Aihe: World Hockey Association
1
Veikko
13.06.2004 15:50:21 (muokattu 13.06.2004 16:41:17)
Puuhamiehet ovat kyllä nimekkäitä, mutta siltikin jokin kalvaa sisintäni. en osaa sanoa mikä, ehkä se että WHA:sta saattaa tulla hyvinkin dinosaurusten hautausmaa, jonne kaikki yli 30 vuotiaat NHL tähdet siirtyvät jäähdyttelemään
 
Mistähän Rangers hankkii sitten pelaajansa, jos dinot menee Wha-liigaan? ;-)
 
Toivottavasti tuo liiga toteutuu. En tarkoin muista nyt ky. liigan sääntöjä, mutta eikös joukkueille määrätä yhteinen "palkkakatto", eli pelkällä rahalla ei pysty joukkueita ottamaan. Hyvä ja tervetullut ajatus rahan rikkirepimään jääkiekkomaailmaan.
 
Yhtenä ongelmana tällä hetkellä Wha-liigan perustamisessa taitaa olla kalliit alkukustanukset. Vaikka halukkaita mukaantulijoita liigan on niin kaikilla ei ole perusasiat, kuten hallit yms. asiat kunnossa.
 
P.s. Raipe Wha:llään Torinon jälkeen.
 
edit: typo
Veikko, mitä pellejä noi oikeen on? (Poika neljävuotta, Slipknotin nähdessään)
HaloOfFlies
13.06.2004 16:03:09 (muokattu 13.06.2004 16:06:03)
 
 
Ite ajattelen tuota liigaa hyvänä näyttöpaikkana niille nuorille kavereille, jotka eivät NHL:ssä pääse kykyjään näyttämään. Enemmän ne varmasti WHA:ssa saisivat peliaikaa ja sitä kautta sitten pääsisivät myös NHL:ssä isompaan rooliin, kun saavat näyttää osaamisensa. Tätähän alkuperäinen WHA oli loppuaikoinaan. Pelaajat, joista ei koskaan uskottu tulevan mitään NHL:ssä, pääsivät WHA:ssa kehittymään ja osa heistä loisti NHL:ssä, kuten esim. Wayne Gretzky. Gretzky tosin oli jo melkoinen sensaatio(378 häkkiä 86 matsissa eräällä junnukaudella) ennen WHA:han tuloaan, mutta häntä pidettiin liian pienenä ja kevyenä NHL:ään.
"Kun sä olet tornissa, sä olet siellä ylhäällä ihan up yours", Matti Nykänen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)