Aihe: Ruvetaampa käyttämään stringejä!
1
musamies
05.05.2017 22:32:03
Huomannut stringejen olevan mielenkiintoinen treenaamisen kohde kosketinsoittimilla.
Tähän ketjuun voidaan kasata joitain ideoita kuinka niistä saa mielenkiintoisen kuuloisia.
 
Tuubi tarjosi Disco Strings näkökulmasta evästystä asiaan:
https://youtu.be/Bzmgl8wifDI
 
Omia havaintoja on, että volapedaali on tervetullut. Harmonioihin kannattaa panostaa joltain muulta pohjalta kuin close harmony idealla eli sointujen lätkimisen perussävelestä alkaen. Kun harmonioita rakentaa riittävän laajasti hajotettuna ja ajattelee kuin koskettimet olisi oikeita jousisoittimia, rupeaa homma etenemään.
 
Kiipparistilla tulee helposti vastaan tilanne, että jousisoitantaan ei ole omaa koskettimistoa. Volapedaalilla ja sopivilla syttymis- ja sammumisajoilla saa vaikutelmaa kuin olisi ylimääräinen käsi soittamassa jousia.
 
Ketjuun voidaan poimia mukaan videoita, joista saa virikkeitä toimivaan jousisoitantaan eri tyylisuunnissa.
https://youtu.be/V3ngRiVd_xk
 
Pohdintaa voisi ottaa myös siitä näkökulmasta millä vehkeillä jousia kannattaa soittaa, mitä vaihtoehtoja on splitata ja layeroida niin, että saa jousiorkesterimaista realismia?
Prophet
06.05.2017 07:15:41
Noilla eväillä pitäisi esim. Bobby Womackin - Across 110th Street alkuperäinen jousitausta sujua täysin kivuttomasti kosketinsoittajalta.
tonecab
07.05.2017 09:19:03
Prophet: Noilla eväillä pitäisi esim. Bobby Womackin - Across 110th Street alkuperäinen jousitausta sujua täysin kivuttomasti kosketinsoittajalta.
 
Hyvä ironiapointti! Jatketaan: Suomessa oli jo 70-luvulla tanssibändejä, jotka paljon alkeellisemmilla kamoilla, ja Mr.Musamiehen ohjeilla tekivät homman uskottavasti. Juttu vaatii vähän viitseliäisyyttä, itsensä sivistämistä ja soittotaitoa. Auttaa mm. huomattavasti jos ottaa selvää hieman jousien sovittamisesta, äänialoista ym.
 
Viulukoneiden äänitys- ja soittokikat käsiteltiin monissa julkaisuissa jo tuohon aikaan, tosin yleensä englanniksi. Sitten on tietysti tyylisuunta joka ei edes yritäkään kuulostaa oikeilta jousilta, valitaan vain kiva presetti ja aletaan suihkimaan kolmisointuja.
Prophet
07.05.2017 20:41:54
Samaa biisiä on käytetty myös toisessa leffassa.
 
https://www.youtube.com/watch?v=-CUaB3baenw
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)