Aihe: Langattomat kuulokkeet ja muut langattomat vimpaimet
1
telescope
24.10.2016 03:54:29
Ostin langattomat Bose QC 35 kuulokkeet kun halusin hyvät vastamelukuulokkeet ja mukava näillä onkin musaa kuunnella ja hyvin suodattaa kaupungin melut.
Harmikseni huomasin että musiikintekohommiin nämä eivät sovellu suuren latenssin vuoksi, 248,2ms ulostulolatenssi Macbookin Logic Prossa.
Lieneekö sama ongelma kaikissa Bluetooth kuulokkeissa?
 
Luin että esim. 800Mhz radiotaajudella pääsisi 15ms latensseihin, jolla voisi jo ehkä jotain tehdäkkin.
Onko kokemusta/tietoa muiden langattomien laitteiden latensseista?
Välillä pistää kyrsimään tämä piuhaviidakko.
 
Mieluiten toki heittäisin kuulokkeet jorpakkoon ja vääntäisin kajareitten nupit kaakkoon, mutta asumisjärjestelyistä johtuen tämä ei ole mahdollista.
telescope
24.10.2016 17:16:07
Hyvät langalliset studioluurit löytyy jo ennestään.
Tuo 248ms latenssi johtuu bluetooth-liitännästä, mutta kiinnostaisi tietää onko näissä suuriakin bluetoothversiokohtaisia, valmistajakohtaisia ym eroja.
248ms tulee siis 256 samplen bufferilla ja puolittamalla sen 128 sampleen putoaa latenssi vain n. 3ms.
Olisi mukava kuulla kokemuksia FM-taajuuksia käyttävistä laitteista. Näissä ei kai olisi juurikaan latenssia.
rumpujumala
14.11.2016 16:53:18
Parhaat langattomat vimpaimet tekee kotimainen Pebble Audio. 2,4GHz taajuudella häviötön pure path audion striimaus.
Noisy
14.11.2016 17:06:42 (muokattu 14.11.2016 17:12:46)
rumpujumala: Parhaat langattomat vimpaimet tekee kotimainen Pebble Audio. 2,4GHz taajuudella häviötön pure path audion striimaus.
 
Mielenkiintoksia tuotteita, mutta ei mitään etäisestikään aloittajan tarpeeseen sopivaa. Viive näyttäisi olevan 20ms ylöspäin, joten soveltuvuus musiikkihommiin on vähän kyseenalainen.
rumpujumala
15.11.2016 17:49:47
ei mitään etäisestikään aloittajan tarpeeseen sopivaa
Ei niin mutta istuu otsikkoon..
 
Viive aspektiin ei ole vielä keksitty täydellistä ratkaisua, koska audio signaali ei sellaisenaan jaksa kulkea ilmassa sähkö-magneettisesti :) Konsensus on löydettävä laadun ja latenssin väliltä. Molempia ei taida vielä löytyä samaan pakettiin, muuta kun tyydyttävällä kompromissilla?
Yleisesti ottaen BT-siirrossa tingitään jo heti häviöpakkauksen myötä vähän laadussa sekä latenssissa. Nillittäjiä varten korostan sanaa vähän.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)