Aihe: Bluetone-vahvistimet
1 2 3 4 5154 155 156 157 158215 216 217 218 219
klobasa
17.08.2016 16:39:23
Mulla ainakin on ollut täysin samanlaisia häiriöitä eräässä vahvarissa ja syynä oli nimenomaan rikkinäinen etuasteputki. Ehjällä putkella ei mitään hurinoita.
Haz
17.08.2016 16:43:30 (muokattu 17.08.2016 17:04:23)
"Mulla ainakin on ollut täysin samanlaisia häiriöitä eräässä vahvarissa ja syynä oli nimenomaan rikkinäinen etuasteputki. Ehjällä putkella ei mitään hurinoita."
 
Voi olla että hurinat putkien vaihdolla hoituisivatkin. Olin kyllä pettynyt koko homman ja sen takia en halunnut omistaa mitään Bluetoneen liittyvää. Myin nupin kuitenkin ensisijaisesti saundillisten ominaisuuksien vuoksi. Varsinkin sen jälkeen kun vertailin sitä real dealiin.
 
Hurinat väheni puoleen humbuckereilla. Singlecoileilla sitten videolla. Epäilin alunperin muuntajan säteilyä piiriin. Noin 6m etäisyydellä oli jo ok soittaa.
Gabe
17.08.2016 17:12:48 (muokattu 18.08.2016 15:32:45)
e. Eihän näistä ota selvää.
Ruokangas Guitars, Swart & Mesa Boogie Amps.
naavanka_
17.08.2016 17:21:39
Gabe: Minusta on hyvin yllättävää kuulla ettei Bluetone suostunut ottamaan tuota sinun vahvistinta tarkastettavasti. Onhan tuossa videolla aikamoinen hurina vaikka äänenpaineet ja gainit ovat näköjään suht. pienellä. Ei mulla ainakaan Mesat hurise noin kovasti yksikelaisillakaan vaikka olisi ronskisti enemmän volaa ja gainia.. eikä hurissut kyllä Bluetonen Expresskään vastaavassa käytössä läheskään tuohon malliin.
 
Eli tuon saman videon lähetit valmistajalle ja he sanoivat että se kuuluu asiaan... ja kieltäytyivät ottamasta konetta tarkastukseen? Onko sulla tästä kirjeenvaihto tallessa? Jos joku etuasteen putki tai muu osa konehuoneen puolelta vahingoittui rahdin aikana niin koko hommahan olisi ollut aika helposti korjattu.

 
Jos uusi omistaja ei ole asiasta ilmotellu niin kyseessä on vain ja ainostaan käyttäjästä johtuva vika.
Haz
17.08.2016 17:23:25 (muokattu 17.08.2016 18:25:37)
Viesti
 
Jos en nyt voi suoraan kopipastata vastausta niin lyhyesti juuri niin. Hurinat voi kuulemma liittyä kaapelointiin. Pyysin erikseen siistiä työtä vahvistimeen. Kuulemma jos johdot on liian suorassa ei ole täydellinen ratkaisu toiminnan kannalta. Näin ainakin hurinat jälkikäteen oli mulle perusteltu. Täytyi kuulemma etsiä asennot joissa ei hurise ja käyttää kaksikelaisia mikkejä.
 
En usko että putkiperäinen hurina helpottaa ottamalla etäisyyttä vahvistimeen. Hurina oli paljon helpompi sietää noin 6m päässä. Eli hiljeni.
Vladi
17.08.2016 17:27:19 (muokattu 17.08.2016 17:37:07)
Lainaus poistettu kirjoittajan pyynnöstä.
 
Niin, eli vahvistimessa voi olla enemmän häiriöitä, kuin jossain toisessa mallissa. Sulla oli etuasteputki rikki, se on täysin eri asia.
 
Otathan myös huomioon, että julkaistessasi toisten lähettämiä sähköposteja liikut juridisesti kyseenalaisilla vesillä.
Harashoo tovaarish!
Vellu64
17.08.2016 18:56:06
Haz:
Pyysin erikseen siistiä työtä vahvistimeen. Kuulemma jos johdot on liian suorassa ei ole täydellinen ratkaisu toiminnan kannalta.

