "arkiympäristöön", niin varmasti jättää leffa vähän kylmäksi.
 
Plussa tästä, koska olin juuri tulossa sanomaan samaa. Lisäksi asiahan on näin.
"Voidaan varmaankin olla yhtä mieltä siitä, että te tarvitsette tällaisen laitteen."
Tympee Huttunen
09.05.2017 20:53:02 (muokattu 10.05.2017 09:20:35)
Guardians of the Galaxy 2. On se saakeli, kun joku tekee tälläistä tykitystä. Ja toisen leffan putkeen. Hiton hyvät henkilöhahmot, hyvät näyttelijät, superhyvät musat. Leffa nauratti, itketti ja viihdytti, vaikka juoni ei itsessään mikään Shutter Island ollutkaan. Teatterissa varmasti toimii paremmin, mitä kotitöllöstä.
 
Muokkaan hieman arviota. Leffa syventyi enemmän roolihahmoihin, mitä ensimmäinen osa ja loi enemmän ryhmään sen sisäistä dynamiikkaa. Mainio veto, joka usein unohtuu supersankarileffoissa. Oli kyseessä maskeerattu naama, cgi-eläin tai Groot, ne olivat inhimillisiä ja niihin syntyi tunneyhteys. Harvoin, jos koskaan voi tälläinen elokuva viedä tunteissa laidasta laitaan - puhutaan kuitenkin periaatetasolla pölhöstä ja lapsellisesta sci-fistä.
 
Leffa tottakai näytti uskomattomalta ja jopa 3D toimi.
 
5/5
vt1100
13.05.2017 15:48:37
Don't kill it
 
Ruotsin lahja luonnenäyttelijöiden kaartiin Dolph Lundgren tässä ikääntyneenä demoninmetsästäjänä jahtaa vihulaista joka vaihtaa kroppaa sitä mukaa kun joku pistää isäntäruumiin kylmäksi. Huono leffa joka ei edes ole tarpeeksi huono ollakseen hyvä, tai mistä minä tiedän kun Rotten Tomatoeskin pamauttaa täydet 100% kriitikoiden arvioista. Pari vaivautunutta naurahdusta irtosi kömpelöistä efekteistä. Ei arvosanaa.
 
Underworld: Blood Wars
 
Jos on nähnyt aiemmat leffat niin eipä tässä homma ole oleellisesti miksikään muuttunut, ja jospa tämä saaga olisi nyt taputeltu tähän osaan. Kate Beckinsale mustassa nahassa on kyllä, ja siitä hyvästä 3/5
 
Arrival
 
Onko tämä nyt sitä ns kovaa scifiä? 4/5
Muovinen
17.05.2017 17:54:47
 
 
Henri Henri Olavi: Se vielä täytyy kommentoida, että jos ei ole omia empiirisiä kokemuksia niistä psykeistä ja stimulanteista, joita tuossa elokuvassa käytetään, ja niiden tuomista haasteita mahduttaa itseään ns. "arkiympäristöön", niin varmasti jättää leffa vähän kylmäksi.
 
Ihan niinku Star Wars jättää kylmäksi, koska ei ole käynyt avaruudessa. Tai miten Kummisetä jättää kylmäksi, kun ei ole ollut mafiapiireissä. Tai miten Full Metal Jacket jättää kylmäksi, kun ei ole kokenut sotaa.
Welho-77
17.05.2017 21:39:23
Muovinen: Ihan niinku Star Wars jättää kylmäksi, koska ei ole käynyt avaruudessa. Tai miten Kummisetä jättää kylmäksi, kun ei ole ollut mafiapiireissä. Tai miten Full Metal Jacket jättää kylmäksi, kun ei ole kokenut sotaa.
 
Tämä on totta. Tai siis Full metal Jackettiin riittää kyllä ihan armeijankin käyminen kun eihän leffassa juurikaan sodita kumminkaan.
 
Itse aikoinaan pidin ko.leffasta mutta kun menin armeijaan ja katoin sen alokaskaudella, niin hyvä ettei itku päässyt kun tajusin olevani se päähenkilö. Elikkä pahassa koulutuksessa oleva huonokuntoinen henkilö :D
Hetfield
17.05.2017 23:40:21
 
 
Get Out 3,5/5
 
Kauhuleffa, jossa on kyllä omat ennalta-arvattavuudet, mutta ihan raikkaita tuulahduksia myös. Jos nyt noin häröä ja häiritsevää settiä voi kuvailla raikkaaksi. Musta hemmo lähtee valkoisen tyttöystävän perheen luo, ja paikan päällä homma lähtee luisumaan lapasesta melko nopeasti. Kay & Peele:n Jordan Peele on muuten kässärin takana.
Alright, alright, alright!
Kummiseta
18.05.2017 18:39:38
Hetfield: Get Out 3,5/5
 
Kauhuleffa, jossa on kyllä omat ennalta-arvattavuudet, mutta ihan raikkaita tuulahduksia myös. Jos nyt noin häröä ja häiritsevää settiä voi kuvailla raikkaaksi. Musta hemmo lähtee valkoisen tyttöystävän perheen luo, ja paikan päällä homma lähtee luisumaan lapasesta melko nopeasti. Kay & Peele:n Jordan Peele on muuten kässärin takana.

