Aihe: resonator
1 2
Roberto
10.04.2004 11:02:18
 
 
Täällä olis tommonen Harley Benton myynnissä... pari kertaa vedelty, seissy ständissä puolisen vuotta. Tallaa nostettu hippasen, jottei nauhat kolise slideen niin helpolla.
samueld
10.04.2004 16:56:13
 
 
Täällä olis tommonen Harley Benton myynnissä... pari kertaa vedelty, seissy ständissä puolisen vuotta. Tallaa nostettu hippasen, jottei nauhat kolise slideen niin helpolla.
 
Niinku missä?
I'd sell my sister to whorehouse rather than play a Korean guitar.
Roberto
10.04.2004 19:16:05
 
 
Niinku missä?
 
Mun olkkarissa. Borgå.
PIM
10.04.2004 21:44:02
Mä hain postista toissapäivänä ebay.de:stä huutamani Santander merkkisen ilmeisesti kiinalaisen spider-tyylisellä resonaattorilla varustetun puukoppaisen ja pakko sanoa että kyllä oli yks parhaista 130 euron sijoituksista mitä olen ikinä tehnyt. Kiinan poikain jäljiltä säädöt oli ilmeisesti slidelle tarkoitettu, mutta laskemalla tallapalaa reilun millin verran ja syventämällä satulauria lähes saman verran soittotatsissa ei ole enää suurempaa sanomista. Äkkivilkaisulla tämä näyttää aika lailla samalta kuin Riffin testissä ollut halvin Johnsoni, mutta onneksi tässä ei ole tietoakaan testiyksilön ongelmista. Ilmeisesti suht ohuista ensiasennuskielistä johtuen soundi on aika ohut, mutta onneksi oikeastaa enemmän omaa makuani vastaava kuin levyiltä tuttu honottava ja perkussiivinen resonaattorisoundi.
Muuttokuorman kevennysmyynti nyt menossa. Tsekkaa tarjonta tästä.
Zarmo
18.05.2004 13:01:58
 
 
Tämäkin kuuluisi tuonne soitinrakennuspalstalle- ja kohtaan hullut kokeilut...
Minulla on melko samanlainen kakkuvuokalandola. Siitä saa ihan kivaa vahäsen rämisevää ja lyhyesti soivaa soundia. Sopii johonkin. Slidelläkin ihan kiva.
Älä luota mihinkään, missä on digitaalinäyttö. Katusoittokaveri haussa Jyväskylästä. Ostan myös polkupyörän halvalla samaisesta kaupungista.
Blues-Mobile
18.05.2004 16:20:23
Kylli, ittelläni on tuo Harley Bentonin peltikoppa ja voin sanoa, että hyvä se on. Halpaan hintaan nähden aivan älyttömän hyvä saundi! Suo-sittelen! Thomanilleki ku soittaa ja pyytää vähän valkaamaan sitä kitaraa siellä päässä, niin pitäs olla hyvä.
I might be white but at least I`m funky
Zarmo
19.05.2004 09:40:18
 
 
Kylli, ittelläni on tuo Harley Bentonin peltikoppa.
Eikö Harleyltä ollut ennen puukoppainenkin? En kyllä löytänyt Thomannin sivuilta.
Älä luota mihinkään, missä on digitaalinäyttö. Katusoittokaveri haussa Jyväskylästä. Ostan myös polkupyörän halvalla samaisesta kaupungista.
Lilli
22.05.2004 18:31:41
tämä kuuluisi varmasti tuonne kitarakamat puolelle mutta laitetaan nyt tänne. Eli olen soitellu slideä tuolla akustisella ja se alkaa jo hieman sujuakin, mutta kun tuosta yamahasta ei lähde sitä oikeata soundia. Tarvitsisin tietenkin resonaattorin. Elikkä olisiko suosituksia?
 
näitä olen jo hieman miettinyt
 
http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=104&CollectionID=11
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_fender_fr50sb_prodinfo.html
 
sopisivat mukavasti budjettiin.

