Creat esittää: Sepi Kumpulaisen 25-vuotistaiteilijajuhla
Neljännesvuosisata armotonta menoa! Sepi Kumpulaisen esikoisalbumi Kalevankadun laulava talonmies julkaistiin 25 vuotta sitten. Nyt on aika nostaa tinkimättömästi omia polkujaan kulkenut laulaja-lauluntekijä arvoiseensa asemaan ja juhlistaa legendaarisella Tavastia-klubilla hänen pitkää uraansa.
Taiteilijajuhlassa Sepi Kumpulainen Duo yllätysvieraineen tarjoaa kattavan läpileikkauksen 25-vuotisen uran varrelta. Armotonta menoa -hitin lisäksi Kumpulaisen tunnetuimpia lauluja ovat muun muassa Railakas ilta Venetsiassa, Mä oon mahtava mies, Hirviö tuli mua vastaan ja Kännissä on kiva olla. Artisti on vihjannut, että illan aikan saatetaan kuulla jopa aivan uusien kappaleiden ensiesityksiä.
Sepi Kumpulainen on myös tehnyt vaikutuksen lukuisiin maan eturivin artisteihin, jotka haluavat kunnioittaa juhlailtaa tribuuttiesityksillään. Sepi-covereita illan aikana esittävät muun muassa Mara Balls, Karkkipäivä, Joose Keskitalo, Knucklebone Oscar, Tommi Liimatta, Jukka Nousiainen ja Proteus.
Illan aluksi on mahdollisuus nähdä Sepi Kumpulaisesta kertovan tosi-tv-lyhytelokuvan ensiesitys valkokankaalta. "Jeba jeba, mullon uus skeba" on nähtävillä myös yle.fi/musiikki-sivustolla.
Sepi Kumpulainen Duo (yllätysvieraineen)
+ tribuuttiartistit: Mara Balls, Karkkipäivä, Joose Keskitalo, Knucklebone Oscar, Tommi Liimatta, Jukka Nousiainen ja Proteus (lisäyksiä luvassa).
http://www.tiketti.fi/Creat-esittaa … vuotistaiteilijajuhla-lippuja/43375