Aihe: Miksi kuutossoinut ovat näin
1
Sirgtr
18.05.2017 14:39:46
Kuutossointu ihmetyttää teoriaa tuntematonta. Duurissa esim. C6 = C,E,G,A eli mukana on duuriskaalan kuudes sävel. Miksi sitten Cm6 =C,Eb,G,A eli mukana onkin molliskaalan ylennetty kuudes sävel ? Molliasteikkoja on tietämäni mukaan kyllä monia erilaisia , mutta yllä oleva pätee vaikka biisin etumerkki olisi 3b.
EP
18.05.2017 19:38:48
baron: Cm6 viittaa dooriseen moodiin ..
 
Joo siks Cm6 onkin jazzia! :)
Rantsu
18.05.2017 23:04:08
Kolme seikkaa:
 
1. Se on ihan sopimus. Samalla tavoin kuin pelkkä 7 tarkoittaa aina pientä septimiä, niin 6 tarkoittaa suurta sekstiä.
 
2. Jos mollisävellajissa 6 olisi pieni (c-mollissa siis c-eb-g-ab), niin se olisi jo ihan eri sointu eli Abmaj7 -soinnun terssikäännös.
 
3. Historiallisesta näkökulmasta kolmisointu, johon on "lisätty" 6-sävel, on alunperin ollut neljännen asteen sointu. C-duurin 4. asteella siis f-a-c-d, c-mollin vastaava f-ab-c-d; eli se d suurena sekstinä molemmissa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)