Aihe: Musiikkiharrastuksen ukkoontuminen?
1 2 3
sammakko54
25.05.2016 22:30:12
jazzmies: Vuosi vuodelta hakumäärät ovat olleet laskussa edustamassani oppilaitoksessa. Pelkästään laulu on instrumenttina pitänyt pintansa ja musiikkiteknologien hakijamäärät räjähtäneet kasvuun.
 
Hyvää infoa. Pystytkö arvelemaan miksi nämä ovat suuntaukset tänä päivänä?
Hippien kaveri.
Kefiiri
26.05.2016 08:33:36 (muokattu 26.05.2016 08:33:59)
Entropia666: Jos sitten taas haluttais oikeesti tehdä musiikista vientituotetta, niin olisi aihetta konsilla panostaa ehkä populaarimusiikkiin, nimenomaan moderniin ja myyvään sellaiseen. Sitäkin kun voi tehdä hyvin.
 
Bisneskoulujen pitäis ottaa musiikkia opetusohjelmaansa, jos tavoitteena on maksimaalinen myynti.
En ole musiikin asiantuntija.
Entropia666
26.05.2016 09:15:39
 
 
Kefiiri: Bisneskoulujen pitäis ottaa musiikkia opetusohjelmaansa, jos tavoitteena on maksimaalinen myynti.
 
Meikä esim. opiskelee tällä hetkellä music & media managementia Jyväskylän AMKissa, mutta oon viimesiä ketkä tuolta valmistuu. Sen jälkeen linja jatkaa Internation Businessin erikoistumisvaihtoehtona.
 
Mutta kyllähän muusikon tulisi tietää myös bisneksestä, sekun on enemmän tai vähemmän pakkoyrittäjähommaa. Ei varmaan pahaa tekisi jengin osata myydä keikkoja ja luoda mahdollisuuksia.
Dark Arts of Sanguine Rituals ulkona NYT Inkvisitor || Uusi saitti rokkikuville: H A J E . F I
jtpennane
26.05.2016 10:01:32
Jazzmies ei varmaan itse tätä postaa, niin laitanpa tähän: http://www.opettaja.fi/cs/opettaja/ … vice=true&juttuID=1408913003082
 
Mielestäni oikea suunta.
Juuh elikkäs
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)