Aihe: Moonsorrow
1 2 3 4 514 15 16 17 18
inkognito
12.03.2016 17:52:51
Lähes kaikki levyt ovat mahtavia, mutta näin itse lähtisin niitä pisteyttämään:
 
Suden uni ***
Voimasta ja kunniasta ****
Kivenkantaja **** 1/2
Verisäkeet *****
Viides luku - Hävitetty **** 1/2
Tulimyrsky (nimikkokappale: *****, loppulevy: ***)
Varjoina kuljemme kuolleiden maassa: ****
SaukHo
21.03.2016 20:46:46
Ooisko se uutta biisiä musiikkivideoineen!
 
Suden tunti - https://www.youtube.com/watch?v=btI0AiJAC70
inkognito
22.03.2016 22:34:25
SaukHo: Ooisko se uutta biisiä musiikkivideoineen!
 
Suden tunti - https://www.youtube.com/watch?v=btI0AiJAC70

 
Aivan loistava biisi ja varsinkin tuo pääriffi on pirun hypnoottinen. Odotukset nousee, odotan vähintään vuoden parasta albumia!
carnation
22.03.2016 23:12:34
Odotin kehnompaa videota (tämän maan budjetit jne.) mutta itse asiassa omalla tavallaan oikein tyylikäs ja tunnelmallinen tapaus tällä kertaa. Biisissä hyvin paljon Verisäkeet/Karhunkynsi-tyyliä. En pistäisi pahakseni, jos kuultaisiin vaihteeksi enemmänkin näitä lyhyempiä ja tiiviimpiä kappaleita.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
inkognito
22.03.2016 23:57:59
Tietyllä tavalla tuli itsellänikin mieleen Karhunkynsi tuosta biisistä. Tämä ja muut näytteet antavat odottaa Verisäkeet-henkistä levyä, joka sopii itselleni hyvin, sillä kyseessä on edelleen suurin suosikkini bändin tuotannosta. Myös soundit ovat samaan henkeen vähän metsäisämmät kun taas esim. edellinen levy kärsi omaan makuuni liian pehmeästä ja "tuotetusta" äänimaailmasta.
BondakeBunny
24.03.2016 11:01:23
 
 
Hyvä ja Moonsorrowin tyyliin sopiva biisi. Video on minusta pirun hieno.
Sattuma on nerouden ydin.
saastara
24.03.2016 11:04:04
Jostain syystä tekee mieli kaivaa esiin Diablo I kun katsoi tämän videon..
"As long as there is music I am immortal and I have lived forever if I can remember a song"
carnation
01.04.2016 06:22:53
Spotify tarjoaa uutta levyä nyt. Ihanaa!
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
inkognito
01.04.2016 11:04:51
Aivan ihana levy. Parin kuuntelun perusteella menee jaetulle kärkisijalle Verisäkeiden kanssa. Aika tietenkin näyttää sitten mihin lopullisesti asettuu. Juuri tällainen metsäisämpi tyyli toimii itselleni parhaiten!
Randomizer
01.04.2016 11:39:45
On kyllä upeat soundit saatu aikaan!
Lopettaa etenemisen, kun luulee että jää...
ÄrGee
01.04.2016 15:42:21
Metsäisä, atmosfäärinen ja suhteellisen raaka levy. Pidän kyllä kovasti, sellainen kokonaisuus mikä ei taas ihan heti aukea. Sen pitää kasvaa kuulijaan kiinni... Tänään Virgin Oiliin tietysti keikalle :)
Ibanez-pervo, kamarunkkari kitaristi.
Jeszse
02.04.2016 10:01:54
Ommeinaa kova. Lisää pyörittelyä ni kovenee ehkä lisää. Vau.
Näyttää ennemminkin joidenkin pilaa tekevien pilaulu palsta -Janizio || The Jasser Arafats || Crimson Day
BondakeBunny
02.04.2016 12:09:20
 
 
Eipä tästä levystä heikkoa kohtaa tai huonoa sanottavaa löydy.
Sattuma on nerouden ydin.
Burn
06.04.2016 08:08:45
 
 
Randomizer: On kyllä upeat soundit saatu aikaan!
 
