Aihe: Focusrite Scarlett 2i2 Studio USB, Reaper ja Yamaha DGX-205
1 2
Antti1
01.09.2016 11:36:14 (muokattu 01.09.2016 11:36:48)
mdgj: Lisätään tänne josko hyötyä hyödyllistä tietoa: Reaperiin ei saa suoraan mono raitoja niin kuin moneen muuhun softaan. Mono toteutetaan reaperissa valitsemalla stereo kanavasta toinen eli L tai R. Pikku nippeli tieto:)
 
Lisäys tähän, jottei hämmennetä liikaa: Reaperiin ei tosiaan saa monoraitoja, mutta monoaudion äänittäminen onnistuu aivan kuin missä tahansa muussakin. Reaper vain käsittelee sen audion vähintään kaksikanavaisessa raidassa. Saattaa vaikuttaa joidenkin plugareiden toimintaan, ei juuri muuta merkitystä imo. Joku monosynan häviävän pieni tehontarpeen lisäyskin on lähinnä kuriositeetti nykykoneilla.
juha_p
01.09.2016 13:51:27 (muokattu 01.09.2016 13:58:42)
mdgj: Lisätään tänne josko hyötyä hyödyllistä tietoa: Reaperiin ei saa suoraan mono raitoja niin kuin moneen muuhun softaan. Mono toteutetaan reaperissa valitsemalla stereo kanavasta toinen eli L tai R. Pikku nippeli tieto:)
 
Antti1: Lisäys tähän, jottei hämmennetä liikaa: Reaperiin ei tosiaan saa monoraitoja, mutta monoaudion äänittäminen onnistuu aivan kuin missä tahansa muussakin. Reaper vain käsittelee sen audion vähintään kaksikanavaisessa raidassa. Saattaa vaikuttaa joidenkin plugareiden toimintaan, ei juuri muuta merkitystä imo. Joku monosynan häviävän pieni tehontarpeen lisäyskin on lähinnä kuriositeetti nykykoneilla.
 
Hmm... eikös monoraidan saa Reaperissakin toteutettua pakottamalla (Record: Input (force mono) valinnalla)? Mono -raitojen tuontikin onnistuu ihan normaalisti kuten kuvassa näkyy: https://s14.postimg.org/834yri7a9/rp_mono_tracks.png
Antti1
01.09.2016 13:58:45
juha_p: Hmm... eikös monoraidan saa Reaperissakin toteutettua pakottamalla (Record: Input (force mono) valinnalla)?
 
Ei kai tuokaan muuta mitenkään raidan ominaisuuksia, vaan pelkästään äänitettävää tiedostoa? Reaper käsittelee sitä ääntä edelleen vähintään kaksikanavaisena. Tuolla ominaisuudella voidaan pakottaa vaikka input 1 ja input 2 äänittymään samaan monosummatiedostoon. Noin tekemällä välttyy tekemästä mixdowneja, tai muita työvaiheita esimerkiksi kahdella mikillä mikitettyyn kitaravahvistimeen, mikäli on ihan 100% varma haluamastaan soundista.
juha_p
01.09.2016 14:07:26
Antti1: Ei kai tuokaan muuta mitenkään raidan ominaisuuksia, vaan pelkästään äänitettävää tiedostoa? Reaper käsittelee sitä ääntä edelleen vähintään kaksikanavaisena. Tuolla ominaisuudella voidaan pakottaa vaikka input 1 ja input 2 äänittymään samaan monosummatiedostoon. Noin tekemällä välttyy tekemästä mixdowneja, tai muita työvaiheita esimerkiksi kahdella mikillä mikitettyyn kitaravahvistimeen, mikäli on ihan 100% varma haluamastaan soundista.
 
Oletko kokellut tuon mitä kirjoitat?
Jos nyt oikein ymmärrän niin stereo raidassa on kaksi lankaa (L/R) ja monoraidassa yksi lanka (näkyvissä tossa raidan taimlainilla siis). Kun pakotat mono -raidaksi äänittäessä niin tulee yksi lanka ja kun importtaat mono -fileen niin tulee yksi lanka. Eikös se siten ole mono raita?
mdgj
01.09.2016 14:51:42
Antti1: Juu, kokeiltu on. En tiedä voiko sitä käyttää jotenkin muullakin tavalla, mutta noin ainakin. Samaten se toimii myös niin, että stereoksi pakottaessa monolähteestä tulee dual monoa jne.
 