 
Tuo oli kylla hyva leffa. Ja mika alamolo siitakin nousi kun ei musta Hollywood tahti saanut paaosa roolia, vaan musta Britti hoho. Britit varastavat kuulemma kaikki mustien tyot viihdealalla.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Hetfield
18.05.2017 20:39:17 (muokattu 18.05.2017 20:39:33)
 
 
Kummiseta: Tuo oli kylla hyva leffa. Ja mika alamolo siitakin nousi kun ei musta Hollywood tahti saanut paaosa roolia, vaan musta Britti hoho. Britit varastavat kuulemma kaikki mustien tyot viihdealalla.
 
Heh, mietin muuten missä kyseisen hemmon olin nähnyt ennen, Sicariossahan tuo oli myös. Nyt kun päivän on sulatellut kyseistä leffaa, niin ihan hyvin voisi pykälällä vaikka nostaa arvosanaa.
 
"Now you're in the sunken place." Kovaa shittiä.
Alright, alright, alright!
tomaattiorava
18.05.2017 22:19:20 (muokattu 18.05.2017 22:21:11)
Juu itselläkin tuli vihdoin eilen ehtoolla katottua. Se päähenkilön kaveri oli hulvaton, nauratti liki jokaisella repliikillään. Muutenkin hyvä castaus, etenkin tää Caleb Landry Jones on joka roolissa aivan helvetin intensiivinen ja kuumottava kaveri.
Ei nyt yllä välttämättä ees vuoden top5:een mutta katsonnan väärti taatusti.
Funkånaut
23.05.2017 22:11:52
 
 
Makkarakalakeittoa, sano tympee Huttunen
 
Melkonen pläjäys. Todellinen kulttiklassikko, ja syystä. Lastumäen Leolta tanakkaa tulkintaa Reinari "kyllä ihmisen elämä voi olla tympeetä" Huttusen roolista, sekä muiden rooleista. Parhaimmillaan edetään oikein surrealisminkin toiselle puolelle, eikä käsikirjoituksen riemuhetkiä sovi unohtaa.
 
Pakko pistää pläjäyttäen täydet viis kautta viisi.
"Ei funko ole basisti, se on tavallinen perverssi - Traditional
Lautuma
23.05.2017 22:24:44 (muokattu 23.05.2017 22:25:24)
Funkånaut: Makkarakalakeittoa, sano tympee Huttunen
 
Melkonen pläjäys. Todellinen kulttiklassikko, ja syystä. Lastumäen Leolta tanakkaa tulkintaa Reinari "kyllä ihmisen elämä voi olla tympeetä" Huttusen roolista, sekä muiden rooleista. Parhaimmillaan edetään oikein surrealisminkin toiselle puolelle, eikä käsikirjoituksen riemuhetkiä sovi unohtaa.
 
Pakko pistää pläjäyttäen täydet viis kautta viisi.

 
Katsoin kerran kokonaan. Avaruusseikkailu 2001 kalpenee - Makkarakalakeittoa, Sano tympee Huttunen tuntui sitäkin pidemmältä. Ainoa kotimainen komedia, jota ajatellessa alkaa naurattamaan, eikä naurulle tule loppua. Ei ihan kevyet mullat Lastumäelle, sen verran maata tarvittiin sekin ukko peittämään. Tympeetä, sano.
 
Vilipittömät viis kautta viis.
I'm sorry to differ with you sir, but you are the caretaker. You've always been the caretaker. I should know sir - I've always been here.
tsugaru
24.05.2017 22:07:20 (muokattu 24.05.2017 22:17:47)
Only Lovers Left Alive
 
Vampyyrit, öinen Detroit, rakastavaiset Tilda Swinton ja Tom Hiddleston. Ja musa tietenkin kun Jarmusch-elokuvasta kysymys.
 
5/5
"Kieroutuneet japanilaiset imperialistit syyllistyivät niinkin anteeksiantamattomiin rikoksiin kuin jopa oman aikavyöhykkeen riistämiseen Korealta."
Torniojaws
25.05.2017 19:33:27
 
 
Alien Covenant tuli silleen varovaisen optimistisena käytyä. No ei se ollut sinnepäinkään. Löysä yritys sekoittaa kahta ekaa leffaa. Eikä Prometheuksen uudet jututkaan olleet käytännössä mitenkään mukana kuin taustan verran, jolla silläkään ei itse tarinaan ollut mitään merkitystä. Ehkä kiinnostavin aspekti oli se, että elokuvan monsteri ei ollut Xenomorph vaan David. Eli siinä abstraktimmassa merkityksessä "alien". Mutta sekin jäi lopulta kovin pintapuoliseksi.
 