 
Kenen idea tai vaatimus oli laittaa kaikki johdot samansuuntaisesti?
Nehän on kuin viivottimella vedetty, kun kuvaa katsoin.
Suuremmat virrat indusoituu viereiseen johtimeen, vierekkäin kulkevista johtimista muodostuu pieniä kondensaattoreita, ..
Jos hurinat johtuu tällaisista asioista, juuri mitään ei ole tehtävissä, johdottamatta kokonaan uudelleen, ikään kuin enemmän hujan hajan ja ristiin.
Haz
17.08.2016 20:27:46 (muokattu 17.08.2016 20:37:28)
Pyyntö siis oli siisti sisätyö ja kuvaesimerkkinä esim. tuon Orangea matkiva layout:
 
https://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?f=2&t=49202
 
Ei omassa kappaleessa ole nyt isompaa visuaalista eroa tähän buildiin nähden:
 
https://kitarablogi.files.wordpress … /2016/05/bluetone-pt3-e28093-11.jpg
Tympee Huttunen
17.08.2016 20:49:30 (muokattu 17.08.2016 21:05:00)
Vellu64: Kenen idea tai vaatimus oli laittaa kaikki johdot samansuuntaisesti?
Nehän on kuin viivottimella vedetty, kun kuvaa katsoin.
Suuremmat virrat indusoituu viereiseen johtimeen, vierekkäin kulkevista johtimista muodostuu pieniä kondensaattoreita, ..
Jos hurinat johtuu tällaisista asioista, juuri mitään ei ole tehtävissä, johdottamatta kokonaan uudelleen, ikään kuin enemmän hujan hajan ja ristiin.

 
Mistään en mitään tiedä, mutta niin kauan kuin korkeajännitekaapelit kulkee vähänkin erillään signaalitiestä, ollaan hyvillä vesillä. Vaihtovirtapuolen vaiheet kierretään taas keskenään juuri häiriösuodatuksen tms takia. Piirilevyvehkeissä kulkee vähän sitä sun tätä vähän missä sattuu, eikä sekään aina hurinoita tarkoita. Mitä mä ehdin näkemään tuon vahvistimen sisäkuvan niin se näytti upealta. Itse veikkaan, että jokin etuasteputki oli vain mennyt paskaksi tai kenties joku suotokonkka olikin viallinen.
 
Pelkkä videokin voi pitää sisällään muuttujia hajonneesta piuhasta, maadoittamattomasta pistorasiasta, huonosta mikistä jne. Vähän sen kuvan sai että välit oli tulehtuneet sillä tavoin että hätäreaktiona tapahtui nopea myynti ilman sen suurempaa arviota mahdollisesta viasta. Maltti on valtia, mikä ei omakaan vahvuus ole. Aika usein on tullut vaihdettua suurinpiirtein konkat ja putket ostettuihin nuppeihin ilman edes testausta. Kiinaputket on aina vaihtuneet laadukkaampiin, mutta siellä niitä susia on samalla tavalla ollut joukossa. Gabella taisi myös lentää kalliit laatuputket suoraan paikkaan ja vika olikin yhdessä niistä.
 
Mielenkiintoista olisi jos uusi omistaja vähän kolistelisi etusia lyijykynällä ja vaihtelisi putkia. Kaikki varmaan kuitenkin haluaa, että tuollaisen pieteetin työ soundaisi hyvältä.
 
Oli myös ostohousut jalassa tuon suhteen, mutta meni varatuksi nopsaan.
Haz
17.08.2016 21:09:45
Juu näyttää hyvältä. Soundi on vaan huono. Ktara ja piuha täysin toimivat ja päivittäin käytössä. Samat pistokkeet eikä mitään ongelmia muiden vahvistimien kanssa. Toiminta ja soundi loistavat.
Vladi
17.08.2016 21:50:23
Haz: Juu näyttää hyvältä. Soundi on vaan huono. Ktara ja piuha täysin toimivat ja päivittäin käytössä. Samat pistokkeet eikä mitään ongelmia muiden vahvistimien kanssa. Toiminta ja soundi loistavat.
 
Rehellisesti sanottuna "soundi on huono" on hölmö lausunto, jos et nähnyt vaivaa etuasteputkien tarkistamiseen. Kuten täällä moni on todennut, se on todennäköisin syy, miksi soundi oli "huono".
Harashoo tovaarish!
Haz
17.08.2016 22:09:02 (muokattu 21.08.2016 01:33:38)
Vladi: Rehellisesti sanottuna "soundi on huono" on hölmö lausunto, jos et nähnyt vaivaa etuasteputkien tarkistamiseen. Kuten täällä moni on todennut, se on todennäköisin syy, miksi soundi oli "huono".
 
