Olen lukenut, että Albert Järvinen käytti Colorsound Overdriver boost/overdrive pedaalia Hurriganesin ja Royalsin aikoina.
Sain vasta äsken selville, että vuoden 1978 Colorsound Overdriver, joka kaverillani on, ei olekaan kuin vasta V3. Tätä ennen on julkaistu V1 vuonna 1971 ja siinä on ihan erilainen kapeampi laatikko. Lisäksi olen nähnyt kuvan siirtymäkauden V2 mallista vuodelta 1975, jossa on jo leveämpi laatikko, mutta erilainen "naama" kuin vuoden 1978 mallissa.
Täällä kuvat ovat nähtävissä:
http://www.kitrae.net/music/Music_mp3_Colorsound_Sound.html Ilmeisesti David Gilmour ja Jeff Beck ovat käyttäneet V1 mallia.
Mitä mallia Albert Järvinen käytti? Jos hän käytti Colorsound Overdriveria jo ennen vuotta 1975, niin silloin kai sen on pakko olla malli V1? Entä vaihtoiko Järvinen myöhemmin esim. malliin V3?
En kysele kopioidakseni Järvisen soundia, vaan olen vain utelias. Nimittäin kuvittelin tuon vuoden 1978 olleen se alkuperäinen originaali, mutta näin ei olekaan.