Itseä taas vähän hiertää rumpujen lievä ponnettomuus miksauksessa. Bändin tietäen mennään tottakai luomua kunnioittaen, mutta etenkin virppa ja basari hukkuvat muun kaman alle tämän tästä. Kova levy joka tapauksessa, sitä en kiellä.
Vessajono: Tämä vetää kyllä ohi jopa siitä kaverista joka aikanaan kun piti kirjoittaa aine jostain tunnetusta romaanista, kirjoitti aineen Mulkosilmä-Asserista.
Modnar
17.04.2016 22:28:23
 
 
Yllätyksetön levy tuo Jumalten Aika, mutta vain siinä mielessä, että aikaisempien levyjen valossa yhtyeeltä ei muunlaista osaa odottaa kuin täydellistä. Musiikillisesti tässä on paljon samaa kuin Verisäkeillä, mutta toisaalta paikoin tulee mieleen riisutumpi versio Kivenkantajasta tai edellinen albumi Varjoina Kuljemme Kuolleiden Maassa. Ja pakkohan Satyricon-vertauksetkin on heittää kehiin ja varsinkin Dark Medieval Times ja Shadowthrone tulevat mieleen aika ajoin. Yksittäiset kappaleet ovat rautaa ja kokonaisuus niiden summa, eli kevyesti täyden kympin albumi.
 
Suden Hetki-video oli myös komeaa katsottavaa ja itse biisikin mukavan suoraviivainen teos levyn muihin kappaleisiin nähden. Voimakkaita Karhunkynsi-viboja siinä ainakin on.
 
Moonsorrow - Jumalten Aika 5/5 @ Murska-arviot
http://murska-arviot.blogspot.com/2 … /moonsorrow-jumalten-aika-2016.html
http://murska-arviot.blogspot.com www.somnam.tk
ramionparas
17.05.2016 07:32:23
 
 
http://www.mikseri.net/epm
mitja
03.06.2016 18:02:34
Traditional
07.10.2016 10:23:40
Moonsorrow pölähtää kyllä.
"Metää? Metää? Karloksen, Karloksen auto sytty palamaan puol kilometriä ennen maalia ja pysähtyvät sammuttamaan. Ihan totta... Ja ne ei jaksa työntää maaliin sitä. Peli on selevä. Ei oo totta. No, jaa. Eipä tästä sitten vissii lähetä mihinkään."
Jeszse
13.12.2016 18:08:59
MOONSORROW JULKISTI SUOMEN-KIERTUEEN
 
Harvakseltaan kotimaassaan keikkaileva Moonsorrow on julkistanut kuuden keikan mittaisen Suomen-kiertueen. Hiljattain Keski-Euroopan- kiertueelta palannut ja helmikuussa Miamiin 70000 Tons of Metal -risteilylle matkaava pakanametalliyhtye esiintyy maaliskuussa Tampereella, Jyväskylässä, Joensuussa, Kuopiossa, Turussa ja Helsingissä.
 
"Jo miltei vuosi sitten julkaisimme uusimman albumimme Jumalten aika, joka vei bändin kiertueelle moneen maahan Euroopassa. Suomessa kerkesimme tekemään ainoastaan levynjulkkarikeikan Helsingissä plus muutamat kesäfestivaalit. Sattuneista, sattumattomista sekä myös täysin satumaisista syistä jouduimme siirtämään Suomen klubikeikat maaliskuulle 2017. Ja tässä sitä nyt ollaan, tuomassa Jumalten aikaa kuudelle eri paikkakunnalle kotimaassamme, joka on meille se kaikkein tärkein ja rakkain keikkakenttä. Valmistautukaa mahtipontisiin, kovaäänisiin sekä tunnelmaisiin iltoihin Death to false folk metal!" Moonsorrown Marko Tarvonen kommentoi.
 
Kiertueen jokaisena iltana lavalle nousee kolme albumia julkaissut Draugnim, joka soittaa Moonsorrown tavoin synkkää pakanametallia.
 
Jumalten aika Finland Tour 2017
 
MOONSORROW
 
+support: Draugnim
 
To 2.3.2017 Tampere, Klubi
Pe 3.3.2017 Jyväskylä, Lutakko
La 4.3.2017 Joensuu, Kerubi
To 9.3.2017 Kuopio, Henrys Pub
Pe 10.3.2017 Turku, Gong1
La 11.3.2017 Helsinki, Virgin Oil Co
 
Konserttien liput ovat myynnissä keikkapaikkojen normaaleissa ennakkomyyntipisteissä.
 
www.facebook.com/moonsorrowofficial
www.moonsorrow.com
 
www.facebook.com/draugnim.official
www.draugnim.fi
 
www.fullsteam.fi
Siirryn huoneisiin || The Jasser Arafats || Crimson Day
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)