Aihe: Bitin viilausta
1
mhelin
19.08.2016 19:08:42
Miten kuuntelet 32-bit flotaritiedostoja? Mikään äänikortti (hardis) ei tue ko. formaattia toisin kuin 24-bittistä dataa. Eli tuossa tapahtuu ylimääräinen muunnos takaisin 24- tai pahimmillaan 16-bittiseen formaattiin.
Timo JM
19.08.2016 22:26:18
 
 
mhelin: Miten kuuntelet 32-bit flotaritiedostoja? Mikään äänikortti (hardis) ei tue ko. formaattia toisin kuin 24-bittistä dataa. Eli tuossa tapahtuu ylimääräinen muunnos takaisin 24- tai pahimmillaan 16-bittiseen formaattiin.
 
Ahaa, siis siitä johtuisi.
dewil
21.08.2016 23:19:39
 
 
Miksi sä exporttaat sen tolla resolla? Mitä yrität ssavuttaa?
Dont Clone The Beat. Own The Beat.
Spedemix
22.08.2016 07:11:28 (muokattu 22.08.2016 07:11:44)
Joo, mitään ei pitäisi tapahtua jos muuttaa 24-bittisen 32:ksi. Tai ainakaan mitään jota emme kuulisi.
 
Teoriassa homma menee samalla lailla myös jos 16-bittisen filun konvertoi 24-bittiseksi. Softa lisää pohjalle kahdeksan tyhjää bittiä jolloin ainoa muutos on se, että filu vie 1/3 enemmän tilaa kovolla.
 
Käytännössä monien DAW:ien engine ja plugarit prosessoi 32-bittisesti (siitä huolimatta että alla on 24-bittisiä audiofilejä), jolloin siellä "pohjalla" voipi tapahtua jotain. En oo pelehtinyt 32-bit filujen kaa enkä oo koskaan kokeillu konvertoida ylöspäin vasta loppusuoralla joten en ite asiassa tiedä konvertoiko 32-bit floating point -plugarit matskun takaisin 24 bittiseksi kun se tuupataan mix bussiin. Arvaukseni on että juu, muutoin joutuisin aina miksauksessa käyttämään ditheröintiä miksatessani 24-bittisiä audiofiluja 24-bittiseksi miksaukseksi.
 
Joka tapauksessa erot 24-bit filun ja 32-bit filun kaa ovat kuulokynnyksen alapuolella mikäli kuunteluvola on inhimmillinen (lue: alle 127dB SPL).
 
Periaatteessa asiaa selviää klipillä: OP antaa klipin 32-bit Wavia, sen kun tsekkaa, niin tietää tapahtuuko kahdeksalla alimmalla bitillä yhtään mitään.
Spede blendaa: https://blend.io/spede
Timo JM
22.08.2016 12:26:38
 
 
Spedemix: Joo, mitään ei pitäisi tapahtua jos muuttaa 24-bittisen 32:ksi. Tai ainakaan mitään jota emme kuulisi.
 
Teoriassa homma menee samalla lailla myös jos 16-bittisen filun konvertoi 24-bittiseksi. Softa lisää pohjalle kahdeksan tyhjää bittiä jolloin ainoa muutos on se, että filu vie 1/3 enemmän tilaa kovolla.

 
Näin olen itsekin käsittänyt. Ensimmäinen vastaus, jonka mhelin tarjosi, kuulostaakin uskottavalta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)