Niin kai sitten. Ehkä nyt varmaan jaksaiskin putkien kanssa yrittää. Mutta silloin troubleshooting ei kiinnostanut. Varsinkin kun BT on pessyt kädet koko hommasta. En usko edelleenkään että vahvistin muilla putkilla muuttuis tatsiherkäksi ja dynaamiseksi. Ei tuo looppikaan kyllä mihinkään muuttuisi.
Ei vaan aiemmat etuasteputkien vaihtorumbat näin dramaattisiin muutoksiin johtanet. Nuppi oli päivää ennen Bluetonella missä kaikki oli "hyvin" ja seuraavana päivänä mulla testissä.
 
Helppoa on sivusta sanoa että olisi pitänyt tehdä sitä tai tätä. Näin kovan pettymyksen jälkeen halusin ton vaan pois mielestä. Varsinkin kun vuorotellen kaverin kanssa testailtiin niin pettymys oli kummallakin. Kummallakin on Redplaitet ja sitten toin tuon DS40 vielä vertailukumppaniksi. 10-0.
Olo oli täysin tyhjä ja ison ostoksen jälkeen mieli pilalla ainakin pari viikkoa. Odotin nuppia 3kk. Ja kyllä helpotti kun laitoin MH paketin matkaan, vaikka rahaa paloikin. Ei ole enää kämpillä silmien edessä.
Toinen omistaja ilman henkistä taakkaa mahd. siihen kokeilee sit muita putkia ja löytää mieleiset saundit. Hyvä vaan sille, jos kaikki miellyttää. Itse en palveluun ja kokonaiduudessaan huonoon kokemukseen liittyen halunnut omistaa mitään Bluetoneen liittyvää..
Vellu64
17.08.2016 22:53:51
Haz: Pyyntö siis oli siisti sisätyö ja kuvaesimerkkinä esim. tuon Orangea matkiva layout:
https://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?f=2&t=49202

 
Katsoin kuvaa laitteestasi tarkemmin ja tuota Orangea. Tuossa Orangessa menee kyllä johdot enemmän nipussa ja sinun laitteessa ne on yritetty pitää enemmän erillään. Orangen pitäisi hurista enemmän tässä suhteessa.
Eli ne suorat piuhat taitaa olla enemmän hyvä juttu.
Putkivahvistimessa alkaa putket ensimmäisenä sekoilemaan ja aiheuttamaan kummallisia soundeja. Ehkä se vika on niissä.
Vladi
17.08.2016 23:34:19 (muokattu 17.08.2016 23:34:54)
Haz: Niin kai sitten. Ehkä nyt varmaan jaksaiskin putkien kanssa yrittää. Mutta silloin troubleshooting ei kiinnostanut. Varsinkin kun BT on pessyt kädet koko hommasta ja nautti rauhassa maksamani rahoista. En usko edelleenkään että vahvistin muilla putkilla muuttuis tatsiherkäksi ja dynaamiseksi. Ei tuo looppikaan kyllä mihinkään muuttuisi.
Ei vaan aiemmat etuasteputkien vaihtorumbat näin dramaattisiin muutoksiin johtanet. Nuppi oli päivää ennen Bluetonella missä kaikki oli "hyvin" ja seuraavana päivänä mulla testissä.
 
Helppoa on sivusta sanoa että olisi pitänyt tehdä sitä tai tätä. Näin kovan pettymyksen jälkeen halusin ton vaan pois mielestä. Varsinkin kun vuorotellen kaverin kanssa testailtiin niin pettymys oli kummallakin. Kummallakin on Redplaitet ja sitten toin tuon DS40 vielä vertailukumppaniksi. 10-0.
Olo oli täysin tyhjä ja ison ostoksen jälkeen mieli pilalla ainakin pari viikkoa. Odotin nuppia 3kk. Ja kyllä helpotti kun laitoin MH paketin matkaan, vaikka rahaa paloikin. Ei ole enää kämpillä silmien edessä.
Toinen omistaja ilman henkistä taakkaa mahd. siihen kokeilee sit muita putkia ja löytää mieleiset saundit. Hyvä vaan sille, jos kaikki miellyttää. Itse en palveluun ja kokonaiduudessaan huonoon kokemukseen liittyen halunnut omistaa mitään Bluetoneen liittyvää..