Sä sekoitat nyt varmaan Reaperin mikserissä näkyvän raidan ja audion. Ääni on molemmissa tapauksissa toki monoa, mutta Reaperin mikserin softapätkä ei ole ikinä yksikanavainen, keskelle panoroitu monoraita. Jos avaat raitanäkymän lähtö- ja ulostuloasetukset, niin huomaat siellä raidan minimikanavamäärän olevan aina vähintään 2. Se prosessoi äänen joko dual monona, stereona, tai useampikanavaisena, muttei ikinä monona.

 
Tässähän tämä tuli hyvinkin selvästi:) Tämä on sellainen hyvä tietää juttu reaperista esim VSTi plugien moni kanava ohjauksesta...
juha_p
01.09.2016 16:04:10
Antti1: Juu, kokeiltu on. En tiedä voiko sitä käyttää jotenkin muullakin tavalla, mutta noin ainakin. Samaten se toimii myös niin, että stereoksi pakottaessa monolähteestä tulee dual monoa jne.
 
Sä sekoitat nyt varmaan Reaperin mikserissä näkyvän raidan ja audion. Ääni on molemmissa tapauksissa toki monoa, mutta Reaperin mikserin softapätkä ei ole ikinä yksikanavainen, keskelle panoroitu monoraita. Jos avaat raitanäkymän lähtö- ja ulostuloasetukset, niin huomaat siellä raidan minimikanavamäärän olevan aina vähintään 2. Se prosessoi äänen joko dual monona, stereona, tai useampikanavaisena, muttei ikinä monona.

 
Renderöinti kuitenkin onnistuu monona!
 
Kyllä tiedän melko hyvin (tonkin) DAW softan sisäisen toiminnan joten siitä ei ollut kyse kun aiemmin vastasin kysymyksellä näihin viesteihin:
 
mdgj: Lisätään tänne josko hyötyä hyödyllistä tietoa: Reaperiin ei saa suoraan mono raitoja niin kuin moneen muuhun softaan. Mono toteutetaan reaperissa valitsemalla stereo kanavasta toinen eli L tai R. Pikku nippeli tieto:)
 
Antti1: Lisäys tähän, jottei hämmennetä liikaa: Reaperiin ei tosiaan saa monoraitoja, mutta monoaudion äänittäminen onnistuu aivan kuin missä tahansa muussakin. ...
 
Ymmärsin tuon Antti1:n viestin 1. lauseen tarkoittavan ettei edes mono audiotiedoston tuonti onnistuisi muuntamatta stereo raidaksi joten lisäsin viestisi viittaukseksi. Olisi pitänyt huomata poistaa loppuosa tuosta Antti1:n postin viittauksesta kuten nyt yllä tein....
Tuulakatriina
01.09.2016 18:34:06
Tässä ei voi muuta kuin kumartaa ja pokkaa hämmentyneenäkin - aivan hirveän avuliaita ihmisiä olette ja niin mahtavia neuvoja! Nyt taas pitää vähän räpläillä !
 
Videotiedostojakin olen pilvin pimein katsellut, mutta ongelma on siinä, että kaikki tekniikka, terminologia yms. ovat suomenkin kielellä alkutekijöissä eikä ole helppoa siepata tietoa videoilta, joista useinkin tuntuu puuttuvan se kohta - juuri se kohta, minkä avulla pääsisi eteenpäin :D. Ari Suomela(ko hän nyt oli) on tehnyt reaperista videoita ja kirjallistakin opinnäytetyötä, mutta eipä kaikki yksityiskohdat silti selviä sieltä.
 
Uskomattoman työläs juttu, mutta sisu ei anna periksi luovuttaa.
Tuulakatriina
01.09.2016 20:55:08
Antti1: Ton ei pitäisi vaikuttaa asiaan, ellet ole sitten valinnut juurikin väärää sisääntuloa mono-valikosta. Miltä se äänitetty raita näyttää, näkyykö siinä yksi suora viiva ja toinen epämääräinen pötkö? Kuuluuko ääni molemmista kaiuttimista, eli sekä oikeasta että vasemmasta? Jos vain toisesta, niin silloin sä olet äänittänyt stereoraidalle monoääntä ja se vahvistaa käsityksen väärän mono-sisääntulon valinnasta. Muista: jos laitteessa on käytössä input 2, niin se sama pitää valita Reaperista äänittäväksi kanavaksi. Jokaisella uudella raidalla jokaikinen kerta sama juttu uusiksi, softa ei osaa vielä ajatella käyttäjän puolesta.
 