 
Kokeile Thomannin Harley Benton-resonaattorikitaraa. 299 eukkoo hinnaltaan. Kerran olen kokeillut ja kappale oli aivan hyvä, suorastaan yllättävän hyvä. Kun halvan ostaa ei paljon menetä!
- Minne hoppu, poju ?
Roberto
23.05.2004 18:06:58
 
 
Puavali
27.05.2004 12:14:59
Tuosta Fenkusta sanovat yleensä että on kovin ohuen ohuen kuuloinen. Tiedä häntä. Mutta eipä sitä kai juur muutakaan tunnu olevan tarjolla.
 
Väittävät, että ne ähvä-aukot heikentäävät kantta siten, että kansi pääsee taipumaan ja kitara notkuu. Regal'in ym. vastaavat ovat pyöreillä aukoilla, mutta muuten samanlaisia vanerikantisia (resonaattoreissa hyväksyttävä materiaali), eikä ne notku.
 
Omassa Regal-resonaattorissa on aika kova ääni, tosin olen muuttanut tallan puiset palaset hirvensarvesta näperreltyihin.
Mage
09.06.2004 11:57:52
ja sitten kun vain paras on kyllin hyvää niin tilaa suomalaisena käsityönä tehty Ville Tyysterin resonaattorin 'Blueskoneen' :).

 
Koskas blueskonetta pääsee kuulemaan levyllä?
 
nimim. utelias
I don't like it but I guess things happen that way.
dfloreno
09.06.2004 12:08:19 (muokattu 09.06.2004 12:55:07)
 
 
Koskas blueskonetta pääsee kuulemaan levyllä?
 
nimim. utelias

 
Blueskonetta voi kuulla levyillä ainakin Erja Lyytisen 'Wildflower' -kiekolla, ja tulevalla SF-Bluesin levyllä, missä Erja soittaa myöskin. Ja ellen ihan väärin muista niin Olli Haaviston 'Pysäkki Musiikkia' -lätyllä. Ja nyt kuulemma myös Valjakan Sepolla on Blueskone, ei tosin taida olla siinä uusimmalla levyllä kerennyt mukaan. :)
 
-d
Mage
09.06.2004 12:24:15
Blueskonetta voi kuulla levyillä ainakin Erja Lyytisen 'Wildflower' -kiekolla, ja ellen ihan väärin muista niin Olli Haaviston 'Pysäkki Musiikkia' -lätyllä. Ja nyt kuulemma myös Valjakan Sepolla on Blueskone, ei tosin taida olla siinä uusimmalla levyllä kerennyt mukaan. :)
 
-d

Jotenkin kuvittelin Wildflowerilla olevan Fenderin, johtuen ehkä jostain vanhoista keikkakuvista, pitänee kuunnella uudestaan "resonaattorikorvalla". Toi Haaviston levy pitäisi kyllä ehdottomasti ostaa, kerran oli jo kädessä mutta ostin kuitenkin jotain muuta renkutusta :-(
I don't like it but I guess things happen that way.
dfloreno
09.06.2004 12:57:34
 
 
Jotenkin kuvittelin Wildflowerilla olevan Fenderin, johtuen ehkä jostain vanhoista keikkakuvista, pitänee kuunnella uudestaan "resonaattorikorvalla". Toi Haaviston levy pitäisi kyllä ehdottomasti ostaa, kerran oli jo kädessä mutta ostin kuitenkin jotain muuta renkutusta :-(
 
Joo, Erjalla on ollut aikoinaan Fenderin reso. Haaviston levy on tosiaan ihan huippu ja mikä hauskinta, kovaa roots-tavaraa suomeksi :).
 
-d
PIM
10.06.2004 11:06:42
Täytyykin kaivaa VilliKukka jostain kätköistä esiin ja kuunnella. Ainakin muistelisin ostaneeni sen kun olitte soittamassa Linnajazzien bluesristeilyllä viime kesanä.
Muuttokuorman kevennysmyynti nyt menossa. Tsekkaa tarjonta tästä.
Mage
10.06.2004 11:25:44
Ainakin muistelisin ostaneeni sen kun olitte soittamassa Linnajazzien bluesristeilyllä viime kesanä.
 
samma här
I don't like it but I guess things happen that way.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)