 
Sä et mielipahaltas viitsinyt tehdä tarvittavia toimenpiteitä varmistaaksesi, että vika oli oikeasti tuotteen suunnittelussa ja valmistuksessa, eikä esim. kuljetuksesta aiheutuneessa viassa. Kuitenkin katsoit oikeudekses julkisesti haukkua koko firman toiminnan ja kyseenalaistamaan heidän ammattitaidon käyttäen perusteluina omaa mielipahaa.
 
Kun sitten se oma mielipaha valjastetaan aiheuttamaan mahdollisimman paljon haittaa kahden ihmisen elinkeinolle, minulta loppuu sympatia hyvin äkkiä. Yrittäjyys on muutenkin ihan tarpeeksi haasteellista ilman tällaista touhua.
Harashoo tovaarish!
aristoteles666
17.08.2016 23:41:57
 
 
Haz: Juuri tuo putkien säästö ja kaappien vaihto on ne ominaisuudet joiden vuoksi halusin standby kytkimen. Ei myöskään tarvetta aina ruuvata volumet nollaan. Katso Bluetonen sivuilla FE nuppi. Kaikki kytkimet on paikallaan, oletin että omaan nuppiin tulee kaikki kytkimet kuten pitikin. En siitä sopparista huomannut että standby kytkintä sinne ei olekaan mainittu. Chassiksessa pleksin takana on tyhjä reikä. Mitään sille asialle ei voi tehdä jos on sopimuksen "hyväksynyt".
 
Ohessa demoa jossa gainit on kummallakin puolella alle puolen välin. Etäisyys vahvistimeen on noin 2m. Hurinat vähenee jos etäisyys on about 5m. Lähempänä singlecoileilla soittaminen on hankalaa.
 
https://drive.google.com/open?id=0B_zmUGEIaWgWaEtGOF9QZDloRXc

 
putkien säästö stand bytä käyttämällä?
sun ei kannata käyttää putkivahvistimia ollenkaan., jos soitat putkivahvistimilla joudut käyttämään rahaa siihen, jos et halua käyttää, älä soita.
stand by ei säästä sulle rahaa yhtään.
hurinat? oma vika, pitäisi olla selvä sullekin.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
aristoteles666
17.08.2016 23:49:39
 
 
Haz: Putket katsoin läpi, kaikki näyttivät hehkuvan. Kaikki toiminnot pelasi. Luuppi toimi. Tämä oli kyllä hyvin pakattu. Etuasteputkia en ole vaihtanut. Pääteputkia on kokeiltu käytännössä kaikki oktaalipäätteiset mitä oli, kt88, kt66, el34, 5881, 6l6gc, 6v6s.
 
:D kaikki näytti hehkuvan, hilpeää, se ei ole koskaan kertonut yhtään mitään putken kunnosta että se hehkuu, se viallinen putki hehkuu kanssa, jos ei hehku, et myöskään kuule yhtään mitään.
:D :D
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
aristoteles666
17.08.2016 23:52:44
 
 
Haz:. Kuluttujansuoja on ehdottanut kolmannen osapuolen arviota vahvistimen toiminnasta.
 
jep, se olisi oikeasti hyvä.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
aristoteles666
17.08.2016 23:57:14 (muokattu 17.08.2016 23:57:57)
 
 
Haz: Viesti
 
Jos en nyt voi suoraan kopipastata vastausta niin lyhyesti juuri niin. Hurinat voi kuulemma liittyä kaapelointiin. Pyysin erikseen siistiä työtä vahvistimeen. Kuulemma jos johdot on liian suorassa ei ole täydellinen ratkaisu toiminnan kannalta. Näin ainakin hurinat jälkikäteen oli mulle perusteltu. Täytyi kuulemma etsiä asennot joissa ei hurise ja käyttää kaksikelaisia mikkejä.
 
En usko että putkiperäinen hurina helpottaa ottamalla etäisyyttä vahvistimeen. Hurina oli paljon helpompi sietää noin 6m päässä. Eli hiljeni.

 
voi äiti. jos hurinoita haluaa vähentää, johdot nimen omaan kulkee toisiaan kohti 90 asteen kulmassa eikä samaan suuntaan.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
mpekkanen
18.08.2016 00:49:30
Ottamatta nyt ihan tähän viimeiseen Bluetone-hässäkkään mitään kantaa, niin hieman kyllä ihmettele noin yleisesti nykyään putkivahvareiden putkien kestävyyttä.
 