Vastaus: raidalla on kaksi viivaa ts ne eivät ole "viivoja" vaan sellaista "äänikäppyrää", aaltoilevaa viivaa.
 

 
Käytä ASIO:ta, koska se on nimenomaan äänittämistä ja muuta äänen työstämistä varten kehitetty ajurityyppi. Sillä saa lyhyemmän latenssin ja todennäköisesti myös paremmin tehoa irti koneesta raskaita projekteja tehdessä.
 
Vastaus: Kun valitse ASIOn, en pääse muuttamaan 16bit ---> 24 (en löydä paikkaa). Jos taas on se WaveOut ja Scarlett in- ja outputit, vaihto onnistuu helposti heti niiden asetusten alta.
 

 
Käytä 24-bit asetusta. Toi liittyy äänen maksimidynamiikan määrään, enemmän on automaattisesti parempi teorian tasolla. Laitteet eivät nykyään kuitenkaan tue yli 24-bittiä, joten toi 32 ei tuo parannusta asiaan. Kääntöpuolena on sitten isommat ja raskaammat tiedostot, muttei se ero ole mitenkään mahdoton.
 
Miten toi käytännössä näkyy, niin suurempi bittisyvyys antaa enemmän pelivaraa esim. signaalin sisääntulovoimakkuuden säädön suhteen ja myös softan sisäistä signaalinkäsittelyä varten. Digitaalisen äänen tallentamisen alkuvaiheilla bittisyvyydet olivat melko huonoja, joka vaati äänen tallentamista mahdollisimman kovalla äänenvoimakkuudella äänen piikkien osumatta kuitenkaan 0dBFS-tasoon, eli digitaalisen äänenvoimakkuuden maksimiin. Nykyisillä 24-bittisillä muuntimilla voidaan äänittää hiljempaa häiriöäänten tason pysyessä silti paljon alhaisempina, eikä ole vaaraa tuosta 0dBFS maksimista, johonka asti vetäminen johtaa usein ruman kuuloiseen säröytymiseen.
 

 
Onnistuu toki. Ensin sulla pitää vaan olla se tausta, löytyykö ne sulta jonkinlaisina äänitiedostoina? Jos ei, niin sitten on vaihtoehdot vähissä. Yksinkertaisimmillaan sulla voi olla vaikka joku mp3 työpöydällä, jonka raahaat hiirellä projektiin uudelle raidalle. The end, ei tarvitse tehdä muuta.
 
Vastaus: No ei ole valmiita taustoja. Syntikalla ajattelin niitä tehdä ja käyttää pre-settings-systeemejä, mutta reaperi ei olekaan Cubase (joka on ihan liian monimutkainen asennettava minulle)
 

 
VST ja JS ovat plugarityyppejä. Plugareita on vähän joka lähtöön, osa ilmaisia ja osa maksullisia. Reaperin halpa hinta näkyy siinä, ettei siinä ole esimerkiksi softasyntikoita, äänikirjastoja yms. kamaa, joita sä juuri nyt kaipaat. Niiden kanssa pelatessa toki tulee edelleen ongelmaksi se, että niitä softainstrumenttejakin pitää ohjata jollain. Ne eivät osaa useimmiten muodostaa itse minkäänlaisia kappaleita, vaan MIDI-datalla kerrotaan mikä nuotti soi milloinkin jne.
 
Vastaus: Midi-liitäntöjä ei ole, USB:lla pitää pärjäillä.
 
Ehdottomasti yleisin tapa on lisätä ne raitakohtaisesti insertiin, eli tietty plugari vaikuttaa vain tietyn raidan ääneen tavalla x. On muitakin tapoja, muttei sekoiteta sua vielä niillä.
 
Vastaus: Laitan kyllä visusti korvan taakse kaikki ohjeet :)
 

 
Toimii, juuri sama asia kuin aiemmin mainitsemani mp3 drag & drop.

 
Vastaus: OK, kiitos!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)