Aihe: 60 CYCLE HUM
1 2
Ramos
11.10.2016 20:27:27
Pitää vielä lisätä, että mikkien saundit on kohdallaan tällaseen blues-aiheiseen musiikkiin, mitä meikä soittelee. Gainia pienentäessä saundit kyllä kärsii ja sustain / kierto jonkin verra kärsii, mutta yritetään soitella kahdella mikillä yhtä aikaa, jolloin hurinat häipyy.
Groke
11.10.2016 23:52:01 (muokattu 11.10.2016 23:53:51)
Ramos: ...mutta yritetään soitella kahdella mikillä yhtä aikaa, jolloin hurinat häipyy.
 

 
Ihan vain varmuuden vuoksi mainitsen tähän väliin, että eihän se kelojen/mikkien lukumäärä sinänsä mitenkään automaattisesti ole hurinaa (hum) vähentävä. Joskin siihen usein kyllä pyritään, että olisi hurinaa vähentävä yhdistelmä.
Jolloin on kyse siitä, että että nuo mainitsemasi kaksi kelaa ovat keskenään joko RWRP (hum-canceling & in-phase). Tai joskus harvemmin RW (hum-canceling & out-of-phase), eli sellainen ohuempi ja nasaalimpi "vastavaihesoundi".
 
Mutta nehän voisivat olla myös pelkästään RP (out-of-phase) tai ei kumpaakaan (in-phase). Ja myös 3 tai vaikkapa 4 samanaikaisesti käytössä olevaa kelaa voivat muodostaa hurinaa vähentävän yhdistelmän.
 

 
Tämän viestin loppupuoliskossa asiasta vielä tarkemmin, mikäli humbuckerin toimintaperiaate, RWRP yms. sattuvat kiinnostamaan: https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?plink=12813882#p12813882
D'oh!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)