Itse olen soittanut useilla putkivahvareilla ja paljon. Tunnen myös monia putkivahvareiden käyttäjiä ja monillakin on olleet vahvarissa jopa lähes 20 vuottakin samat putket. Ja siis vahvarit ovat olleet todella säännöllisellä ja ahkeralla käytöllä. Itse olen kyllä putkiakin vaihdellut, että on kokemusta kyllä siitäkin kun ne ovat vaihdon tarpeessa.
 
Nyt kun katsoo toria, niin siellä on alle 5 vuotta vanhoihin putkivahvareihin tehty jo useampaan kertaan remontteja. Jopa melkein uusiin vahvareihin on vaihdettu joko kaikki tai osa putkista. Tietenkin osa porukkaa on voinut vaihtaa niitä ihan soundinkin takia jos siihen vahvariin käy monenkinlaiset putket. Ei se kuitenkaan ihan kaikkea tätä putkien jatkuvaa vaihtamista selitä. Kun remontteja on tehty myös sellaisiin, johon ei käy kuin tietynlaiset putket...
Siis sehän on tiedossa, että putkia ei enää ilmeisesti niin valmistetta kuin jossain Kiinassa ja itä-euroopassa. Onko nämä vahvareissa käytetyt putket kuitenkin noin paljon oikeasti huonontuneet esim. 80-luvulla käytetyistä. Jotenkin on kyllä vaikea uskoa, mutta siltä se näyttää kun juttuja lukee ja ilmoituksia katselee...
 
Ei taida enää putkivahvareita olla järkeä hommata, jos tilanne on tosiaan tällainen...
Mallintavia vehkeitä saa alle ns. normaalien putkivahvareiden putkien hinnan(+niiden asentamisen, jos niitä ei osaa/pysty itse vaihtaa) ja jotkut antavat niille uusille vahvareille vielä 3 vuoden takuun. Siihen alle kunnollinen kaappi ja vaikka ostaisi uuden tuollaisen parin sadan vahvarin joka 3 vuosi, niin tulee halvemmaksi kuin nämä nykyajan putkivehkeet+ niihin jatkuva putkien vaihtaminen.
Luultavasti vielä joka kolmas vuosi tulee entistä monipuolisempia vahvareita, jos sellaista nyt sitten tarvitsee. Yleensä kyllä yksi soundi on parempi kuin useampi huono, mutta joku järki kai tässäkin kannattaa pitää.
Tietysti jos on rahaa, niin voihan sitä ostella ihan millaisia vehkeitä haluaa. Soundikin on kuitenkin aina jonkinlainen kompromissi ja siihen bändinkokonaissoundiin vaikuttaa kyllä moni muukin tekijä. Ei ole sekään hyvä, jos toinen kitaristi vaihtaa vaikka koko ajan täysin erilaisia kitaroita ja vahvareita tai kaikki soittajat vaihtavat kokoajan soittimia ja vahvareita+kaappeja ja kaikenlaisia efektejä.
Samoin jos itse laittaisi useita tuhansia kitaroihin, vahvareihin jne. Sitten bändin muut jätkät kuitenkin soittaa joillakin huonosoundisilla laitteilla. Soittotilan akustiikka, soiton volumekin ja moni moni muu asia ovat sellaisia joilla on kokonaisuutta ajatellen merkitystä.
 
Minusta on surullista, että putkivahvareilla soittaminen on nykyään tällaista. Itse olen tosiaan soittanut monellakin putkivehkeellä, mutta jo viimeisen 10 vuoden aikana on Line6 ja Behringerin vahvarit olleet keikoilla ja treeneissäkin silloin kun terveys vielä salli tuon bänditouhun. Soundillisesti ne laitteet soundasivat ihan hyvälle ja keikoilla toimivat myöskin. Varmasti on soundieroa kunnolliseen putkivahvariin jos kaappi on sama, mutta niin on sitten hintakin moninkertainen. Bänditouhuissa erot ovat niin pieniä, ettei siellä kyllä soittaja tai yleisönkään puolelta kukaan kuule eroa jonkun Line6 vahvarin tai PTP tehdyn putkivahvarin kanssa. Varsinkin jos on KUNNOLLINEN kaappi ja bändi toimii ja soittaa muutoin hyvin.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)