2/5
Vortech Industrial Death Metal
tomaattiorava
27.05.2017 13:14:57 (muokattu 27.05.2017 14:12:36)
Logan 6/10
En ikinä mistää x-meneistä ole välittänyt, tämän katsoin ainoastaan R-luokituksen vuoksi ja kyllähän raina sillä saralla toimitti, verta ja irtoraajoja piisasi. Jackman oli mukavan Max Paynemäinen juoppo kehäraaki, se pikkutyttö oli vähän ärsyttävä.
 
T2 : Trainspotting 7/10
Elokuvan "juonessa" nyt ei ole mitään tolkkua mutta eipä varsinaisesti tarviikkaan. Hienoa nähdä vanha jengi kasassa vaikka ohjaaja vähän turhankin tiuhaan lypsi nostalgia-utareesta. Leikkaus on paikotellen varsin hektistä mutta onnistui elokuva muutamassa kohtaa saavuttamaan sen ikonisen trainspotting-hengen. Hetkellisesti.
Kyllä tunsin itseni vanhaksi tätä katsoessa...
 
John Wick 2 4/10
Ykkönen oli aikoinaan sellanen pykälän verran keskiverto äksön-rainaa viihdyttävämpi, muistan ihan tykänneeni. Tää oli taas ihan vitun tyhmää ja turhaa, toivoin koko ajan että olisin istunut katsomassa The Raid 2:sta.
En ymmärrä miksi kriitikot tätä ovat hyväksi jatko-osaksi ylistäneet, ajanhukkaa.
IMDb:ssä ykkösosan pisteet 7.2 mikä on ihan ookoo, kakkosen pisteen sen sijaan 8.0 mikä on kyllä hohhoijaa, mahdoinkohan katsoa saman elokuvan?
Marlowe
29.05.2017 10:55:14
Sairastellessa ei kauheasti jaksa muuta kuin katsoa elokuvia.
 
Jeff Lieberman: Matelijat (1976). Olisi kai pitänyt yrittää pelätä matoja, mutta ei siitä oikein tullut mitään. 4/10
 
Peter Collinson: Riehakas ryöstö (1969). Brittiläistä 1960-luvun coolia, Mineillä huristelua ja Michael Caine. Ei ihan maineensa veroinen, minusta. 7/10.
 
Paolo Solvay: Nude for Satan (1974). Nimi oli parasta tässä italialaisessa eksplaatioelokuvassa. 1/10.
 
Blake Edwards: Suuri kilpa-ajo maailman ympäri (1965). Lapsuuden suosikkileffa osoittautui kahdenkymmenenviiden vuoden jälkeen ylipitkäksi eikä kovin hauskaksi. Natalie Wood oli nätti. 4/10.
 
Ken Loach: The Wind That Shakes the Barley (2006). Irlannin hankalaan ja väkivaltaiseen itsenäistymisprosessiin keskittyvä leffa oli kyllä vaikuttava. 8/10.
 
Michael Anderson: Maailman ympäri 80 päivässä (1956). Oscareilla palkittu tulkinta Jules Vernen romaanista jäi vähän hengettömäksi. Aineksia olisi ollut paljon parempaan. 6/10.
"Barry, Dick ja minä olemme tulleet siihen tulokseen, että vakavasti otettavalla ihmisellä täytyy olla... vähintään viisisataa levyä" (Nick Hornby)
tsugaru
30.05.2017 08:15:01 (muokattu 30.05.2017 08:15:41)
La La Land
 
"City of stars, are you shining just for me..." En tiedä enkä selannut millaista peistä elokuvasta on väännetty Oscar-jupakoinnin jälkeen, mutta aivan kybällä nautittava elokuva on, myös musikaalin vastustajille, sillä todentuntua ja syvyyttä löytyy, ja monia viittauksia elokuvan historiaan. Ansaitsisi ilman muuta toisenkin katselukerran.
 
4/5
"Kieroutuneet japanilaiset imperialistit syyllistyivät niinkin anteeksiantamattomiin rikoksiin kuin jopa oman aikavyöhykkeen riistämiseen Korealta."
varpio
02.06.2017 21:47:45
Katsoin osan Brad Pittin tähdittämästä elokuvasta War Machine. Rupesi vituttamaan puolivälissä, 0/5.
Kummiseta
03.06.2017 22:22:09
Deepwater Horizon.
 
Innokkaana tata odotin, kertoo BP:n megaoljyvuodosta 2010 Mexiconlahdella. Kyllapa oli saatu hyvasta aiheesta harvinaisen paska leffa tehtya, uskomatonta. Idea oli vissiin se etta otetaan Mark Wahlberg ni varmasti onnistuu, yleensa onnistuu, talla kertaa ei. Aivan taytta jaarittelua ja paamaaratonta turvansoittamista. Sitten kun lopulta rajahtaa niin sitakaan ei oltu saatu mielenkiintoiseksi, valehtelamatta ensimmaisen 30 minuutin jalkeen rupeaa jo katselemaan "jahas kuinkas pitka taa leffa olikaan".
 
Annan yleensa 5/5, mutta talla kertaa vain 4/5. En suosittele kenellekkaan.
Jäähyn syy: Komodo-källi -ketju.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)