Aihe: Basson d kieli särisee..
1
-Arttu-
21.03.2016 18:04:24
Ostin tässä hetki sitten uuden basson, joka muuten toimii täysin halutulla tavalla, mutta d-kieli särisee noin nauhoilta 4-12. Millään muulla kielellä ei tule tätä särinää.
 
Kaularautaa säätämällä ei korjaannu vika, kielen kun laittaa älyttömän korkella särinä alkaa vähentyä. Kielen vaihdoin myös jos olisi ollut viallinen kieli. Ei auttanut. Satulassakaan vikaa ei pitäisi olla, eikä vapaa kielinsärise yhtään. Joten mitäs tässä vielä keksisi? Kyseessähän on siis Dingwall combustion 5.
-Arttu-
21.03.2016 19:31:01
Silmällä arvoisin että n.puol milli, saattaa olla allekin. Kaikilla kielillä se rako on kuitenkin suunnilleen sama.
Grugi
21.03.2016 20:19:16
Onko kyse uudesta vai käytetystä soittimesta?
Mietin vaan että nauhat voisi olla syystä tai toisesta koholla tai hiottu huonosti jos 4-12 nauhat rämisee painettaessa eli jos painat nauhalta 3 niin kieli osuu johonkin tai useampaan nauhaan sinne 12 nauhaan asti.
The only true wisdom is in knowing you know nothing.
-Arttu-
21.03.2016 21:05:02
Uudesta on kyse, joten valmistuksessa on voinut nauhoihin vika tulla. Siltähän tämä alkaa vaikuttaan.
tlintu
21.03.2016 21:18:40
Eikös nauhat ole nopea tarkistaa lyhyellä viivottimella?
-Arttu-
21.03.2016 22:07:39
olen yrittäny mutta en ole vikoja löytänyt
hollstro
22.03.2016 08:20:36
 
 
Oireet viitaavat siihen että nauhat ovat d-kielen kohdalla koholla. Oikein mitään muuta selitystä en keksi. Syy voi olla kaulan eläminen tai sitten nauhat eivät ole asettueet oikeaan kohtaan kun kaula on tehty. Voihan nauhat toki nousta paikoiltaan jälkikäteenkin jos niihin on jäänyt jännitystä ja nauhaura otelaudassa on väljä.
 
Mulla oli aikoinaan kitara jota en saanut soimaan kunnolla ja siinä syy oli muutamien nauhojen huono kontakti otelautaan.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
tlintu
22.03.2016 08:33:53
Ammattilainen varmaan huomaa vian nopeasti, joten kannattaa omassa huoltoliikkeessä näyttää.
PasiB
22.03.2016 09:20:51
tlintu: Ammattilainen varmaan huomaa vian nopeasti, joten kannattaa omassa huoltoliikkeessä näyttää.
 
Uusi verme kyseessä, takuujuttuhan tuo on. Ei kun myyjän juttusille basson kanssa.
timhak01
22.03.2016 11:50:01
Kaularaudan säätö kannattaa ensin kokeilla. Taitaa ohjeetkin löytyä täältä muusikoiden netistä. Itsellä oli sama ongelma ja poistui kun säädin kaularautaa. Omassa bassossa on vajaa millin rako seiska nauhalla E-kielellä, kun laittaa capon eka nauhalle ja painaa 17 nauhalta. Niin kauan ruuvailin säätörautaa, että sain noin milliin. Ja basso toimii nyt hyvin. Mulla D- kieli on hiukan alempana kuin E.
timhak01
22.03.2016 11:58:45
-Arttu-: Ostin tässä hetki sitten uuden basson, joka muuten toimii täysin halutulla tavalla, mutta d-kieli särisee noin nauhoilta 4-12. Millään muulla kielellä ei tule tätä särinää.
 
Kaularautaa säätämällä ei korjaannu vika, kielen kun laittaa älyttömän korkella särinä alkaa vähentyä. Kielen vaihdoin myös jos olisi ollut viallinen kieli. Ei auttanut. Satulassakaan vikaa ei pitäisi olla, eikä vapaa kielinsärise yhtään. Joten mitäs tässä vielä keksisi? Kyseessähän on siis Dingwall combustion 5.

 
Kun soitat kieltä vaikka seiska välistä, kokeile toisella kädellä kuolettaa kieli samalla vaikka vitosvälin kohdalta, jos särinä häviää, niin kaularauta tms resonoi.
hollstro
22.03.2016 16:29:45
 
 
timhak01: Kun soitat kieltä vaikka seiska välistä, kokeile toisella kädellä kuolettaa kieli samalla vaikka vitosvälin kohdalta, jos särinä häviää, niin kaularauta tms resonoi.
 
Jos noin niin on mahdollista että painetun nauhavälin ja satulan välinen osa kielestä rämisee otelautaa vasten. Tätä esiintyy joskus ja sen poistamiseksi satulan korkeuden ja kaulan säätö auttavat.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)